Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo?

W kwestii zwolnienia lekarskiego nieustannie krąży wiele pytań ze strony pracowników, którzy chcieliby z niego skorzystać. Czym dokładnie jest zwolnienie lekarskie? Jest to zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy osoby niedysponowanej. […]

ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo

W kwestii zwolnienia lekarskiego nieustannie krąży wiele pytań ze strony pracowników, którzy chcieliby z niego skorzystać. Czym dokładnie jest zwolnienie lekarskie? Jest to zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy osoby niedysponowanej. Zwolnienie lekarskie można otrzymać zarówno na siebie, czyli kiedy jako pracownik odczuwamy pogorszenie stanu zdrowia, utrudniające dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych, jak i na chorego członka rodziny, któremu należy zapewnić opiekę.

Zwolnienie lekarskie może wystawić tylko uprawniony do tego lekarz bądź asystent medyczny. Natomiast ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo? Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie? Przekonacie się Państwo w dalszej części artykułu!

Jakie obowiązują limity na zwolnienia lekarskie? Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo?

Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo? Zwolnienie lekarskie rzeczywiście obarczone jest pewnymi limitami, lecz nie dotyczą one jednorazowego zwolnienia, a ogólnego ograniczenia przypadającego na rok. Każdy pracownik posiada bowiem maksymalny limit dni przypadających na zwolnienie lekarskie, podczas którego wypłacany mu będzie zasiłek chorobowy.

W większości przypadków wynosi on 182 dni rocznie, choć istnieją tutaj pewne wyjątki – osoby chore na gruźlicę oraz kobiety w ciąży mają prawo do obszerniejszego limitu, osiągającego 270 dni. W przypadku zwolnienia wystawianego na członka rodziny, limit ten wynosi od 14 do 60 dni w ciągu roku – zależy to od wieku pacjenta. Na przykład, 2 tygodnie przyznawane są na opiekę dorosłego chorego członka rodziny.

Wszystkie dolegliwości będące przyczyną zwolnienia lekarskiego będą wliczać się w jeden łączny limit. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie się dopiero, kiedy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim nastąpi przerwa trwająca co najmniej 60 dni. Regułę tę wprowadzono, aby uniknąć sytuacji, w których pracownicy starają się o zwolnienia, by nie pracować nawet przez kilka miesięcy.

Zobacz też  Jak wygląda zwolnienie lekarskie po zabiegu chirurgicznym?

Zatem ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo? W tej kwestii należy jedynie pamiętać o tym, by długość zwolnienia nie przekroczyła limitu okresu zasiłkowego, który pracownikowi jeszcze pozostał.

Zatem ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo?

Ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo? Nie istnieje reguła, która narzucałaby ten limit. Lekarz może wystawić jedno zwolnienie trwające zarówno 3 dni, jak i cały miesiąc. Należy tylko przestrzegać limitu okresu zasiłkowego, przytoczonego wyżej.

Długość zwolnienia lekarskiego zależy w pełni od decyzji lekarza, który podejmuje ją natomiast na podstawie wielu różnorakich czynników. Długość zwolnienia to zatem kwestia indywidualna każdego pacjenta. Może na nią wpłynąć rodzaj dolegliwości, intensywność i rodzaj objawów, ich wpływ na codzienne funkcjonowanie, zlecone leczenie czy też charaktery wykonywanej pracy.

Bez względu na sytuację, znaczenie ma tylko to, by pracownik nie był zmuszony do wykonywania czynności, które sprawiają mu dyskomfort. Na przykład, pacjent po skręceniu kostki powinien otrzymać zwolnienie dłuższe, szczególnie jeśli pracuje fizycznie, aby nie musieć zmagać się z bólem przeciążonej kończyny.

W kwestii tego, ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo należy mieć także na uwadze, że w niektórych sytuacjach pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarską, a jego stan wymaga monitorowania. Lekarz może więc zlecić wykonywanie badań kontrolnych i wystawiać zwolnienia lekarskie np. na co tydzień, a jeśli badania nie wykażą poprawy stanu zdrowia, wystawić kolejne zwolnienie.

Czy możliwe jest wystawienia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną lub późniejszą?

