Czy antykoncepcja hormonalna jest droga? Odpowiadamy ile kosztują tabletki antykoncepcyjne

Wiele kobiet, które rozważają rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej zastanawia się kosztem tego rozwiązania. Często czynnik ten jest kluczowy podczas podejmowania decyzji. Okazuje się, że tabletki antykoncepcyjne nie wiążą się z […]

kobieta zażywa tabletkę antykoncepcyjną

Wiele kobiet, które rozważają rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej zastanawia się kosztem tego rozwiązania. Często czynnik ten jest kluczowy podczas podejmowania decyzji. Okazuje się, że tabletki antykoncepcyjne nie wiążą się z bardzo dużym wydatkiem, a dzięki ich regularnemu stosowaniu można zapewnić sobie niezawodną ochronę przed nieplanowanym zajściem w ciążę. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z dużym kosztem? Czy ta metoda antykoncepcji naprawdę jest skuteczna? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne?

W porównaniu z innymi obecnie dostępnymi formami antykoncepcji, tabletki antykoncepcyjne mają naprawdę korzystną cenę. Koszt, jaki należy ponieść, aby zapewnić sobie miesięczną ochronę przed zajściem w niechcianą ciążę waha się między 20 a 50 złotych. Aby zachować skuteczną ochronę antykoncepcyjną należy regularnie przyjmować kolejne dawki preparatu. W odniesieniu do innych form antykoncepcji, a także czasu na jaki starcza opakowanie zakupione za wspomnianą cenę, można stwierdzić, że tabletki antykoncepcyjne nie są drogie.

Sprawdź >>> E-recepta na tabletki antykoncepcyjne

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać jakieś skutki uboczne?

Tabletki antykoncepcyjna charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co mogą one wywoływać różne skutki uboczne podczas ich stosowania. Zawarte w pigułkach hormony oddziałują w końcu nie tylko na kobiecy układ rozrodczy, ale na cały organizm. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych należą:

  • nudności i wymioty,
  • zmniejszenie libido,
  • wahania nastroju,
  • tkliwość piersi.
Zobacz też  Krążki antykoncepcyjne – skuteczność i skutki uboczne.

Niektóre pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą zaobserwować u siebie również łatwe przybieranie na wadze. Może ono wynikać z podatności na zatrzymywanie się wody w organizmie spowodowanej przez zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony. W trakcie stosowania tej formy antykoncepcji zwiększa się również apetyt pacjentki, przez co na co dzień może ona spożywać bardziej kaloryczne posiłki.

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne i czy naprawdę są one skuteczne?

Wiele osób zastanawia się czy tabletki antykoncepcyjne są naprawdę skuteczne. Okazuje się, że wspomniana niska cena pozwala na zapewnienie naprawdę niezawodnej ochrony. Skuteczne działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na:

  • hamowaniu owulacji,
  • zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy,
  • uniemożliwianiu dojrzewania pęcherzyków Graafa.

W efekcie komórka jajowa nie opuszcza jajnika, a zagęszczony śluz nie przepuszcza plemników do wnętrza macicy. Ponadto, gęsty śluz uniemożliwia również zagnieżdżenie się komórki jajowej, jeśli doszłoby do jej zapłodnienia. Dzięki temu tabletki antykoncepcyjne działają kompleksowo, przez co gwarantują skuteczną ochronę każdego dnia cyklu.

Czy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ na skuteczność ich działania?

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Różnią się one między sobą przede wszystkim ilością zawartych substancji czynnych, a także ich stężeniem. Skuteczność poszczególnych z nich określa ogólnie przyjęty wskaźnik Pearla. Informuje on o ilości kobiet, które zaszły w ciążę pomimo stosowania konkretnej metody antykoncepcji. Im niższa jego wartość, tym jest on bardziej skuteczny. Dla poszczególnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, wskaźnik Pearla przyjmuje następujące wartości:

  • tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa jednofazowa – 0,2 – 0,5
  • tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa dwufazowa – 0,7
  • tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa sekwencyjna – 0,2 – 1,4
  • tabletka antykoncepcyjna jednoskładnikowa (minipigułka) – 1 – 3

Jak widać powyżej, wszystkie rodzaje tabletek antykoncepcyjnych charakteryzują się wysoką skutecznością. Widoczną przewagę posiada jednak dwuskładnikowa jednofazowa tabletka antykoncepcyjna. Stosowanie tej metody antykoncepcji pozwala na niemal stuprocentowe zapobiegnięcie ciąży. 

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne od ilu lat? W jakim wieku można rozpocząć kurację hormonalną?

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne. Kto nie powinien rozpoczynać kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym i niezawodnym działaniem, gwarantując dzięki temu niemal pełną ochronę przed zapłodnieniem. Niestety, nie wszystkie pacjentki mogą skorzystać z tej formy antykoncepcji. Tabletek antykoncepcyjnych nie należy przyjmować, jeśli pacjentka zmaga się z:

  • chorobą zakrzepowo-zatorową lub istnieje u niej ryzyko powstania zakrzepów,
  • chorobami wątroby, trzustki lub nerek,
  • chorobą nowotworową lub istnieje podejrzenie jej występowania,
  • migreną,
  • cukrzycą,
  • nadwrażliwością na któryś składnik leku.

Przeciwskazaniem do rozpoczęcia kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi jest również potrzeba przebywania w długotrwałym unieruchomieniu. Taki stan może być wymagany na przykład po operacjach chirurgicznych. Ponadto, tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane przez palaczki. W obu przypadkach mogłoby zaistnieć większe ryzyko pojawienia się groźnych na zdrowia zakrzepów.

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej niezawodnych metod zapobiegania ciąży. Daje ona pacjentkom nie tylko gwarancję skuteczności, a także niskiej i korzystnej ceny!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.