Amoksiklav

Amoksiklav - opis i informacje o leku

Nie masz czasu na wizytę w przychodni? Umów konsultację lekarską online. Szybko i bezpiecznie!

Szukasz preparatu o wszechstronnym działaniu, który pomoże Ci wyleczyć zapalenie zatok, infekcje dróg oddechowych, uciążliwy ból ucha, a nawet zakażenie układu moczowego? Zastanów się nad stosowaniem leku Amoksiklav na różne przypadki zakażeń bakteryjnych. Przeczytaj najważniejsze informacje o tym antybiotyku, a w przypadku wątpliwości umów teleporadę z możliwością wystawienia e-recepty na Amoksiklav.

Co wpływa na skuteczność leku Amoksiklav?

Amoksiklav można otrzymać w postaci tabletek powlekanych, proszku lub granulatu do sporządzenia roztworu do picia na bazie wody. W jego składzie odnaleźć można aż dwie substancje czynne – należącą do grupy penicylin amoksycylinę oraz kwas klawulanowy. Pierwsza substancja hamuje rozwój bakterii w organizmie, które przyczyniają się do powstania i rozwoju choroby, a druga podtrzymuje jej skuteczność. Takie połączenie pozwala na efektywne działanie przeciwbakteryjne. Lek można uzyskać wyłącznie na receptę.

Kiedy można stosować antybiotyk Amoksiklav?

Lek sprawdzi się u osób, które zmagają się z szerokim spektrum infekcji bakteryjnych takich jak infekcja dróg oddechowych, zakażenie drobnoustrojowe ucha środkowego (w tym ból ucha), zapalenie zatok, zakażenie układu moczowego, a nawet zakażenie kości i stawów, tkanek miękkich, skóry i zębów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas przyjmowania leku Amoksiklav?

Chociaż Amoksiklav różni się od wielu innych leków obecnością dwóch substancji w swoim składzie, nie różni się od nich tym, że jego stosowanie również może wywołać skutki uboczne. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą i wielu pacjentów, którzy stosują ten lek nie doświadczyło żadnych działań niepożądanych. Statystycznie objawem najczęściej występującym jest biegunka, która spotyka 1 na 10 osób przyjmujących Amoksiklav. W przypadku jej wystąpienia pacjent powinien zgłosić się do lekarza i przyjmować dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Poza tym podczas kuracji tym preparatem wystąpić mogą: nudności i wymioty, infekcje pochwy u kobiet oraz jamy ustnej. Informacje o innych skutkach ubocznych można znaleźć w ulotce od producenta.

Jak dawkować preparat Amoksiklav?

W zależności kto będzie stosował lek Amoksiklav dostępna jest jego wersja w tabletkach, proszku lub granulacie, z którego przygotowuje się roztwór do picia. Dawkowanie powinien dobrać lekarz, który przepisuje receptę. U osób, które ważą więcej niż 40 kg zazwyczaj zaleca się stosowanie jednej tabetki 2 razy w ciągu dnia w odstępie 4 godzin. Nie jest wskazane przyjmowanie 2 dawek jednocześnie. U dzieci ważących mniej niż 40 kg można wybrać formę stosowania leku między tabletkami a roztworem. Wszystko zależy od tego, czy dziecko jest w stanie zażyć i popić pigułkę bez ryzyka zachłyśnięcia się wodą. W takim przypadku dawkowanie również ustala lekarz. Należy pamiętać, że najlepiej zażywać lek bezpośrednio przed posiłkiem lub na początku konsumpcji.

Jak długo trwa kuracja lekiem Amoksiklav?

O długości trwania leczenia decyduje lekarz. Trzeba jednak pamiętać, że według producenta preparatu nie należy stosować go dłużej niż 14 dni. Jeżeli po tym czasie pacjent nadal ma objawy choroby, powinien skonsultować się z lekarzem. W przypadku ukojenia dolegliwości i polepszenia się stanu zdrowia nie należy przerywać leczenia bez porozumienia ze specjalistą, ponieważ w przypadku przeżycia drobnoustrojów w organizmie, mogą one spowodować nawrót dolegliwości.

Czy Amoksiklav wpływa na zdolności manualne potrzebne do prowadzenia pojazdów?

Ponieważ antybiotyk może u niektórych osób wywołać skutki uboczne takie jak problemy z koncentracją i szybkością reakcji, przed obsługą pojazdu pacjent powinien zaobserwować, czy działanie leku wpływa w jakiś sposób na jego organizm.

Czy podczas brania leku Amoksiklav można pić alkohol?

Spożywanie alkoholu podczas jakiejkolwiek kuracji antybiotykowej nie jest zalecane, ponieważ może on obniżać skuteczność preparatu, wydłużyć proces leczenia lub nasilić skutki uboczne. Niewskazane jest również picie alkoholu do 72 godzin po odstawieniu antybiotyku. Tak samo jest w przypadku stosowania leku Amoksiklav.

Czy można stosować Amoksiklav w okresie ciąży i karmienia piersią?

Podczas ciąży stosowanie jakichkolwiek produktów medycznych powinno być konsultowane z lekarzem. W przypadku leku Amoksiklav producent zaleca unikanie jego stosowania, chyba, że lekarz prowadzący stwierdzi, że jest to konieczne, np. w leczeniu uciążliwego zapalenia zatok. Nie stwierdzono, aby zawarta w preparacie amoksycylina w połączeniu z kwasem klawulanowym wpływała na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu.


Amoksilav (tabletki powlekane / granulat / proszek, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: antybiotyk, lek przeciwbakteryjny Substancje czynne: amoksycylina + kwas klawulanowy Dawka: tabletki powlekane (250 mg + 125 mg / 500 mg + 125 mg / 875 mg + 125 mg), granulat (875 mg + 125 mg), proszek (400 mg + 57 mg) Opakowanie: 14 / 21 tabletek, 10 / 12 / 14 / 20 saszetek granulatu, 8,75 g / 17,5 g / 35 g proszku



Nie masz czasu na wizytę w przychodni? Umów konsultację lekarską online. Szybko i bezpiecznie!