Wystawienie zwolnienie lekarskiego z datą inną od daty przeprowadzanego badania jest jak najbardziej możliwe. Lekarz ma prawo wystawić zaświadczenie z datą wstecz lub wprzód w wyjątkowych sytuacjach.

Na przykład, kiedy pacjent musiał czekać na wizytę u lekarza kilka dni, podczas których nie był zdolny do pracy, zwolnienie można wystawić z datą wcześniejszą. Natomiast zwolnienie z datą późniejszą wystawia się zwykle, gdy bezpośrednio po dniu badania mają miejsce dni ustawowo wolne od pracy. Choć za te dni również należą się świadczenia z tytułu zwolnienia lekarskiego, lekarz może wystawić zaświadczenie z datą późniejszą, aby pracownik nie tracił dni przypadających na limit okresu zasiłkowego na dni, podczas których i tak by nie pracował.

Zobacz też  Leczenie złamanego palca. Ile zwolnienia na złamany palec przysługuje pacjentowi?

W tej sytuacji istnieją jednak limity dotyczące tego, ile dni zwolnienia może wystawić lekarz jednorazowo. Otóż możliwe jest wystawienie zwolnienia z datą wsteczną maksymalnie na 3 dni do tyłu. Wyjątek stanowi zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ specjalista może stwierdzić, że stan zdrowia psychicznego pracownika już wcześniej uniemożliwiał mu poprawne funkcjonowanie. Natomiast zwolnienie z datą późniejszą można wystawić na maksymalnie 4 dni wprzód.

Jakie świadczenia wypłacane są na zwolnieniu lekarskim?

Przez pierwszy okres zwolnienia lekarskiego wypłaca się wynagrodzenie chorobowe, które przypada na pierwsze 33 (jeśli pracownik ma mniej niż 50 lat) lub 14 dni (dla osób powyżej tego wieku). Zwykle wynosi ono 80% podstawy wymiaru, choć istnieją pewne wyjątki, o których pomówimy poniżej.

Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy. Pracownikowi należy się zasiłek chorobowy, również w kwocie 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Należy tutaj mieć na uwadze przysługujący limit dni. W przypadku zwolnienia na opiekę nad członkiem rodziny przypada zasiłek opiekuńczy w tej samej kwocie.

Jeżeli jednak pacjent w sytuacji wyczerpania limitu nadal potrzebuje czasu na wyzdrowienie, a dalsze leczenie i rehabilitacja mogą mu to umożliwić, wypłacone zostaje świadczenie rehabilitacyjne. Należy się ono przez okres roku, z czego przez pierwsze 3 miesiące świadczenie wynosi 90%, a między 4 a 12 miesiącem 75% podstawy wymiaru.

Istnieją wyjątki, które zezwalają pracownikowi na pobieranie 100% świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego. W takiej grupie znajdują się np. kobiety w ciąży czy też osoby, które uległy wypadkowi w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu – poznaj wygodę e-konsultacji i teleporad!

W niektórych sytuacjach stan zdrowia pacjenta może uniemożliwiać mu wychodzenie z domu. Może się też zdarzyć, że pracownik nie ma czasu na dojazd do lekarza i czekanie w długiej kolejce do gabinetu. W celu otrzymania zwolnienia lekarskiego nie trzeba jednak umawiać się na wizytę stacjonarną. Współczesne technologiczne ułatwienia umożliwiają kontakt z wybranym specjalistą poprzez e-konsultacje lub teleporady, dzięki czemu zwolnienie lekarskie otrzymać można bez wychodzenia z domu!

Zobacz też  Ile zwolnienia lekarskiego po operacji zaćmy?

Umówienie się na e-konsultację lub teleporadę może nastąpić już nawet w dniu zapisu. Podczas wizyty online lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny dotyczący stanu jego zdrowia, co zwykle wystarczy do wystawienia diagnozy i zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie wypisane w taki sposób nie różni się niczym od wystawionego podczas wizyty stacjonarnej.

E-konsultacje i teleporady są wygodne i pozwalają zaoszczędzić cenny czas. Na ich korzyść przemawia także dostępność nawet przez całą dobę i 7 dni w tygodniu!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.