Ile przysługuje zwolnienia po usunięciu polipa?

Gdy po wizycie u specjalisty i przeprowadzonym badaniu pacjent dowiaduje się, że lekarz zdiagnozował u niego polipa, nierzadko związane jest to z pewnym niepokojem. Wielu ludzi uważa, że polipy są […]

ile przysługuje zwolnienia po usunięciu polipa

Gdy po wizycie u specjalisty i przeprowadzonym badaniu pacjent dowiaduje się, że lekarz zdiagnozował u niego polipa, nierzadko związane jest to z pewnym niepokojem. Wielu ludzi uważa, że polipy są jednoznaczne z nowotworem. Czy tak rzeczywiście jest? Niekiedy zalecane jest poddanie się zabiegowi usunięcia polipa, choć nie jest to regułą. Co w przypadku takiej diagnozy powinieneś/aś wiedzieć? Czy możesz pójść na L4 po takim zabiegu? Ile przysługuje zwolnienia po usunięciu polipa? Wszystkie odpowiedzi w poniższym artykule. 

Ile przysługuje zwolnienia po usunięciu polipa? Charakterystyka dolegliwości

Polipy to pewnego rodzaju rozrosty tkanki. Mogą występować tak naprawdę w każdym z narządów. Często diagnozuje się je w szyjce macicy, jelicie grubym oraz nosie, jednak nie są to jedyne miejsca ich występowania. Co do zasady wyróżnia się dwa rodzaje polipów:

  • Uszypułowane – są przytwierdzone do błon śluzowych przy pomocy szypuły, w której znajdują się naczynia krwionośne. Jej wygląd przypomina niewielką nóżkę, na której umieszczony jest polip.
  • Nieuszypułowane – czyli inaczej polipy siedzące. Brak im wspomnianej wcześniej szypuły, mają za to szeroką podstawę. 

Zdiagnozowanie występowania polipów nie powinno budzić w pacjencie wielkiego niepokoju. Te zmiany zazwyczaj nie są złośliwe i groźne dla życia pacjenta. Oczywiście zdarza się, że w polipie doszło do transformacji i ma on pewną tendencję do złośliwienia, jednak nie są to częste przypadki. Aby mieć pewność co do rodzaju polipa, każdą usuniętą zmianę poddaje się badaniom histopatologicznym w celu ustalenia, czy dany polip może być złośliwy, czy też nie stanowi powodu do obaw. Jeśli jednak okaże się, że występują w nim zmiany nowotworowe, ale wykryte we wczesnym stadium bez dalszych przerzutów, nowotwór ma szanse być całkowicie wyleczalny. Zastanawiasz się, co w przypadku konieczności poddania się operacji? Ile przysługuje zwolnienia po usunięciu polipa? Więcej informacji w dalszej części. 

Zobacz też  Ile zwolnienia po złamaniu kostki?

Polipy szyjki macicy – objawy 

Polipy szyjki macicy zwykle nie są zmianami nowotworowymi i mają łagodny charakter, dlatego nie należy bać się po usłyszeniu tej diagnozy od lekarza. Mogą występować pojedynczo, ale również może zdarzyć się, że polipów będzie kilka. Ich rozmiar waha się w granicach 2-30 milimetrów. Niektóre z nich mogą swoją objętością zająć część macicy, a nawet przedostawać się w obszar pochwy. 

Polipy zwykle nie dają o sobie bezpośrednio znać. Często zdarza się, że są wykrywane zupełnie przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Są jednak objawy, które mogą sugerować obecność polipów. Oto one:

  • Wszelkiego rodzaju krwawienia – między miesiączkami, po okresie menopauzy, a także po stosunku płciowym lub badaniu u ginekologa,
  • Obfite miesiączki, często trwające stosunkowo długo,
  • Problemy z zajściem w ciążę,
  • Bóle w podbrzuszu,
  • Większa ilość wydzielanego śluzu,
  • Powracające stany zapalne i infekcje intymne.

Przyczyny występowania polipów szyjki macicy 

Niestety do tej pory nie udało się jednoznacznie wskazać czynników bezpośrednio odpowiedzialnych za występowanie tych zmian. Istnieją jednak przypuszczenia, które każą dopatrywać się większej skłonności do polipów u  kobiet, które cierpią na przewlekłe zapalenie szyjki macicy. Co prawda mogą one występować u pań w każdym wieku, jednak o wiele bardziej narażone są kobiety w trakcie przekwitania lub po okresie menopauzy. 

