Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Otyłość

Potrzebujesz przedłużenia recepty na swoje leki stałe? Zgłoś się do naszego internisty, który w kilka minut wystawi e-receptę na potrzebny preparat!

Otyłość i nadwaga to schorzenia, z którymi zmaga się znacząca część społeczeństwa – zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Redukcja masy ciała o kilka lub nawet kilkanaście zbędnych kilogramów nie zawsze jest łatwa do osiągnięcia. Jednak warto to zrobić w trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Podstawą pozwalającą rozpocząć walkę o szczupłą i zdrową sylwetkę jest dieta i aktywność fizyczna. Jednak w niektórych przypadkach warto wspomóc te działania skutecznymi preparatami medycznymi, dzięki którym można osiągnąć ten cel w sposób szybki i skuteczny – bez efektu jojo. Które leki na otyłość pozwolą cieszyć się nam efektami odchudzania na długi czas? Jak je stosować? Czy sprawdzone preparaty na redukcję masy ciała można nabyć tylko na receptę?


Spis treści

Otyłość i nadwaga – czy istnieją na nie leki?
Jak wygląda leczenie farmakologiczne otyłości?
Jak skutecznie leczyć otyłość i nadwagę? Dieta, ruch i zdrowie psychiczne
Otyłość i nadwaga – dostępność leków refundowanych
Leki na receptę jako uzupełnienie zdrowego stylu życia

Otyłość i nadwaga – czy istnieją na nie leki?

Otyłość i nadwaga to duży problem współczesności. Koncerny farmaceutyczne zdają sobie z tego sprawę i dlatego w każdej aptece dostępny jest szeroki wachlarz preparatów, które mają ułatwić drogę do zdrowej, wymarzonej sylwetki. Warto wspomnieć, że w większości nie są to leki na chorobę otyłości. Preparaty bez recepty to zazwyczaj produkty, których celem jest wyłącznie wspomaganie redukcji masy ciała poprzez ograniczenie apetytu, przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i trawienia. Zaliczyć do nich można suplementy diety w kapsułkach, tabletkach, proszkach i ziołach do picia. Takie produkty tylko wspierają walkę ze zbędnymi kilogramami i nie są skuteczne w farmakologicznym leczeniu otyłości. W przypadku nieprawidłowego wskaźnika BMI należy zgłosić się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i dobierze leczenie oparte na stosowaniu sprawdzonych leków dostępnych na receptę. Specjalista może zlecić również specjalistyczne badania i będzie stale monitorował wpływ kuracji farmakologicznej na organizm pacjenta, a w razie konieczności zmieni ścieżkę leczenia. Warto podkreślić, że leki na otyłość i nadwagę – chociaż niewątpliwie istnieją – są skuteczne w połączeniu ze zmianą stylu życia (zrównoważona dieta i aktywność ruchowa).

Jak wygląda leczenie farmakologiczne otyłości?

Nadwaga i otyłość to dwa różne schorzenia, chociaż oba dotyczą problemu zwiększonej masy ciała. Otyłość uważa się za jednostkę chorobową, która często wiąże się z innymi dolegliwościami ze strony organizmu, takimi jak: cukrzyca, choroby tarczycy i układu krążenia, problemy z nadciśnieniem, itp. Jej leczenie jest dużo bardziej skomplikowane niż leczenie nadwagi, ponieważ zwykle wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów, których zadaniem jest ograniczenie wchłaniania tłuszczów z pokarmów do organizmu, a także zmniejszanie apetytu i zwiększanie wydatkowania energii. Do tego typu preparatów można zaliczyć Saxendę, Xenical i Mysimbę. Leki tego rodzaju zaleca się do stosowania u osób z BMI powyżej 30 (otyłość) lub u osób z BMI powyżej 27 (nadwaga), u których dodatkowym wskazaniem do leczenia jest współwystępowanie innych chorób. Należy jednak pamiętać, że nawet najskuteczniejszy lek na otyłość nie spowoduje automatycznej i przede wszystkim długotrwałej utraty wagi bez zmiany stylu życia i wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych.

