Famogast

Famogast - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Famogast to lek w postaci tabletek, który stosuje się m.in. w chorobie refluksowej przełyku. Jego substancją czynną jest famotydyna z grupy blokerów receptora H2. Famogast wydawany jest w aptece za okazaniem recepty. W celu jej uzyskanie nie ma potrzeby udawania się do gabinetu lekarskiego – wystarczy skorzystać z bardzo wygodnej i oszczędzającej czas opcji, jaką jest e-recepta. Pacjent wypełnia formularz online, który następnie trafia do właściwego lekarza, a ten wystawia e-receptę z kodem.

Famogast – jakie zastosowanie znajduje ten lek?

Famogast wykorzystywany jest głównie w leczeniu chorób jelitowych, a także w ich zapobieganiu. Stosuje się go w przypadku: choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka, zespołu Zollingera-Ellisona, choroby refluksowej przełyku.

Jak należy dawkować Famogast?

Tabletki Famogast przyjmowane są doustnie. Dawkowanie oraz długość leczenia ustala lekarz, dlatego preparat należy stosować zgodnie z jego zaleceniami. Wysokość dozy zależy m.in. od rodzaju leczonej dolegliwości. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy zaleca się przyjmowanie 40 mg leku raz dziennie przed snem. Podobnie postępuje się przy chorobie wrzodowej żołądka. W zapobieganiu nawrotom tej choroby stosuje się zwykle dawkę w wysokości 20 mg. Chorobę refluksową przełyku zazwyczaj leczy się dawką 20 mg, podawaną 2 razy dziennie przez okres od 6 do nawet 12 tygodni. Dozę można podwoić, jeśli wskutek choroby doszło do powstania nadżerki lub owrzodzenia przełyku. Zespół Zollingera-Ellisona z początku leczy się dawką 20 mg, podawaną co 6 godzin.

Po jakim czasie kuracji lekiem Famogast można oczekiwać efektów?

W większości przypadków efekty leczenia powinny być widoczne już po 4 tygodniach od rozpoczęcia kuracji lekiem Famogast. W niektórych sytuacjach okres ten może przedłużyć się do 8 tygodni. Jeżeli choroba pacjenta jest wyjątkowo oporna na działanie leku, możliwe jest też zwiększenie dawki.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Famogast?

Famogast nie powinien być zażywany przez osoby z nadwrażliwością lub alergią na famotydynę bądź inne leki z grupy blokerów receptora H2, a także na którąkolwiek z pozostałych substancji w składzie preparatu.

Z jakimi innymi lekami Famogast może wchodzić w interakcję?

Pacjent powinien poinformować lekarza o innych zażywanych przez siebie lekach, ponieważ niektóre substancje mogą wchodzić ze sobą w niekorzystne interakcje, np. zwiększającym tym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Famogast może obniżać działalnie niektórych leków przeciwgrzybiczych (np. zawierających ketokonazol). Nie powinno się też łączyć stosowania tego preparatu ze środkami zawierającymi probenecyd lub sukralfat.

Czy Famogast może wywoływać działania niepożądane?

Każdy lek może wywoływać efekty uboczne, których ryzyko pojawienia się jest kwestią w pełni indywidualną. Do działań niepożądanych najczęściej występujących wskutek leczenia farmakologicznego środkiem Famogast należą ból i zawroty głowy, a także biegunka lub zaparcia. Pacjenci bardzo rzadko zgłaszają pojawienie się efektów ubocznych w postaci: zaburzeń morfologicznych, reakcji alergicznych, zmian nastroju lub zaburzeń psychicznych czy też zapalenie płuc. Jeżeli pacjent doświadczył ciężkich działań niepożądanych, powinien zaprzestać stosowanie leku Famogast i jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną.

Czy w kuracji lekiem Famogast istnieją ograniczenia wiekowe?

Nie zaleca się stosowania leku Famogast u pacjentów nieletnich ze względu na brak danych dotyczących zarówno skuteczności tego preparatu, jak i bezpieczeństwa jego zażywania przez pacjentów z podanej grupy wiekowej. Podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, leku Famogast nie zaleca się w kuracji osób w wieku podeszłym.

Czy Famogast to lek bezpieczny to stosowania w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Lekarz powinien poinformować pacjentkę ciężarną lub karmiącą piersią o wszystkich możliwych działaniach niepożądanych, które mogą wystąpić w związku z kuracją tym preparatem. Famogast może być stosowany w ciąży tylko za decyzją lekarza, jeżeli oczekiwane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. Brakuje dokładnych danych odnośnie wpływu substancji czynnej na rozwijający się płód. Famotydyna przenika do mleka kobiecego, wobec czego leku Famogast nie zaleca się także stosować w okresie karmienia piersią.

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Famogast?

Famotydyna to związek chemiczny z grupy blokerów receptora H2. Stosowana jest przede wszystkim w zwalczaniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jej działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku, zmniejszeniu objętości soku żołądkowego oraz zawartej w nim pepsyny. Jednocześnie famotydyna zaburza przemiany leków o działaniu metabolizowanych w wątrobie.

Co jeszcze znajduje się w składzie leku Famogast?

Oprócz substancji czynnej – famotydyny – Famogast zawiera także substancje pomocnicze, występujące w rdzeniu oraz otoczce tabletki. Są to: skrobia żelowa, celuloza krystaliczna, stearynian magnezu, talk, hypromeloza, dwutlenek tytanu, makrogol 6000 oraz lak z czerwienią koszenilową.


Famogast – podstawowe informacje:
Kategoria: leki na owrzodzenie dwunastnicy, leki na chorobę refluksową
Status: dostępny na receptę
Forma: tabletki powlekane
Substancja czynna: famotydyna
Dawka: 20 mg/40 mg
Opakowanie [ilość kapsułek]: 30/60




Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu