Torecan

Torecan - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi leku Torecan używanym w leczeniu zawrotów głowy i chorób z nimi związanymi i sprawdź czy jest on przeznaczony dla Ciebie. Pamiętaj że diagnoza i decyzja o podjęciu leczenia zawrotów głowy nigdy nie powinna odbywać się na własną rękę lecz po konsultacji z doświadczonym lekarzem specjalistą.Na naszym portalu elekarz24h.pl możesz łatwo umówić się na e-wizytę i otrzymać receptę na niezbędne leki, dostępną na twoim e-mailu już w kilka minut!

Czym jest lek Torecan?

Czym jest lek Torecan? Torecan jest stosowany w leczeniu zawrotów głowy w chorobie Meniere'a a także w leczeniu innych zaburzeń związanych z błędnikiem, migrenach i miażdżycy naczyń mózgowych. Tietyloperazyna – zawarta w leku substancja czynna wpływa na układ siatkowaty i zmniejsza wrażliwość nerwów czuciowych i układu przywspółczulnego. Często jest ona wykorzystywana w celu łagodzenia objawów nie tylko w wymienionych wyżej chorobach i dolegliwościach, ale także w zapobieganiu nudnościom po zabiegach operacyjnych, radioterapii, chemioterapii przeciwnowotworowej, urazach czaszki i mózgu.

Co należy wziąć pod uwagę przed użyciem?

Co należy wziąć pod uwagę przed użyciem? Substancja lecznicza Torecan dostępna w postaci czopków doodbytniczych, tabletek lub roztworu do wstrzykiwania. Torecan zawiera żółty barwnik tartrazynę, który może powodować reakcje alergiczne (w tym astmę oskrzelową) u niektórych podatnych osób. Chociaż ogólna częstość występowania podatności na tartrazynę jest niska w populacji ogólnej, często występuje u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę. Tabletki powlekane Torecan zawierają cukry, laktozę i sacharozę dlatego należy zachować ostrożność w przypadku nietolerancji pacjenta na cukry takie jak fruktoza, glukoza, laktoza lub galaktoza. Działanie leków uspokajających i alkoholu nasila się przy jednoczesnym przyjmowaniu lub stosowaniu leku Torecan, dlatego Pacjent przy jednoczesnym stosowaniu leku powinien zrezygnować ze spożywania alkoholu. Ten lek może wpływać również na zdolność reakcji, zdolność posługiwania się narzędziami lub maszynami oraz zdolność prowadzenia pojazdów. Ze względu na możliwe działania niepożądane (np. senność) należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, przynajmniej na początku leczenia.

W jaki sposób i jak długo stosować lek Torecan?

W jaki sposób i jak długo stosować lek Torecan? Czas trwania leczenia powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta oraz dynamiki jego dolegliwości chorobowych i zawsze powinien być kontrolowany przez lekarza. Produkt leczniczy Torecan może być stosowany jednorazowo jak również przez dłuższy okres czasu – kilkanaście dni lub tygodni. U chorych w wieku 75 lat i starszych stosowanie leku Torecan nie powinno przekraczać okresu 2 miesięcy.

Czy Torecan można stosować podczas ciąży lub podczas karmienia piersią?

Czy Torecan można stosować podczas ciąży lub podczas karmienia piersią? W przypadku podejrzenia ciąży lub planowania zajścia w ciążę rozpoczęcie zażywania leku Torecan powinno być rozważane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że jest to konieczne. Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa używania leku Torecan podczas karmienia piersią.

Stosowanie leku Torecan u dzieci.

Stosowanie leku Torecan u dzieci. Torecan nie powinien być stosowany do leczenia dzieci i młodzieży poniżej 15 roku życia. Należy również unikać stosowania produktu Torecan i innych potencjalnych hepatotoksyn u dzieci i młodzieży, których objawy podmiotowe i przedmiotowe sugerują zespół Reye’a.

Możliwe działania niepożądane.

Możliwe działania niepożądane. Podczas przyjmowania lub stosowania leku Torecan mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Może się zdarzyć, że u pacjenta po zażyciu lub zastosowaniu leku Torecan wystąpi suchość w ustach lub lekka senność. Rzadko temperatura ciała może gwałtownie wzrosnąć, co wiąże się z zamgleniem świadomości. Mogą wystąpić także zaburzenia ruchu, które powinny zniknąć po zmniejszeniu dawki, zaprzestaniu przyjmowania lub stosowania leku. Przed podjęciem takich działań i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych:

Postępowanie w sytuacjach wyjątkowych: Jeżeli pacjent zapomni przyjąć tabletkę lub zapomni o zastosowaniu czopka o zwykłej porze, należy ją zażyć lub zastosować tak szybko jak to możliwe, chyba że nadszedł już czas na kolejną dawkę. Nie należy przyjmować więcej niż indywidualnie zaleconą pacjentowi dawkę dzienną (dobową). Zabrania się przekazywania leku Torecan komuś innemu ani samodzielnego modyfikowania przepisanej dawki. Jeśli pacjent jest zdania, że lek jest za słaby lub za mocny, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak prawidłowo przechowywać lek?

Jak prawidłowo przechowywać lek? Torecan należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Temperatura w miejscu przechowywania leku nie powinna przewyższać 25°C. Produkt leczniczy, może być używany tylko do daty oznaczonej na opakowaniu.


Podstawowe informacje: Nazwa leku: Torecan Występuje w postaci: czopki doodbytnicze (6,5 mg), tabletki powlekane (6,5 mg), roztwór do wstrzykiwań (6,5 mg) Opakowanie zawiera: czopki doodbytnicze 6 sztuk, tabletki powlekane 50 sztuk, roztwór do wstrzykiwań 5 ampułek po 1 ml Licencja: Krka, d. d., Novo mesto Substancja czynna: tietyloperazyna Dostępność: lek na receptę Kategoria: leki na zawroty głowy, leczenie choroby Méniére'a



Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Inne leki o podobnym działaniu