Cipronex

Cipronex - opis i informacje o leku

Musisz kontynuować leczenie, a zabrakło Ci tabletek, które stosujesz? Odbierz w kilka minut e-receptę na niezbędne leki!

Dostrzegasz u siebie symptomy zapalenia pęcherza moczowego? A może od kilku dni zmagasz się z dolegliwościami zapalenia płuc? Skorzystaj z uniwersalnego antybiotyku Cipronex, stworzonego na bazie cyprofloksacyny, która doskonale przeciwdziała różnorodnym zakażeniom o podłożu bakteryjnym. Nie masz pewności, czy ten preparat jest dla Ciebie? Zasięgnij porady u specjalisty i umów się na indywidualną e-konsultację, na której otrzymasz nie tylko diagnozę, ale również e-receptę na potrzebny antybiotyk.

Cipronex – bakteriobójczy lek z wysokim stężeniem cyprofloksacyny

Antybiotyk Cipronex to lek, którego substancja czynna – cyprofloksacyna – oddziałuje bakteriobójczo na szkodliwe mikroorganizmy odpowiedzialne za wystąpienie zakażenia bakteryjnego, np. układu moczowego lub układu oddechowego. Cyprofloksacyna to antybiotyk z grupy fluorochinolów, który działa wielokierunkowo, ale wyłącznie na rodzaje bakterii wrażliwe na tę substancję czynną. Można go uzyskać w aptece tylko za okazaniem ważnej recepty.

W jaki sposób Cipronex likwiduje bakterie?

Zawarta w preparacie Cipronex cyprofloksacyna to najsilniejszy lek z grupy fluorochinolów. Oddziałuje przede wszystkim bakteriobójczo, zaburzając syntezę DNA komórek drobnoustrojów, co prowadzi do ich śmierci. Co ważne cyprofloksacyna wpływa na DNA bakterii, ale nie oddziałuje w żaden sposób na enzymy w ludzkim organizmie.

Jakie są wskazania do stosowania tabletek Cipronex?

Cipronex to antybiotyk, który można stosować na różne dolegliwości związane z zakażeniem bakteryjnym. Najczęściej specjaliści zalecają jego przyjmowanie w leczeniu układu moczowego (np. zapalenia pęcherza, odmiedniczkowego zapalenia nerek), ale również sprawdzi się w kuracji dolnych dróg oddechowych, zapalenia uszu (np. ropnego przewlekłego zapalenia ucha środkowego, złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego) i zatok. Można go stosować również w walce z chorobami układu płciowego kobiet i mężczyzn na tle bakteryjnym (np. w stanach zapalnych najądrza i jądra) oraz na objawy zakażenia bakteryjnego układu pokarmowego. Preparat można stosować również profilaktycznie w celu zapobiegania agresywnym zakażeniom bakteryjnym Neisseria meningitidis.

Czy Cipronex to lek wydawany tylko na receptę?

Tak, ponieważ Cipronex jest antybiotykiem, który silnie oddziałuje na organizm człowieka, można go otrzymać wyłącznie z przepisu lekarza po wykonaniu szczegółowych badań i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Z tego względu powinien być przyjmowany pod stałą kontrolą specjalisty. Zaleca się jego stosowanie w różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych.

Jak długo trwa antybiotykoterapia lekiem Cipronex?

Długość kuracji antybiotykowej lekiem Cipronex jest zwykle ustalana przez lekarza, który zaleca przyjmowanie tego leku i wystawia na niego receptę. Zazwyczaj trwa od 5 do 21 dni, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia nasilenia objawów chorobowych.

Czy można przerwać leczenie, jeśli objawy zapalenia ustąpiły?

Nie zaleca się zakończenia leczenia antybiotykiem Cipronex wcześniej, niż ustalił to lekarz, nawet jeśli dolegliwości związane z zakażeniem ustępują. Przeprowadzenie całej kuracji do końca pozwala skutecznie i całkowicie wyleczyć powstałe zapalenie. W przypadku przyjmowania antybiotyków przerwanie ich stosowania może być powodem nawrotu, a nawet nasilenia się objawów choroby. Ponadto może to doprowadzić do wykształcenia się odporności na ten rodzaj antybiotyku przez co przy kolejnym przyjmowaniu nie będzie on już tak skuteczny.

W jakich przypadkach stosuje się Cipronex u dzieci?

Cipronex można stosować w leczeniu u dzieci. Najczęściej jest przepisywany u chorych na mukowiscydozę w przypadku zakażeń płucno-oskrzelowych, ale również przy powikłaniach zakażenia układu moczowego (np. ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek) oraz przy występowaniu płucnej postaci wąglika – zarówno w celu leczenia, jak i uniemożliwienia zakażenia po styczności z bakteriami.

Jak należy dawkować tabletki Cipronex?

Dokładne dawkowanie leku Cipronex oraz długość jego stosowania są ustalane indywidualnie przez lekarza w drodze szczegółowej diagnostyki, pozwalającej ocenić stan zdrowia oraz nasilenie występującej infekcji bakteryjnej u pacjenta. Nie zawsze schemat przyjmowania antybiotyku jest taki sam. Zależy on przede wszystkim od rodzaju zakażenia oraz stanu fizycznego osoby zakażonej. Ponieważ w przyjmowaniu antybiotyków ważna jest regularność, od której zależy ich skuteczność, zaleca się, by lek przyjmować codziennie o tej samej porze. Tabletki są stosowane doustnie w całości i najlepiej popijać je dużą ilością wody. Odradza się ich łączenie z posiłkami, w których występuje nabiał lub inne składniki z wapniem, ponieważ może to niekorzystnie wpływać na wchłanianie się cyprofloksacyny i tym samym na skuteczność leczenia. Nie ma przeciwwskazań do stosowania preparatu pomiędzy posiłkami, jednak warto pamiętać, że podczas antybiotykoterapii warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.


Cipronex (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek bakteriobójczy, antybiotyk Substancja czynna: cyprofloksacyna Dawka: 250 / 500 mg Opakowanie: 10 tabletek



Musisz kontynuować leczenie, a zabrakło Ci tabletek, które stosujesz? Odbierz w kilka minut e-receptę na niezbędne leki!