Jak skutecznie leczyć otyłość i nadwagę? Dieta, ruch i zdrowie psychiczne

Wbrew zachęcającym reklamom trzeba stwierdzić, że nie ma na rynku preparatów, które w magiczny sposób redukują nadprogramowe kilogramy. Aby lek na otyłość działał w sposób poprawny, konieczna jest długotrwała zmiana stylu życia, wprowadzająca nie tylko odpowiednio zbilansowaną dietę, ale również aktywność fizyczną. Jadłospis dla osób pragnących stracić zbędne kilogramy przy udziale medykamentów powinien składać się przede wszystkim z nieprzetworzonych lub niskoprzetworzonych produktów, owoców i warzyw i być ubogi w słodkie i słone przekąski. W skutecznych zmaganiach z otyłością ważna jest również aktywność fizyczna praktykowana w sposób regularny. Podczas walki o nową sylwetkę i zdrowie warto zadbać również o równowagę psychiczną, która często zostaje zakłócona przez nieakceptowanie własnego wyglądu związanego z nadwagą lub otyłością. Dlatego niekiedy warto skorzystać z terapii psychologicznej, która pomoże potraktować żmudny proces odchudzania nie jako karę, ale jako zmianę życia na lepsze. Odpowiednia motywacja z pewnością pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami, ale również wątpliwościami – przede wszystkim w momencie, kiedy efekty odchudzania nie postępują tak szybko, jak pacjent by tego pragnął. W terapii otyłości – wbrew pozorom – najważniejsza nie jest redukcja masy ciała, lecz zmiana nawyków na długi czas. Do tego potrzebna jest silna wola, samozaparcie i pełne zaangażowanie.

Otyłość i nadwaga – dostępność leków refundowanych

Otyłość można skutecznie leczyć poprzez połączenie sprawdzonego leku na receptę ze zmianą stylu życia. Wiele osób, chcących w sposób skuteczny zmniejszyć swoją wagę z powodów zdrowotnych i estetycznych, zastanawia się na tym, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć przy korzystaniu z tego typu lekoterapii. Chociaż stosunkowo niedawno składano petycję w sprawie refundacji leków na otyłość, ustawa nie przewiduje finansowania ze środków publicznych preparatów, których używanie może zostać zastąpione np. zmianą nawyków lub stylu życia osoby zmagającej się z dolegliwościami chorobowymi. Popularne preparaty stosowane w leczeniu otyłości takie jak Saxenda, Mysimba i Xenical nie są więc refundowane, chociaż nie każda osoba chorująca na otyłość może sobie na nie pozwolić ze względu na ich wysoką cenę. Na chwilę obecną refundacją objęte są jedynie leki na otyłość, które stosuje się głównie w leczeniu przewlekłych chorób towarzyszących, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy wysokiego poziomu cholesterolu.

Leki na receptę jako uzupełnienie zdrowego stylu życia

Pierwszym etapem zwalczania nadprogramowych kilogramów powinno być wprowadzenie zdrowych nawyków. Dopiero w przypadku kiedy zmiana stylu życia na aktywniejszy i zdrowszy okazuje się niewystarczająca, a wskaźnik BMI, według specjalistów, wskazuje na otyłość lub nadwagę, która powoduje liczne powikłania chorobowe, wówczas zastosowanie leku na otyłość wydawanego na receptę jest w pełni uzasadnione. Tabletki na otyłość i nadwagę współistniejącą z innymi dolegliwościami działają wspierająco na metabolizm lub układ pokarmowy (w zależności od składu) i dlatego powinny być jedną z ostatnich metod walki o utratę nadmiarowych kilogramów. Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć przede wszystkim odpowiednią dietą i ruchem, a w ostateczności właściwie dobranymi lekami. Dlatego swoją ścieżkę leczenia warto rozpocząć od konsultacji z lekarzem i dietetykiem, który ma doświadczenie w terapii tego typu schorzeń, a zalecone preparaty medyczne na receptę stosować zgodnie ze wskazówkami specjalistów.

Potrzebujesz przedłużenia recepty na swoje leki stałe? Zgłoś się do naszego internisty, który w kilka minut wystawi e-receptę na potrzebny preparat!