Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Łysienie

Kończą Ci się leki przepisane przez lekarza? Zamów e-receptę na potrzebny preparat szybko i wygodnie. Wypełnij formularz i otrzymaj e-receptę SMS-em w kilka minut!

Łysienie to schorzenie często spotykane u mężczyzn, związane zwykle m.in. z nadprodukcją męskiego hormonu płciowego – testosteronu, ale także chorobami przewlekłymi, czynnikami zewnętrznymi, niewłaściwą pielęgnacją, a nawet stresem. Jak rozpoznać łysienie androgenowe, uwarunkowane genetycznie, a kiedy może ono mieć związek z postępującą chorobą? Czy szybki kontakt z lekarzem pomoże zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów? Jak wybrać skuteczne leki zwalczające skutki łysienia? A może lepiej postawić na naturalne suplementy diety, dostępne w każdej aptece bez recepty?


Spis treści

Łysienie – dlaczego tracimy włosy?
Czym objawia się łysienie?
Jakie rodzaje łysienia możemy wyróżnić?
Łysienie – jak diagnozuje się to schorzenie?
Jak leczy się łysienie androgenowe?
Czy można zapobiec wystąpieniu objawów łysienia?

Łysienie – dlaczego tracimy włosy?

Postępujące łysienie to masowy problem, który bywa źródłem sporych kompleksów. Ta wstydliwa przypadłość wpływa nie tylko na fizjonomię, ale również na samopoczucie mężczyzn, dla których wygląd ma znaczenie. Dla wielu osób gęste włosy są bowiem atutem i atrybutem męskości, dodają pewności siebie i sprawiają, że ludzie czują się atrakcyjni. Dlatego trudno im pogodzić się z ich nagłą utratą i szukają pomocy – również w gabinecie lekarskim. Większa część przypadków wypadania włosów jest związana z nadmiarowym wytwarzaniem androgenów w organizmie, które wpływają na mieszki włosowe, hamując ich wzrost i sprawiając, że ich struktura jest cienka, krótka i delikatna. Tendencja do łysienia może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, być związana z występowaniem chorób przewlekłych, niewłaściwą dietą, nieprawidłową kosmetyką włosów, a także bywa skutkiem ubocznym stosowanej farmakologii lub leczenia, np. onkologicznego.

Czym objawia się łysienie?

Łysienie wiąże się z dużą częstotliwością i ilością wypadanych włosów, przekraczającą dzienną normę, wynoszącą 50-100 sztuk. Czasem towarzyszą mu: silny łojotok, tłusty łupież lub łojotokowe zapalenie skóry. Rzadko dochodzi do wystąpienia u chorego zjawiska trychodynii, która objawia się bólem, swędzeniem i pieczeniem skóry głowy, na której pozostały jeszcze włosy. W zależności od rodzaju schorzenia, łysienie może mieć charakter gwałtowny lub powolny, trwały lub odwracalny. Początkowo u mężczyzn mogą tworzyć się zakola lub może dochodzić do cofania się linii włosów na czole (efekt tzw. "wysokiego czoła").

Jakie rodzaje łysienia możemy wyróżnić?

Podział rodzajów schorzenia łysienia zależny jest od tego, czy podłożem jego występowania są czynniki genetyczne, czy zewnętrzne. Wśród nich można wymienić: najczęściej występujące łysienie androgenowe, które jest wynikiem uwarunkowań genotypowych; telogenowe łysienie o utajonym przebiegu, które polega na przerzedzaniu się włosów na skutek przejścia ich w stan spoczynku; łysienie plackowate, które charakteryzuje się tworzeniem dużych, łysych obszarów na głowie bez możliwości ponownego odrastania włosa; łysienie bliznowaciejące, którego przebieg uszkadza mieszki włosowe i niszczy ich strukturę poprzez zastąpienie ich tkanką łączną włóknistą. Często można usłyszeć o przypadkach łysienia poporodowego, które jest fizjologicznym skutkiem gwałtownych zmian hormonalnych, zachodzących w kobiecym organizmie, a także o łysieniu spowodowanym chemioterapią, której działanie niszczy DNA włosów i je osłabia, czego konsekwencją jest ich nadmierne wypadanie.

Łysienie – jak diagnozuje się to schorzenie?

