Cardilopin

Cardilopin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Cardilopin to częściowo refundowany, wydawany na receptę lek na nadciśnienie tętnicze, stosowany także w zwalczaniu dławicy piersiowej. Substancję czynną preparatu stanowi amlodypina – bloker kanału wapniowego. Występuje w dawkach 2,5 mg, 5 mg i 10 mg. Cardilopin dostępny jest na receptę, którą ku wygodzie pacjenta można zdobyć lub przedłużyć bez wychodzenia z domu – uzyskanie jej przez internet opiera się o wypełnienie niedługiego formularza. Dzięki temu lekarz może wystawić e-receptę upoważniającą do zakupu leku w aptece.

Na co stosowany jest Cardilopin?

Preparat ten używany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej (objawiającej się bólem klatki piersiowej), w tym także rzadziej występującej dławicy naczynioskurczowej. Dławica piersiowa jest objawem choroby niedokrwiennej serca. Cardilopin przeznaczony jest do regularnego stosowania.

Cardilopin – jak wygląda działanie jego substancji czynnej, czyli amlodypiny?

Amlodypina działa przede wszystkim na obwodowe naczynia krwionośne, a także, choć w mniejszym stopniu, na komórki mięśnia sercowego. Stanowi bloker kanału wapniowego, a więc hamuje napływ jonów wapnia, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych, dzięki czemu następuje obniżenie ciśnienia tętniczego. U pacjentów leczących nadciśnienie amlodypina rozszerza naczynia krwionośne, by ułatwić krwi łatwiejszy przepływ. Natomiast przy zwalczaniu bólu dławicy piersiowej zwiększa ilość tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego. Nie przynosi natychmiastowej ulgi, lecz ostatecznie zapobiega bólowi klatki piersiowej.

Co znajduje się w składzie leku Cardilopin?

Substancją czynną jest amlodypina, występująca odpowiednio w dawkach 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg w jednej tabletce. Pełen skład leku zawarty jest w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Czy istnieją przeciwwskazania do zażywania leku Cardilopin?

Tak, przede wszystkim leku Cardilopin nie powinni zażywać pacjenci uczuleni lub nadwrażliwi na amlodypinę czy którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Powinny go także unikać osoby z alergią na innych antagonistów wapnia. W przeciwnym wypadku może dojść do problemów ze skórą (swędzenia, zaczerwienienia) i trudności w oddychaniu. Leku Cardilopin nie powinni zażywać pacjenci po przebytym zawale serca, doświadczający niedociśnienia tętniczego krwi, wstrząsu kardiogennego oraz stenozy aortalnej (zwężenia zastawki aorty).

Czy Cardilopin może być stosowany przez osoby poniżej 18 roku życia?

Cardilopin może być stosowany w zwalczaniu nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży między 6 a 17 rokiem życia. Dzieci poniżej lat 6 nie powinny zażywać tego preparatu, ponieważ wciąż nieznany jest wpływ leku Cardilopin na tę grupę wiekową.

Czy Cardilopin można zażywać będąc w ciąży lub karmiąc piersią?

Wciąż nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku przez ciężarne kobiety, dlatego w tym wypadku nie zaleca się jego zażywania. Kobieta będąca w ciąży lub planująca w nią zajść w niedalekiej przyszłości powinna zasięgnąć w tym temacie porady specjalisty. W przypadku karmienia piersią udowodniono, że do mleka matki przenikają niewielkie ilości amlodypiny, w związku z czym w okresie karmienia piersią zalecana jest ostrożność oraz poinformowanie lekarza.

Czy można łączyć Cardilopin z innymi lekami?

Leku Cardilopin nie powinno się stosować równocześnie z innymi preparatami przeciwnadciśnieniowymi, ponieważ może to doprowadzić do zbyt dużego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Cardilopin może wchodzić w interakcję m.in. z lekami przeciwgrzybicznymi, lekami zmniejszającymi stężenie cholesterolu czy pewnymi antybiotykami. Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych przez siebie obecnie i w niedalekiej przeszłości, a także tych, które zamierza dopiero wdrożyć w proces leczenia.

Czego nie należy spożywać podczas leczenia farmakologicznego preparatem Cardilopin?

Pod wpływem leku Cardilopin nie powinno się spożywać grejpfrutów ani wyciskanego z nich soku, ponieważ owoc ten zwiększa stężenie amlodypiny we krwi, co w efekcie może doprowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Objawem tego są m.in. zawroty głowy, osłabienie i senność.

Czy pod wpływem leku Cardilopin bezpieczne jest kierowanie pojazdem?

Cardilopin może wywoływać nudności, zawroty i bóle głowy czy zmęczenie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów. Dopóki pacjent nie pozna reakcji własnego organizmu na działanie preparatu, powinien unikać obsługi jakichkolwiek maszyn, w tym pojazdów. Jeżeli niepożądane efekty utrzymują się przez zbyt długi czas, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak dawkować Cardilopin?

Każdy lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecaną dawką początkową preparatu Cardilopin jest 5 mg na dobę, a w dalszym przebiegu leczenia można zwiększyć ją do 10 mg. W przypadku dzieci i młodzieży doza ta zaczyna się od 2,5 mg dziennie i może zostać zwiększona do 5 mg.

Co zrobić po zażyciu nieodpowiedniej dawki leku Cardilopin?

Jeżeli pacjent zapomni zażyć dawkę jednego dnia, o czym przypomni sobie nazajutrz, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dozy. Powinno się zażyć tylko jedną zalecaną dawkę na dobę. Po zastosowaniu dawki większej niż przepisana przez lekarza należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną. Objawy przedawkowania leku Cardilopin obejmują: niebezpieczne obniżenie ciśnienia tętniczego, problemy skórne (chłód, wilgoć), omdlenie, osłabienie, a nawet wstrząs.
Cardilopin – podstawowe informacje: • Kategoria: leki przeciwnadciśnieniowe • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki • Substancja czynna: amlodypina • Dawka: 2,5 mg, 5 mg, 10 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 30



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!