Thiocodin

Thiocodin - opis i informacje o leku

Twoja przychodnia jest zamknięta, a Ty potrzebujesz recepty na kontynuację leczenia? Zamów konsultację lekarską i otrzymaj e-receptę SMS-em lub na adres e-mail!

Zmagasz się z uporczywym, suchym kaszlem, który utrudnia Ci zasypianie? Szukasz skutecznego leku do stosowania krótkoterminowego? Skorzystaj z możliwości zwalczenia dolegliwości, jaką daje preparat Thiocodin, który możesz otrzymać w każdej aptece bez recepty. Zasięgnij opinii specjalisty podczas konsultacji lekarskiej online i dowiedz się, czy ten lek sprawdzi się przy Twoich objawach.

Co to jest lek Thiocodin?

Lek Thiocodin, wydawany bez recepty, działa przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Można go otrzymać albo w formie syropu, albo tabletek powlekanych. Obie formuły stosuje się doustnie w celu wstrzymania odruchu kaszlowego i rozrzedzenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. W jednej dawce preparatu znajduje się 15 mg fosforanu kodeiny, który odpowiada za wyciszenie odruchu kaszlowego i 300 mg sulfogwajakolu o działaniu wykrztuśnym.

Kiedy stosuje się Thiocodin, a kiedy nie?

Stosowanie leku Thiocodin zaleca się w zwalczaniu dokuczliwego suchego kaszlu wraz z występującym problemem odkrztuszania wydzieliny. Natomiast leku bezwzględnie nie można stosować w przypadku występowania u pacjenta nadwrażliwości na substancje czynne lub pomocnicze w nim zawarte, a także jeśli jest on osobą w wieku poniżej 12 lat, ma szybki metabolizm, który współdziała z enzymem CYP2D6, cierpi na niewydolność lub poważne zaburzenia układu oddechowego, astmę oskrzelową, rozstrzenie oskrzeli lub mukowiscydozę. Ponadto Thiocodinu nie podaje się osobom w śpiączce, cierpiącym na choroby alkoholowe lub uzależnienie od opioidów, a także kobietom w ciąży. Leku nie można łączyć z inhibitorami MAO, dlatego po zakończeniu kuracji tymi środkami farmaceutycznymi należy odczekać przynajmniej 14 dni zanim pacjent rozpocznie stosowanie syropu lub tabletek Thiocodin.

Schemat dawkowania leku Thiocodin

Leku Thiocodin mogą używać osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia. W ich przypadku zaleca się przyjmowanie 1 tabletki lub 10 ml syropu 3 razy dziennie w odstępie co najmniej 4-6 godzin między dawkami. Należy robić to w trakcie spożywania posiłków, ponieważ wpływa to korzystnie na jego działanie i wchłanianie do organizmu. Terapia tym preparatem trwa zazwyczaj 3 dni, podczas których wskazane jest przyjmowanie przez pacjentów dużej ilości płynów, co korzystnie wpływa na skuteczność leczenia. Jest to o tyle ważne, że w przypadku stosowania Thicodinu w sposób długoterminowy lub w większych niż zalecone ilościach, istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych lub uzależnienia, a po nagłym odstawieniu środka – tzw. objawów odstawiennych, takich jak: problemy z zasypianiem i nadmiernym ziewaniem, wahania nastrojów, stany lękowe, zaburzenia koncentracji, drżenie mięśni, bóle mięśniowo-stawowe, potliwość ciała, nudności i wymioty, biegunka, itp. Thiocodin należy przyjmować w sposób regularny. Jeśli pacjent z różnych względów przeoczy porę przyjęcia preparatu, powinien jak najszybciej uzupełnić pominiętą dawkę. Nie należy jednak w tym celu przyjmować dawki podwojonej.

Środki ostrożności podczas przyjmowania leku Thiocodin

Chociaż Thiocodin to preparat medyczny, który można otrzymać w aptece bez recepty, przed rozpoczęciem kuracji tym preparatem wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej. Warto również zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania leku. Jest tam np. mowa o środkach ostrożności, które powinny zachować osoby, które aktualnie lub w przeszłości zmagały się z zaburzeniami czynności układu oddechowego, podwyższonym ciśnieniem, dolegliwościami związanymi z urazem głowy, powikłaniami pooperacyjnymi, niewydolnością wątroby lub nerek, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, zapalnymi chorobami jelit, itp. W takich przypadkach ważne jest, aby pacjent znajdował się pod stałą kontrolą lekarską i obserwował, w jaki sposób jego organizm reaguje na leczenie preparatem Thiocodin.

Czy w okresie stosowania Thiocodinu mogą wystąpić skutki uboczne?

Tak, Thiocodin, tak jak inne środki medyczne, może sprawić, że u niektórych pacjentów pojawią się działania niepożądane. Najczęściej są one związane z wystąpieniem nudności i wymiotów, zaparć, zawrotów głowy i nadmiernego wyciszenia. Rzadko może zdarzyć się, że osoba przyjmująca lek dozna zaburzeń związanych z układem oddechowym, skurczami oskrzeli lub reakcjami alergicznymi. Ponadto u pacjenta mogą wystąpić nagłe zmiany nastroju, kołatania serca, niedociśnienie tętnicze, omdlenia, bóle głowy i nadmierna senność. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana istnieje ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z przewodem pokarmowym, np. bólu żołądka. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy można przyjmować Thiocodin w okresie ciąży?

Ponieważ jednym ze składników leku Thiocodin jest kodeina, która jest pochodną morfiny i ma działanie narkotyczne, jego stosowanie w okresie ciąży nie jest dozwolone. Nie wolno go również przyjmować w okresie laktacji z uwagi na fakt, że ta substancja czynna przenika do mleka matki i może powodować u dziecka apatię, bezdech, itp.

Jak należy przechowywać preparat Thiocodin?

Niezależnie od tego czy posiadamy Thiocodin w formie syropu, czy w formie tabletek, lek ten należy przechowywać w suchym miejscu, w którym maksymalna temperatura wynosi 25°C. Powinno to być miejsce niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Dla skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Thiocodin istotne jest również to, że od momentu otwarcia opakowania można go użyć w ciągu pierwszych 6 miesięcy.


Thiocodin (tabletki powlekane, syrop, lek bez recepty) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwkaszlowy / wykrztuśny Substancja czynna: fosforan kodeiny + sulfogwajakol Dawka: 15 + 300 mg Opakowanie: 10 / 16 tabletek, 100 ml syropu



Twoja przychodnia jest zamknięta, a Ty potrzebujesz recepty na kontynuację leczenia? Zamów konsultację lekarską i otrzymaj e-receptę SMS-em lub na adres e-mail!