Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Profilaktyka malarii

Potrzebujesz porady lekarskiej "na cito"? Zamów konsultację medyczną, bez względu na to, gdzie teraz przebywasz! Szybko i bezpiecznie!

Profilaktyka malarii to prewencyjne stosowanie określonych, zazwyczaj niedużych, dawek preparatów farmakologicznych, dedykowanych leczeniu tej choroby. Działanie to praktykuje się przed wyjazdem, w trakcie lub po powrocie z krajów tropikalnych, w których ta śmiercionośna choroba występuje. Jak rozpoznać malarię? Po co stosuje się i jak wygląda profilaktyka malarii? W jaki inny sposób można uchronić się przed zakażeniem?


Spis treści

Profilaktyka malarii – kiedy i dlaczego należy ją stosować?
Objawy i rozpoznanie malarii
Czy można zaszczepić się na malarię?
Profilaktyka malarii – inne sposoby na ochronę przed zakażeniem
Jakie powikłania mogą wystąpić w wyniku zakażenia malarią?

Profilaktyka malarii – kiedy i dlaczego należy ją stosować?

Profilaktyka malarii obejmuje wdrażanie leków antymalarycznych, które w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę. Aby je otrzymać przed wyjazdem w tropiki należy zgłosić się do lekarza. Malaria (zimnica, febra) to choroba wywołana przez działanie jednokomórkowego pierwotniaka z grupy Plasmodium, który rozwija się w oparciu o regularną zmianę swoich żywicieli. Najbardziej groźne dla człowieka są 2 spośród 5 istniejących gatunków pasożytów, wywołujących chorobę – Plasmodium falciparum i Plasmodium vivax, które przenoszą się do organizmu człowieka w wyniku ukąszenia przez zakażoną samicę komara z gatunku Anopheles. W ten sposób szkodnik migruje wraz z krwią w kierunku wątroby, w której sukcesywnie namnaża się i ewoluuje. Ten etap może trwać nawet do 15 dni, w trakcie których osoba zakażona nie doświadcza żadnych objawów chorobowych. Po tym czasie pasożyt atakuje czerwone krwinki i w nich ponownie się rozmnaża, co wiąże się z występowaniem wysokiej gorączki, nudności, biegunki i dreszczy u osoby chorej. Jeśli w tym czasie nie rozpocznie się leczenia, choroba może skończyć się śmiercią pacjenta. Malaria występuje w rejonach tropikalnych – w Azji i Afryce, a przede wszystkim w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Ponieważ malaria jest niebezpieczną chorobą o gwałtownym przebiegu, aby zabezpieczyć się przed jej skutkami, należy profilaktycznie przyjmować leki przeciwmalaryczne jeszcze przed wyjazdem (a także w trakcie i kilka tygodni po powrocie z podróży), ponieważ pozwala to ochronić się przed niebezpiecznym patogenem, wywołującym tę groźną chorobę. W tym celu należy udać się do lekarza, który zaplanuje farmakoterapię w oparciu o leki z atowakwonem i proguanilem, doksycyliną oraz chlorochiną w składzie. Dzięki temu można zapobiec namnażaniu się zarodźców i uchronić się przed rozwojem choroby w przypadku ukąszenia przez komara, będącego jej nosicielem. Należy jednak pamiętać, że chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna nie zabezpiecza w 100%, ale znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub ewentualnej śmierci, a także może wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi, których ryzyko dla zdrowia należy skonsultować ze specjalistą.

Objawy i rozpoznanie malarii

Malaria to choroba stopniowo wyniszczająca ludzki organizm. Od momentu zakażenia może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście dni. W pierwszym etapie zakażenie postępuje, wykazując mało charakterystyczne symptomy, takie jak dreszcze, zmienność temperatury ciała, nagłe ataki gorączki. Z tego względu zdiagnozowanie jej bywa problematyczne. Później pod jej wpływem u osoby zakażonej pojawiają się: bóle głowy i mięśni, nudności połączone z wymiotami, biegunka, niedokrwistość i tachykardia. W rozpoznaniu malarii dużą wagę przykłada się do wywiadu lekarskiego, obejmującego informacje na temat kraju, w którym pacjent przebywał w ostatnim czasie oraz do mikroskopowego badania żywej kropli krwi, którą pobiera się z opuszka palca. W przypadku podejrzenia zachorowania na malarię, przeprowadza się cienki rozmaz, którego celem jest określenie typu zarodźca. Diagnostyka malarii powinna ujawnić nie tylko niskie stężenie hemoglobiny i spadek liczby czerwonych krwinek poniżej normy (niedokrwistość), ale również nieprawidłową liczbę płytek krwi (małopłytkowość). Ponieważ w przypadku zachorowania liczy się czas, ważne jest, aby znaleźć się pod opieką medyczną możliwie jak najszybciej od momentu wystąpienia pierwszych, niepokojących objawów.

Czy można zaszczepić się na malarię?

Malaria to jedna z 3 największych chorób zakaźnych na świecie. Szacuje się, że w ciągu roku przybywa do 500 milionów nowych zachorowań, z czego nawet 1,5 miliona niestety kończy się zgonem. Chociaż cały czas trwają intensywne badania nad szczepionką przeciwmalaryczną, a ich wyniki rokują duże nadzieje w związku z jej skutecznością, nie została ona jeszcze oficjalnie wprowadzona do obrotu. Niezbędne są wielokierunkowe badania nad tym preparatem, m.in. w kierunku potencjalnych skutków ubocznych, które może wywoływać. Z tego powodu malaria pozostaje jedną z wielu chorób, przed której skutkami należy chronić się innymi metodami, np. przy zastosowaniu repelenów w postaci środków chemicznych, odstraszających groźne komary oraz leków przeciwmalarycznych.

Profilaktyka malarii – inne sposoby na ochronę przed zakażeniem

Profilaktyka malarii powinna opierać się w dużej mierze na stosowaniu odpowiednio dobranej farmakologii, ale warto zadbać także o inne aspekty, które pomagają zapobiec jej wystąpieniu w organizmie człowieka. Przede wszystkim kluczowe jest eliminowanie źródeł zakażenia poprzez ochronę własną oraz pomieszczeń przed komarami, które są potencjalnymi nosicielami. W tym celu zaleca się stosowanie moskitier, siatek w oknach, klimatyzacji w zamkniętych pomieszczeniach oraz specjalnych środków zabezpieczających przed ukłuciami – repelentów w formie spray'ów, płynów, kremów i maści, a także silnych preparatów owadobójczych

Jakie powikłania mogą wystąpić w wyniku zakażenia malarią?

Profilaktyka malarii jest bardzo ważna, ponieważ jest to poważna choroba pasożytnicza, która powoduje niebezpieczne objawy i finalnie może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Wiąże się ona również z wieloma komplikacjami, które mogą wystąpić nawet po skutecznym wyleczeniu tej choroby. Mogą to być zarówno powikłania wczesne, jak i późne. Do pierwszej grupy należą m.in.: ostra niedokrwistość, pęknięcie śledziony, zaburzenia przytomności, które mogą doprowadzić do drgawek, wstrząsu i śpiączki, hipoglikemia, skaza krwotoczna, niewydolność oddechowa i niewydolność nerek. Natomiast jako powikłania późne mogą wystąpić dolegliwości związane z niedotlenieniem narządów, takie jak: nadreaktywny zespół malaryczny z hipersplenizmem, zespół nerczycowy, złośliwy chłoniak Burkitta oraz zwłóknienie wsierdzia. Z tego powodu ważna jest profilaktyka malarii, która choć nie daje pełnej gwarancji, jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed zachorowaniem dla osób, które nie chcą rezygnować z możliwości poznawania najdalszych zakątków świata.

Potrzebujesz porady lekarskiej "na cito"? Zamów konsultację medyczną, bez względu na to, gdzie teraz przebywasz! Szybko i bezpiecznie!