Tolura

Tolura - opis i informacje o leku

Potrzebne Ci przedłużenie recepty na niezbędny lek? Wypełnij prosty formularz i otrzymaj swoją e-receptę w kilka minut na e-mail lub SMS-em!

Nadciśnienie tętnicze to dolegliwość występująca powszechnie i dotykająca znaczącą część dorosłego społeczeństwa. Jeśli nie jest prawidłowo leczone może doprowadzić do powstania wielu groźnych chorób, a nawet śmierci. Nie każdy wie, że wiele objawów tej choroby można złagodzić wprowadzeniem zdrowych nawyków. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie z leczenia farmakologicznego. Wtedy warto postawić na sprawdzony lek Tolura. Przed rozpoczęciem terapii przy użyciu tego preparatu warto dowiedzieć się, jak może on wpłynąć na obniżenie ciśnienia. W przypadku kiedy okaże się, że jego stosowanie jest wskazane w Twoim przypadku, możesz uzyskać receptę na ten lek w naszym serwisie medycznym.

Co to jest lek Tolura i kiedy jest wskazane jego stosowanie?

Tolurę z wysoką zawartością substancji czynnej w postaci telmisartanu, stosuje się u dorosłych pacjentów w przypadkach nadciśnienia tętniczego o podłożu nie chorobowym, lecz samoistnym. Oznacza to, że z leku mogą korzystać pacjenci zmagający się z problemem wysokiego ciśnienia, które nie jest rezultatem obecności innych schorzeń. Ponadto lek ten redukuje ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe u osób znajdujących się w grupie ryzyka, po udarze mózgu lub u pacjentów ze stwierdzoną cukrzycą. O potrzebie przeprowadzenia terapii lekiem Tolura decyduje lekarz, ponieważ jest to preparat wydawany na receptę.

Jak wygląda dawkowanie leku Tolura?

Lek Tolura jest produkowany w formie tabletek podawanych doustnie. Zazwyczaj leczenie nadciśnienia tym preparatem polega na przyjmowaniu dawki wynoszącej 40 mg raz na dobę, choć u niektórych pacjentów poprawa stanu zdrowia następuje już po przyjęciu dawki 20 mg. Może być również tak, że zadowalające efekty da dopiero zwiększenie dawki do 80 mg raz na dobę. Jednak w przypadku kiedy lekarz rozważa zwiększenie dawki preparatu, należy pamiętać, że najlepsze działanie leku Tolura można zauważyć dopiero w 4-8 tygodniu leczenia. W przypadku zwalczania innych schorzeń, np. na tle sercowo-naczyniowym lekarz dobiera sposób leczenia w sposób indywidualny. Ponieważ trudno przewidzieć, czy lek jest skuteczny i bezpieczny u pacjentów w grupie wiekowej poniżej 18 lat, nie zaleca się jego stosowania u nich. Pigułki Tolura można zażywać podczas posiłku lub w porach między posiłkami. Należy połykać je w całości, popijając wodą lub innym płynem bez zawartości alkoholu. Nie wolno pomijać zaleconej dawki leku, a jeśli tak się zdarzy – nie można przyjmować podwójnej ilości, ponieważ może to wpłynąć na stan zdrowotny pacjenta.

Kiedy nie stosuje się leku Tolura?

Stosowanie leku Tolura nie jest wskazane w przypadkach, kiedy pacjent ma alergię, nadwrażliwość lub nietolerancję na substancję czynną lub inny składnik tego preparatu. Oprócz tego nie powinny z niego korzystać kobiety w ciąży, osoby z ciężkimi zaburzeniami czynnościowymi wątroby lub innymi chorobami tego narządu, pacjenci, u których stwierdzono cukrzycę lub zaburzenia czynnościowe nerek, leczone przy zastosowaniu leku obniżającego ciśnienie krwi. Ponadto szczególną ostrożność w stosowaniu tabletek na nadciśnienie powinny zachować osoby z chorobami lub po przeszczepie nerek, zaburzeniami pracy serca, zmagające się z wymiotami lub biegunką. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tolura należy poinformować lekarza o sytuacji zdrowotnej pacjenta, przyjmowanych przez niego farmaceutykach lub wykonać odpowiednie badania laboratoryjne.

Czy można przyjmować lek Tolura w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ stosowanie leku Tolura może poważnie zaszkodzić rozwijającemu się w łonie przyszłej matki dziecku, nie zaleca się jego stosowania ani we wczesnym okresie, ani po 3 miesiącu ciąży. Dlatego przed zaleceniem tego preparatu przez lekarza należy poinformować go o ciąży lub o tym, że kobieta planuje w niedalekiej przyszłości w nią zajść. Natomiast w przypadku kiedy kobieta stosuje już tabletki Tolura i zajdzie w ciążę, wówczas powinna jak najszybciej przerwać tę farmakoterapię. To samo dotyczy kobiet karmiących swoje dzieci w sposób naturalny.

Tolura a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W związku z tym, iż pacjenci stosujący lek Tolura mogą doświadczać skutków ubocznych, np. w postaci zawrotów głowy lub zmęczenia, przed rozpoczęciem czynności prowadzenia pojazdu lub obsługi maszyny, należy upewnić się, że działanie preparatu nie wpływa negatywnie na samopoczucie lub zdolności psychofizyczne.

Tolura a skutki uboczne lekoterapii

W związku z przyjmowaniem leku Tolura u pacjenta mogą wystąpić działania niepożądane, wpływające na jego stan zdrowia i samopoczucie. W przypadku wystąpienia bardzo dokuczliwych objawów należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Osoby stosujące tabletki Tolura mogą spotkać się z występowaniem: niedociśnienia tętniczego, zakażenia pęcherza, chorób górnych dróg oddechowych, bezsenności, obniżonego nastroju, utraty przytomności, zwolnionej czynności serca, duszności, kaszlu, bólów brzucha, biegunki, wzdęć, zmian skórnych, wzmożonej potliwości, bólów pleców, skurczy mięśniowych, niewydolności nerek i ogólnego osłabienia organizmu. Rzadko mogą pojawić się u nich: reakcje alergiczne, problemy wzrokowe, tachykardia, senność, zaburzenia wątrobowe, bóle kończyn, objawy podobne do grypy, choć nie jest to wykluczone. Jeśli pojawiające się dolegliwości są uporczywe i utrudniają funkcjonowanie, a nawet zagrażają życiu pacjenta, należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi.


Tolura (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na nadciśnienie Substancja czynna: telmisartan Dawka: 20 / 40 / 80 mg Opakowanie: 14 / 28 / 30 / 56 / 84 / 90 / 98 / 100 tabletek



Potrzebne Ci przedłużenie recepty na niezbędny lek? Wypełnij prosty formularz i otrzymaj swoją e-receptę w kilka minut na e-mail lub SMS-em!