Dosyć dużą rolę w  powstawaniu polipów odgrywać mogą także nieprawidłowości związane z  zaburzeniami hormonalnymi, a przede wszystkim nadmiar estrogenu, który może przyczynić się do rozrostu tkanek. Lekarze dopatrują się przyczyn również w predyspozycjach genetycznych – jeżeli w  rodzinie pacjentki występowały już przypadki polipów szyjki macicy, ona także może być na nie bardziej narażona. Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się także kobiety, które chorują na cukrzycę, nadciśnienie i otyłość. Oprócz tego jako potencjalne przyczyny podaje się przyjmowanie niektórych leków oraz narażenie na substancje, które podrażniają szyjkę macicy. 

Usunięcie polipów szyjki macicy oraz zalecenia po zabiegu 

Zwykle polipy niedające objawów nie wymagają interwencji i kuracja hormonalna zazwyczaj jest wystarczająca. Są jednak przypadki, gdy lekarz decyduje się na ich usunięcie – gdy polip jest znacznej wielkości lub gdy pacjentka planuje zajść w ciążę. Na zabieg należy zgłosić się z aktualnym wynikiem cytologii. Przed usunięciem polipa przeprowadza się badanie ginekologiczne i USG transwaginalne w celu oceny stanu endometrium. Zabieg jest stosunkowo krótki i nieskomplikowany. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wykręceniu polipa, a następnie wyłyżeczkowaniu kanału szyjki macicy. Usunięte tkanki poddaje się następnie badaniu, aby wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Po zabiegu może wystąpić krwawienie, które ma prawo utrzymywać się nawet do kilku dni.

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie po ablacji

Postępowanie po zabiegu jest ważnym aspektem. Co wolno, a czego nie? Oto kilka prostych zasad:

  • Należy unikać kąpieli w wannie, korzystania z sauny czy basenu. Takie aktywności mogą sprzyjać rozwojowi infekcji,
  • Nie powinno się stosować tamponów – lepiej zdecydować się na wkładki higieniczne i podpaski, gdyż tampony mogą podrażnić ujście szyjki macicy,
  • Należy powstrzymać się od współżycia – do około 2 tygodni po zabiegu. Stosunek może podrażniać rany,
  • Powinno się unikać dużego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów z uwagi na możliwe krwawienia. 

Polipy jelita grubego 

Podobnie jak w przypadku polipa szyjki macicy, polipy jelita grubego zazwyczaj nie są złośliwe i nie dają większych objawów, a o ich obecności dowiadujemy się „przy okazji” innych badań. Jakie objawy mogą dawać?

  • Występowanie biegunek i zaparć na przemian,
  • Obecność śluzu lub krwi w kale,
  • Bóle brzucha,
  • Częsta potrzeba skorzystania z toalety i uczucie pełności.

Do grupy ryzyka zalicza się osoby po 50. roku życia, osoby palące i spożywające alkohol, cierpiący na nadwagę, prowadzący siedzący tryb życia oraz odżywiający się nieprawidłowo. 

Zabieg usunięcia polipów jelita grubego wykonuje się, przeprowadzając kolonoskopię. Jeżeli podczas tego badania okaże się, że polipów jest dużo, wtedy kieruje się pacjenta na polipektomię, której celem jest usunięcie zmian. Po zabiegu rutynowo odsyła się pobrany materiał do badań, aby wykluczyć rozwój choroby nowotworowej. 

Zalecenia po odbytym zabiegu sprowadzają się do wprowadzenia odpowiedniej diety, zrezygnowania z papierosów i alkoholu, ograniczenie cukru, a także kontrolne przeprowadzanie badań w celu uniknięcia nawrotów choroby. 

Ile przysługuje zwolnienia po usunięciu polipa? Odpowiadamy 

W przypadku polipów szyjki macicy, zwykle pacjentka może wrócić do normalnego trybu życia tuż po zabiegu. Jeśli jednak odczuwa dyskomfort, zalecane jest wykorzystanie kilku dni urlopu chorobowego do czasu ustania krwawienia pozabiegowego. O udzieleniu takiego zwolnienia lekarz decyduje na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjentki. 

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie po podpisaniu porozumienia stron

Zabieg usunięcia polipów jelita grubego jest także dobrze znoszony przez pacjentów. O przyznaniu i długości L4 zadecyduje lekarz. 

Warto pamiętać, że każdemu ubezpieczonemu pracownikowi przysługuje okres 182. dni płatnego w 80% urlopu chorobowego. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.