Levalox

Levalox - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Jeśli szukasz antybiotyku, który pomoże w leczeniu zapalenia zatok i innych dolegliwości wywołanych przez bakterie, wybór leku Levalox jest odpowiednią decyzją. O jego działaniu, zalecanym dawkowaniu i przeciwwskazaniach do stosowania przeczytasz z opisu poniżej i ulotki od producenta. Nie wahaj się i umów się na teleporadę, dzięki której zdobędziesz receptę na lek.

Czym jest lek Levalox?

Levalox to antybiotyk działający bakteriobójczo na wywołane przez nie zakażenia w organizmie. Stosowany jest w przeciwdziałaniu zakażeniom zatok, układu moczowego, gruczołu krokowego, skóry i tkanki podskórnej. Pomoże zatem w zapaleniu zatok, płuc, zakażeniu nerek czy pęcherza, a także w długotrwałych problemach z oddychaniem. Czasem może być także stosowany w zapobieganiu wąglika.

Skład i zawartość opakowania leku Levalox

W składzie leku Levalox substancją czynną jest lewofloksacyna zawarta w tabletkach w dawce 250 mg lub 500 mg. Substancjami pomocniczymi są celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, krospowidon, tlenek żelaza czerwony, dwutlenek tytanu, hypromeloza 3cP czy makrogol 4000. Pełna lista składników stanowiących rdzeń oraz otoczkę tabletek Levalox znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. W zależności od dawki leku kapsułki powlekane różnią się kolorem. Te w dawce 250 mg są różowe, natomiast te o mocy 500 mg – pomarańczowe. Niezależnie od ilości leku w tabletce są one podłużne, z możliwością podziału na równe dawki i pakowane w blistry po 1,5,7, 10 bądź 14 kapsułek.

Jak stosować lek Levalox?

Lek Levalox należy przyjmować doustnie, połykając antybiotyk w całości, a więc nie rozgryzając ani rozkruszając tabletki. W celu łatwiejszego przyjęcia tabletkę można podzielić na równe dawki. Po połknięciu antybiotyku należy popić go odpowiednią ilością płynów. Nie ma znaczenia czy lek przyjmowany jest podczas posiłku, czy niezależnie od jego spożywania.

Levalox – dawkowanie leku

Dawkowanie leku uzależnione jest od rodzaju i miejsca zakażenia. W związku z tym lekarz dobiera odpowiednią dawkę związaną z intensywnością problemu i czasem potrzebnym do jego wyleczenia. W przypadku zapalenia zatok stosuje się zazwyczaj dwie tabletki o mocy 250 mg lub jedną tabletkę o mocy 500 mg na dobę. Podobnie w przypadku zakażenia płuc u pacjentów, którzy cierpią na długotrwałe problemy z oddychaniem — dawkowanie jest takie same. W przypadku zakażenia skóry i tkanki podskórnej oraz zapalenia płuc można stosować dwie tabletki zawierające 250 mg substancji czynnej na raz lub stosować tę samą dawkę dwa razy na dobę. W tym przypadku można przyjąć także jedną tabletkę o mocy 500 mg raz lub dwa razy na dobę. W sytuacji, gdy pacjent cierpi na zakażenie układu moczowego, zalecana jest jedna bądź dwie tabletki o mocy 250 mg stosowane raz dziennie albo pół lub cała tabletka o mocy 500 mg, także przyjmowana raz na dobę. W przypadku zakażenia gruczołu krokowego zazwyczaj przyjmuje się dwie tabletki, zawierające 250 mg substancji czynnej bądź jedną tabletkę o mocy 500 mg raz na dobę. Po przyjęciu dawki leku i przez 2 dni po jego zakończeniu należy powstrzymać się od wystawiania na bezpośrednie promieniowanie słoneczne ze względu na dużo bardziej wrażliwą skórę, która może doprowadzić do oparzeń lub pojawienia się pęcherzy naskórnych.

Co w przypadku pominięcia bądź zastosowania większej dawki leku Levalox?

W przypadku pominięcia leku należy niezwłocznie ją przyjąć, chyba że zbliża się pora przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji przeciwwskazane jest stosowanie podwójnej ilości tabletek w celu uzupełnienia pominiętej wcześniej dawki. W przypadku przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą oraz udać się do najbliższej placówki medycznej. W wypadku przypadku przyjęcia większej ilości leku niż ta zalecana u pacjenta mogą wystąpić takie objawy, jak drgawki, zawroty głowy, nudności, zgaga czy zaburzenia świadomości.

Czy można stosować lek w okresie ciąży?

Stosowanie wszelkich leków przez kobiety planujące lub będące w ciąży, a także te karmiące piersią powinno zostać przedyskutowane z lekarzem lub farmaceutą. Według ulotki dołączonej do opakowania przyjmowanie antybiotyku Levalox w tym okresie jest przeciwwskazane.

Przeciwskazania do stosowania leku Levalox

Lek ten przeciwwskazany jest do stosowania u dzieci oraz młodzieży. Nie należy stosować go, jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik znajdujący się w leku. Przeciwwskazaniem jest także przebycie w przeszłości padaczki oraz problemy ze ścięgnami. Należy przedyskutować przyjmowania leku z lekarzem w przypadku, gdy pacjent ma ponad 60 lat, mam problemy z nerkami, w przeszłości przebył uszkodzenie mózgu, miał napad padaczkowy, problemy z wątrobą, cukrzycę, ciężką wysypkę skórną lub jej złuszczenie, a także problemy z sercem. Są to jednak tylko niektóre z przeciwwskazań. Pełna lista środków ostrożności w przypadku przyjmowania leku Levalox znajduje się na ulotce od producenta. Jeśli pacjent stosuje już tabletki zawierające żelazo, leki zobojętniające kwas solny w żołądku czy preparaty cynku powinien powstrzymać się od przyjmowania antybiotyku przynajmniej dwie godziny przed lub dwie godziny po przyjęciu Levaloxu. W przypadku przyjmowania w tym samym czasie innych leków lub planowania rozpoczęcia ich stosowania w przyszłości należy skonsultować ten fakt z lekarzem bądź farmaceutą, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w reakcje z Levaloxem. Przyjmowanie leku może wiązać się ze skutkami ubocznymi, które zostały szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania leku Levalox. Warto się z nimi zapoznać przed przyjęciem leku.


Levalox – podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyk, lek na zapalenie zatok
• Substancja czynna: lewofloksacyna (levofloxacinum)
• Dawka 250/500 mg: ml
• Opakowanie: 1/5/7/10/14 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!