Driptane

Driptane - opis i informacje o leku

Szukasz szybkiej pomocy lekarskiej? Umów się na e-wizytę ze specjalistą i otrzymaj e-receptę w kilka minut!

Tabletki powlekane Driptane to lek z chlorowodorkiem oksybutyniny, który można otrzymać w aptece na receptę. Jego głównym zadaniem leczniczym jest rozkurczanie mięśni gładkich pęcherza moczowego, dzięki czemu możliwa jest regulacja zaburzonej pracy pęcherza u pacjenta, który np. zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Jakie są inne zalecenia do stosowania tego preparatu? W jakich sytuacjach przyjmowanie tego leku nie jest dozwolone? Jak prawidłowo dawkować Driptane, by osiągnąć oczekiwane rezultaty? O tym dowiesz się z poniższego opisu. Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu i zastanawiasz się, czy te tabletki są dla Ciebie, umów się na wizytę ze specjalistą, który zdalnie oceni Twój stan zdrowia i zaproponuje odpowiednią kurację.

Jakie są zalecenia do stosowania leku Driptane?

Lek w tabletkach do przyjmowania doustnego Driptane został stworzony przede wszystkim do łagodzenia dolegliwości związanych z nieregularną pracą pęcherza moczowego. Preparat ten przepisuje się zazwyczaj pacjentom, u których stwierdzono nietrzymanie moczu, naglące parcie i inne trudności związane z wydalaniem moczu. Nie istnieją konkretne zalecenia co do grupy wiekowej, w której lek ten może być podawany. Ważne, aby nie podawać go dzieciom poniżej 5 roku życia. Długość terapii i częstotliwość podawania leku ustala lekarz, który wydaje na niego receptę.

Jak dawkować lek Driptane?

O właściwym dawkowaniu tabletek Driptane decyduje specjalista, np. urolog. Na rynku farmaceutycznym dostępne są dwie wielkości opakowań tego preparatu. W jednym znajdziemy 30 sztuk pigułek, a w drugim 60 sztuk. Zazwyczaj terapia pacjentów dorosłych polega na codziennym przyjmowaniu dawki 5 mg (1 tabletka) 2 lub 3 razy na dzień, jednak jeśli istnieje taka konieczność, lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 4 tabletek na dobę. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy pacjent wykazuje wysoką tolerancję dla substancji zawartych w leku. Ponieważ osoby starsze takiej tolerancji nie wykazują i u nich często proces półtrwania leku jest zwiększony, w ich przypadku optymalna dawka to 2,5 mg (pół tabletki) 2 razy na dzień. Dawkowanie preparatu jest zależne od stanu zdrowia, kondycji i masy ciała chorego. Dlatego preparat Driptane można stosować również w leczeniu problemów urologicznych u młodzieży i dzieci. W ich przypadku modelowa dawka wynosi 2,5 mg na dobę (pół tabletki) z zastrzeżeniem, że leku nie wolno podawać dzieciom młodszym niż 5 lat.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Driptane?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem, które wyklucza możliwość przyjmowania leku Driptane przez chorego np. na nietrzymanie moczu, jest stwierdzenie u niego alergii lub nadwrażliwości na jeden lub więcej jego składników. Tabletek doustnych Driptane nie można stosować w kuracji również wtedy, kiedy pacjent cierpi na: jaskrę z wąskim kątem przesączania, miastemię, niedrożność przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym lub mechanicznym. Ponadto leku nie wolno podawać dzieciom poniżej 5 roku życia, pacjentom z wysoką gorączką i mającym problemy z przełykaniem. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest również wrzodziejące zapalenie jelita grubego w stopniu ciężkim i przerost prostaty. Szczególną ostrożność podczas terapii lekiem Driptane powinny zachować osoby zmagające się na co dzień z chorobą wieńcową, zaburzeniami tarczycy, nadciśnieniem i zaburzeniami pracy serca, ponieważ substancje w nim zawarte w niektórych przypadkach mogą nasilić objawy tych schorzeń. Z uwagi na fakt, iż Driptane może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, podczas wywiadu lekarskiego należy zgłosić specjaliście nazwy wszystkich przyjmowanych do tej pory preparatów – zarówno tych na receptę, jak i wydawanych bez recepty. Jest to istotne również dlatego, że składniki preparatu Driptane mogą zaburzać perystaltykę jelit i w ten sposób osłabiać wchłanianie innych leków.

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Driptane

Tak jak w przypadku każdego innego farmaceutyku wydawanego z receptą lub bez, w przypadku stosowania leku Driptane u pacjenta mogą pojawić się skutki uboczne, które należy zgłosić lekarzowi. W ulotce producenta dołączonej do opakowania można odnaleźć informacje na temat możliwości wystąpienia działań niepożądanych związanych z zaburzeniami pracy układu nerwowego, trawiennego, krążenia, moczowego, zaburzeń psychicznych, naczyniowych, narządu wzroku i metabolizmu. Duże ryzyko wystąpienia powyższych dolegliwości niesie ewentualne przedawkowanie preparatu. Dlatego tak ważne jest, aby stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza i samodzielnie nie modyfikować dawkowania, ponieważ w żaden sposób nie wpłynie to na wzmocnienie działania leku Driptane.


Driptane (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na nietrzymanie moczu Substancja czynna: chlorowodorek oksybutyniny Dawka: 5 mg Opakowanie: 30 / 60 tabletek



Szukasz szybkiej pomocy lekarskiej? Umów się na e-wizytę ze specjalistą i otrzymaj e-receptę w kilka minut!