Rimantin 50 mg tabletki

Rimantin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Cierpisz na chorobę spowodowaną przez wirus grypy typu A i chcesz się jej jak najszybciej pozbyć? A może wolisz działać zapobiegawczo i szukasz najodpowiedniejszego do tego celu leku? W takich sytuacjach warto zastanowić się nad rozpoczęciem leczenia lekiem Rimantin. O tym jak go stosować i dla kogo jest przeznaczony, dowiesz się z ulotki producenta i opisu poniżej. Umów się na e-wizytę i zdobądź receptę na lek już dziś.

Czym jest lek Rimantin?

Rimantin to lek przeciwwirusowy dostępny w aptekach jedynie na receptę. Stosowany jest zazwyczaj w celu przeciwdziałania grypie typu A u dzieci i dorosłych. Przyjmuje się go także zapobiegawczo, by chronić organizm przed chorobami powiązanymi z grypą typu A i działać z wyprzedzeniem w czasie jej epidemii.

Skład i zawartość opakowania leku

W składzie leku Rimantin substancją czynną jest chlorowodorek rymantadyny, wykazujący działanie przeciwwirusowe w leczeniu wirusa grypy typu A. Jedna dawka w postaci tabletki doustnej zawiera 50 mg leku. Oprócz substancji czynnej w składzie zawarta jest także m.in. laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana czy kwas stearynowy. Opakowanie leku zawiera 10 lub 20 niepowlekanych, białawych, płaskich i okrągłych tabletek. Medykament należy przechowywać z dala od dzieci, w niedostępnym dla nich miejscu. W związku z tym, że jednym ze składników jest laktoza, przez przyjęciem leku przez osoby wykazujące nietolerancję niektórych cukrów, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak stosować lek Rimantin?

Tak jak każdy lek na receptę, ten także należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletki Rimantin przyjmuje się doustnie, a dawkowanie zależy od wieku pacjenta oraz przyczyny leczenia. Lek należy przyjmować w całości, popijając odpowiednią ilością płynów. Ważne jest także to, by stosować Rimantin po posiłku.

Rimantin – dawkowanie leku

Leczenie Rimantinem należy rozpocząć jak najszybciej po zauważeniu i zdiagnozowaniu objawów grypy. Najlepiej zacząć stosowanie tabletek do 48 godzin od pojawienia się symptomów choroby. Medykament należy przyjmować do 5 dni oraz do 2 dni po ustąpieniu objawów, a dawkowanie uzależnić od wieku pacjenta. Dawka dla dzieci do 6 roku życia ustalona powinna być przez lekarza indywidualnie. Osoby w wieku od 7 do 10 roku życia powinny przyjmować jedną tabletkę 2 razy dziennie, dzieci od 11 do 14 lat – jedną kapsułkę 3 razy w ciągu doby. Dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych zalecanym dawkowaniem są dwie tabletki przyjmowane 2 razy dziennie. W przypadku zapobiegania grypy przez osoby dorosłe należy stosować dwie kapsułki na dobę. Nie należy przyjmować leku Rimantin dłużej niż przez 30 dni. W momencie pominięcia dawki należy zastosować tabletkę od razu po przypomnieniu sobie o tym fakcie, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy przyjmować kolejne zgodnie z ustalonym wcześniej schematem dawkowania. W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. Może się to bowiem wiązać z poważnymi skutkami ubocznymi.

Przeciwskazania do stosowania leku

Leku tego nie należy stosować, jeśli pacjent uczulony jest na substancję czynną albo jakikolwiek inny składnik znajdujący się w leku. Przeciwwskazaniem do stosowania Rimantin jest także ostra choroba wątroby, choroby nerek czy nadczynność tarczycy. Nie powinno się stosować leku także u dzieci w ich 1. roku życia. Stosowanie leku powinno być skonsultowane z lekarzem — szczególnie w przypadku zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, niewydolności nerek czy chorób wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność także w przypadku, gdy pacjent jest w podeszłym wieku lub wcześniej przeszedł atak padaczki. Konieczne jest także poinformowanie lekarza na temat wszelkich leków przyjmowanych przez pacjenta bądź tych, które planuje stosować w najbliższej przyszłości. Należy także zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy następuje konieczność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, ponieważ lek ten może powodować senność, zaburzenia koncentracji czy zawroty głowy. Leku tego nie należy stosować w okresie ciąży i w trakcie karmienia piersią. Warto także zrezygnować z przyjmowania leku połączeniu z alkoholem, ponieważ może to skutkować nieprzewidzianymi objawami związanymi z ośrodkowym układem nerwowym.

Możliwe skutki uboczne po zażyciu leku Rimantin

Jak w przypadku każdego leku, stosowanie Rimantin może prowadzić do działań niepożądanych, choć nie wystąpią one u każdego. Do najczęściej występujących skutków ubocznych w przypadku stosowania tego leku należą bezsenność, zawroty głowy, osłabienie, nudności czy wymioty. Rzadziej pacjenci skarżą się na pobudzenie, duszności i biegunkę, zaburzenia koncentracji czy zaburzenia koordynacji ruchowej. Bardzo rzadko dochodzi także do pojawienia się nadciśnienia, drgawek czy kołatania serca. Są to jednak tylko niektóre z wymienionych skutków ubocznych. Pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów, a szczególnie w momencie ich nasilenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Rimantin – podstawowe informacje
• Kategoria: lek przeciwwirusowy
• Substancja czynna: chlorowodorek rymantadyny (Rimantadini hydrochloridum)
• Dawka: 50 mg
• Opakowanie: 10 lub 20 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!