Chociaż ponad 70% przypadków łysienia dotyczy mężczyzn powyżej 50 roku życia, pierwsze objawy wypadania włosów na tle androgenowym pojawiają się u niektórych osób już po 25 roku życia. Bez odpowiedniej reakcji problem ten może się nasilać. Dlatego kluczowe jest zdiagnozowanie przyczyn, prowadzących do łysienia, dzięki czemu można wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Podstawą rozpoznania łysienia jest szczegółowy wywiad lekarski oraz zaopiniowanie przez specjalistę kondycji włosów i skóry głowy. W pierwszej kolejności diagnostyka przypadłości, jaką jest nadmierna utrata włosów, opiera się na wykonaniu badań laboratoryjnych, obejmujących m.in. morfologię, stężenie hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) oraz stężeń żelaza. Pełny obraz schorzenia dają wyniki badania trychologicznego, polegającego na mikroskopowej ocenie włosów oraz analizie histopatologicznej materiału tkankowego pobranego ze skóry głowy. Specjalistą zajmującym się problemem wypadających włosów jest lekarz dermatolog i trycholog.

Jak leczy się łysienie androgenowe?

Aby zapobiec nasileniu objawów łysienia, niezbędny jest dobór odpowiedniej metody pielęgnacji skóry głowy. Dzięki niej można nie tylko zadbać o aspekty higieniczne, ale przede wszystkim zredukować nadmiar wytwarzanego łoju, który skutecznie zapycha ujścia mieszków włosowych. Podstawą regeneracji włosów jest używanie specjalistycznych szamponów, odżywek i wcierek, które wpływają na unormowanie wydzielanego sebum i wzmocnienie struktury włosa. Jednak w zaawansowanych stadiach wypadania włosów, konieczny jest kontakt ze specjalistą, który biorąc pod uwagę stan zdrowotny pacjenta, dobierze odpowiednią metodę leczenia tego schorzenia, dzięki której włosy nie tylko przestaną wypadać, ale również zaczną odrastać. Kuracja przeciw wypadaniu włosów zazwyczaj opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych, zawierających w swoim składzie dwie substancje czynne – finasteryd i minoksydyl. Pierwszą można odnaleźć w składzie tabletek do stosowania doustnego, które stopują produkcję dihydrotestosteronu DHT, a tym samym wpływają na zahamowanie dalszego wypadania włosów. Natomiast druga substancja czynna występuje w roztworach medycznych do stosowania miejscowego – bezpośrednio na skórę głowy. Jej użycie wpływa na zwiększenie ukrwienia tej wierzchniej części ciała, dzięki czemu dochodzi do częściowego odrostu włosów. Skuteczność terapii zależy od tego, jak szybko zostanie wdrożona przez pacjenta. W wielu przypadkach przynajmniej częściowo przywraca wzrost włosów. Jednak w przypadku zaawansowanego rozwoju choroby, który skutkuje znacznym osłabieniem mieszków włosowych, jedynym skutecznym wariantem, pozwalającym na rekonstrukcję dawnej fryzury, jest przeszczep włosów.

Czy można zapobiec wystąpieniu objawów łysienia?

Ponieważ łysienie może być wynikiem czynników genetycznych, chorobowych lub autoimmunologicznych, nie zawsze jest to proces odwracalny. Jednak stosowanie pewnych praktyk może opóźnić wystąpienie tej przypadłości lub zwiększyć prawdopodobieństwo jej skutecznego wyleczenia w przyszłości. Na stan zdrowia – w tym kondycję włosów – ma wpływ przede wszystkim zdrowa i urozmaicona dieta, bogata w żelazo, białko i cynk. Jedną z przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest stres. Dlatego warto unikać sytuacji stresowych lub znaleźć odpowiednią metodę jego odreagowania. Przewlekłe stany zapalne, przyczyniające się do problemów z utratą włosów, są niejednokrotnie skutkiem niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Z tego powodu wskazane jest używanie sprawdzonych szamponów i preparatów, polecanych przez dermatologów i farmaceutów.

Kończą Ci się leki przepisane przez lekarza? Zamów e-receptę na potrzebny preparat szybko i wygodnie. Wypełnij formularz i otrzymaj e-receptę SMS-em w kilka minut!