Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Zapalenie gardła

Porada medyczna bez wychodzenia z domu? Zamów konsultacje zdalne ze specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie szybko i bezpiecznie!

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza w okresie wczesnowiosennym i jesienno-zimowym. Badania dowodzą, że ok. 85% łagodnych przypadków chorobowych gardła związanych jest z działaniem wirusów, ale zdarza się, że poważne infekcje powodują bakterie z grupy paciorkowców. One z kolei odpowiadają m.in. za anginę ropną, która charakteryzuje się bardzo uciążliwymi objawami. Jak w takim razie odróżnić stan zapalny gardła wywołany przez wirusy od infekcji, której podłożem są bakterie? Na czym polega leczenie tego typu schorzeń? Czy zapalenie gardła zawsze musi skończyć się wizytą u specjalisty?


Spis treści

Zapalenie gardła – co to jest?
Objawy bakteryjnego i wirusowego zapalenia gardła
Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?
Zapalenie gardła – domowe sposoby leczenia
Zapalenie gardła w stopniu przewlekłym – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie gardła – co to jest?

Zapalenie gardła to inaczej stan zapalny, który występuje w błonach śluzowych gardła, ale może również oddziaływać na migdałki. Charakterystycznym objawem tej choroby jest intensywne zaczerwienienie śluzówek oraz uciążliwy ból gardła. Najczęściej tego typu infekcja występuje u dzieci w grupie wiekowej 4-7 lat, ale nie omija również osób starszych. Powodem jej występowania u dzieci jest niewystarczająco rozwinięty układ immunologiczny oraz zróżnicowana anatomia dróg oddechowych, a także choroby zakaźne pojawiające się właśnie w okresie dziecięcym. Natomiast osoby dorosłe często zmagają się z zapaleniem gardła na skutek obniżonej odporności. Na ogół przyczyną powstania zapalenia gardła są wirusy. Ocenia się, że nasilenie objawów choroby może powodować nawet 400 zróżnicowanych odmian tego drobnoustroju. Natomiast za zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym zwykle odpowiadają paciorkowce beta-hemolizujące, które mogą być również odpowiedzialne za wywołanie ostrego zapalenia migdałków podniebiennych, zwanego anginą ropną. Mononukleoza – ostra, zakaźna forma zapalenia gardła, spowodowana występowaniem i rozwojem wirusów, może rozmnażać się i przenosić na inne osoby poprzez kontakt ze śliną chorego. Do objawów tej choroby można zaliczyć, m.in. nagły ból gardła i gorączkę, ale w niektórych przypadkach obserwuje się powiększenie wątroby, śledziony i węzłow chłonnych. Zwykle terapia mononukleozy obejmuje zwalczanie wystepujących objawów chorobowych.

Objawy bakteryjnego i wirusowego zapalenia gardła

Infekcja wywołana paciorkowcami w początkowym etapie ma bardzo gwałtowny przebieg i cechuje się uciążliwym bólem gardła, przez który osoba zakażona wykazuje trudności ze spożywaniem pokarmów. To poważne zakażenie wiąże się również z wysoką gorączką, potliwością, dreszczami oraz silnymi wyciekami ropnymi z okolic migdałków. W wielu przypadkach równocześnie dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych w szyi i żuchwie. Z kolei wirusowe zapalenie gardła ma przebieg długoterminowy, od chwili zainfekowania może rozwijać się przez okres od 1 do 6 dni. Tego typu choroba objawia się zwykle bólem, drapaniem lub pieczeniem gardła, a także nieżytem nosa o różnym stopniu nasilenia (katar). Do typowych objawów wirusowego zapalenia gardła należą również: suchy kaszel, lekko podwyższona temperatura i zaczerwienienie błon śluzowych.

Jak wygląda leczenie zapalenia gardła?

Zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci warto zdiagnozować zapalenie gardła u lekarza – przede wszystkim jeśli jednym z objawów choroby jest wysoka gorączka lub problemy z migdałkami. Sposób leczenia infekcji gardła zależy od źródeł stanu zapalnego. W przypadku zakażeń o podłożu wirusowym terapia dotyczy występujących objawów i skupia się na przyjmowaniu leków zbijających gorączkę i zwalczających ból. W takiej sytuacji stosowanie antybiotyków jest niewskazane. Zamiast tego zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwkaszlowych i przeciwgorączkowych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, pastylek do ssania działających na błonę śluzową gardła w sposób miejscowy oraz znieczulających i obkurczających kropli i żeli stosowanych doustnie. Aby potwierdzić występowanie bakteryjnego zapalenia gardła najlepiej zastosować szybki test badający poziom białka C-reaktywnego i antygenu Streptococcus pyogenes. W przypadku potwierdzenia infekcji o podłożu bakteryjnym, wskazane jest wdrożenie antybiotykoterapii, np. pod postacią penicyliny, którą należy zażywać według wskazań lekarza. Ważne, aby od razu podjąć inwazyjne leczenie, ponieważ zakażenie paciorkowcami może doprowadzić do pojawienia się powikłań takich jak: ropnie, zakażenie innych narządów oraz komplikacje immunologiczne, np. w postaci reumatycznej gorączki, która może doprowadzić nawet do uszkodzenia zastawek serca.

Zapalenie gardła – domowe sposoby leczenia

Zapalenie gardła to choroba, którą lepiej leczyć przy użyciu specjalistycznych leków celujących w źródło zakażenia i jego objawy. Jednak prócz zasięgnięcia porady specjalistów i stosowania przepisanych przez nich preparatów na receptę, warto wspomóc leczenie zapalenia gardła domowymi sposobami, przynoszącymi ulgę i łagodzącymi występujące dolegliwości. Dobre rezultaty może przynieść przede wszystkim picie dużej ilości płynów, które nawilżają błonę śluzową gardła. W okresie leczenia i rekonwalescencji trzeba zrezygnować z nikotyny, produktów alkoholowych i ostrych przypraw, które mogą wywołać podrażnienie. W przypadku poważnych dolegliwości bólowych warto postawić na spożywanie miękkich potraw, które ułatwią połykanie, picie ziołowych herbat, inhalacje izotonicznym roztworem soli, stosowanie płukanek na bazie rumianku, szałwii, soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Wskazane jest również zadbanie o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Przed zastosowaniem samodzielnej kuracji domowej należy upewnić się, że nie będzie mieć ona negatywnego wpływu na działanie i skuteczność farmakologii zaproponowanej przez lekarza.

Zapalenie gardła w stopniu przewlekłym – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie gardła wiąże się zazwyczaj z lekoterapią trwającą od 3 do 10 dni – zależnie od przyczyn jego występowania. W sytuacji kiedy ból gardła trwa (z przerwami i momentami zaostrzenia dolegliwości) kilka tygodni można stwierdzić, że jest to odmiana przewlekła. W takim przypadku można wyróżnić 3 rodzaje infekcji: prostą, zanikową i przerostową. Najczęściej występującą przyczyną przewlekłego zapalenia gardła jest bezpośredna styczność z alergenami, substancjami chemicznymi, palenie papierosów, nieumiarkowane picie alkoholu oraz kontakt z klimatyzacją w zamkniętych pomieszczeniach. Podłożem dla pojawienia się zakażenia gardła w stopniu przewlekłym bywają również inne stany chorobowe związane np. z przerostem migdałka gardłowego, zapaleniem zatok, a nawet problemami hormonalnymi. Warto wiedzieć, że przewlekłe zapalenie gardła uznano za chorobę zawodową wśród nauczycieli i piosenkarzy, którzy na co dzień często operują głosem. Dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem gardła zależne są od formy choroby i zazwyczaj wiążą się z uciskiem w gardle, suchym kaszlem, problemami z połykaniem, a nawet reakcjami wymiotnymi. Leczenie schorzenia polega właśnie na wyeliminowaniu przyczyn powstania tych objawów.

Porada medyczna bez wychodzenia z domu? Zamów konsultacje zdalne ze specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie szybko i bezpiecznie!