Agastin

Agastin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Agastin to doustny lek stosowany między innymi w leczeniu oraz zapobieganiu chorobie refluksowej. Jego substancją czynną jest omeprazol z grupy inhibitorów pompy protonowej. W Polsce dostępne są opakowania leku Agastin tylko z blistrami zawierającymi 28 kapsułek. Agastin wydawany jest w aptekach za okazaniem recepty. Jeżeli pacjent nie może udać się po nią do lekarza, może w tym celu skorzystać z formularza online. Po tym odpowiedni lekarz wystawi pacjentowi e-receptę. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas.

Agastin – w jakim celu stosuje się ten lek?

Agastin znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych chorób układu trawiennego. Wykorzystuje się go przeciwko owrzodzeniu dwunastnicy i żołądka, objawowej choroby refluksowej oraz w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona (choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem gastryny). Agastin służy także zapobieganiu powstaniu owrzodzeń oraz nawrotom owrzodzenia dwunastnicy i żołądka. U małych dzieci może być wykorzystywany przeciw objawowej zgadze i zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej w chorobie refluksowej przełyku.

Agastin – co znajduje się w składzie leku?

Agastin zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. W składzie znajdują się również substancje pomocnicze, zawarte w rdzeniu oraz otoczce kapsułki. Wśród nich wymienić można między innymi: sacharozę, fosforan disodu, mannitol, hypromelozę, makrogol 6000, żelatynę czy dwutlenek tytanu.

Agastin – jak wygląda działanie substancji czynnej leku?

Omeprazol to związek chemiczny należący do grupy inhibitorów pompy protonowej, którego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania jonów wodorowych do światła żołądka. Główne zastosowanie znajduje w leczeniu choroby wrzodowej. Poprzez blokowanie komórek okładzinowych żołądka omeprazol zmniejsza wydzielanie jonów wodorowych, co prowadzi do zmniejszenia kwaśności soku żołądkowego. Omeprazol działa także bakteriobójczo i bakteriostatycznie.

Agastin – jak należy stosować i dawkować lek?

Lekarz ustala wysokość dawki oraz długość kuracji tym środkiem medycznym. Kapsułki zaleca się przyjmować w godzinach porannych i popijać je szklanką wody. Nie należy ich żuć ani kruszyć przed spożyciem, ponieważ lek zawiera powlekane paletki, które po uszkodzeniu nie zapobiegną rozkładowi leku przez kwas żołądkowy. Agastin można przyjmować niezależnie od posiłku. Dawka początkowa w przypadku pacjentów dorosłych wynosi zwykle 20 mg i przyjmowana jest raz dziennie. Kuracja tym preparatem nie powinna przekroczyć okresu 8 tygodni. Jeżeli pacjent ma uszkodzony przełyk, zazwyczaj stosuje się dozę w wysokości 10 mg na dobę.

Agastin – kiedy zażywanie leku nie jest zalecane?

Leku Agastin nie zaleca się zażywać pacjentom, u których zdiagnozowano uczulenie na leki zawierające nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV), a także zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, esomeprazol). Poza tym Agastin nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością bądź alergią na którąkolwiek substancję obecną w składzie leku, w szczególności na substancję czynną – omeprazol.

Agastin – jakie mogą wystąpić efekty uboczne przy kuracji tym lekiem?

Do częstych działań niepożądanych pojawiających się wskutek stosowania tego leku należą: bóle głowy, dolegliwości żołądkowe lub jelitowe (np. biegunka, zaparcia, wzdęcia), nudności i wymioty, a także łagodne polipy żołądka. Agastin może powodować rzadkie, ale ciężkie efekty uboczne, na które należy zwracać szczególną uwagę. Wymienia się wśród nich: ciężką reakcję alergiczną, zaczerwienienie lub zażółcenie skóry. Jeżeli pacjent doświadcza ciężkich efektów ubocznych, powinien zaprzestać stosowania leku Agastin i natychmiast udać się do lekarza lub szpitala po pomoc medyczną.

Agastin – z jakimi innymi środkami medycznymi nie należy łączyć tego leku?

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych przez siebie środkach jeszcze przed przepisaniem preparatu Agastin. Lek ten nie powinien być przyjmowany włącznie z lekami zawierającymi: nelfinawir, substancje stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (np. ketokonazol), digoksynę, diazepam, fenytoinę czy leki przeciwzakrzepowe.

Agastin – czy zalecane jest stosowanie leku o pacjentów poniżej 18 roku życia?

Tak, w przypadku niektórych dolegliwości Agastin może być wykorzystywany do leczenia nawet dzieci powyżej 1 roku życia (jeżeli ich masa ciała przekracza 10 kg).

Agastin – czy bezpieczne jest stosowanie leku w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Brakuje danych na temat wpływu preparatu na bezpieczeństwo ciężarnych lub płodów, dlatego pacjentki z tej grupy przed przepisaniem leku Agastin powinny poradzić się lekarza. Substancja czynna leku Agastin przenika do mleka kobiecego, choć nie udowodniono, by wpływał na organizm dziecka. O stosowaniu preparatu u kobiet karmiących decyduje lekarz.
Agastin – podstawowe informacje:
Kategoria: leki na owrzodzenie dwunastnicy, leki na chorobę refluksową
Status: dostępny na receptę
Forma: twarde kapsułki dojelitowe
Substancja czynna: omeprazol
Dawka: 20 mg
Opakowanie [ilość kapsułek]: 28




Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu