Ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec?

Półpasiec jest chorobą zakaźną, dotykającą skóry i układu nerwowego. Występuje u osób, które przebyły ospę wietrzną i u których w organizmie pozostały wirusy ospy, uaktywniające się nawet dopiero po latach. […]

ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec

Półpasiec jest chorobą zakaźną, dotykającą skóry i układu nerwowego. Występuje u osób, które przebyły ospę wietrzną i u których w organizmie pozostały wirusy ospy, uaktywniające się nawet dopiero po latach. Pracownik, który zachorował na półpaśca, pod żadnym pozorem nie może kontynuować wykonywania obowiązków zawodowych w formie stacjonarnej, ponieważ jest to choroba wysoce zaraźliwa. Dlatego też należy udać się do lekarz i poprosić o wystawienie zwolnienia lekarskiego.

W związku z tym można się zastanawiać, ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec się dostanie? Jak długo trwać będzie leczenie choroby? Czy można się na nią uodpornić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu!

Ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec? Ile trwa leczenie?

Ze względu na wysokie ryzyko infekcji, konieczne jest zwolnienie lekarskie, aby nie rozprzestrzeniać choroby na współpracowników. Izolację należy natomiast kontynuować aż do zniknięcia wysypki i całkowitego wygojenia się skóry. Ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec dostanie pracownik? Leczenie półpaśca mieści się zwykle w okresie od 2 do 4 tygodni. Zależy to od każdego indywidualnego przypadku. O długości zwolnienia lekarskiego decyduje wystawiający zaświadczenie lekarz.

Co ciekawe, półpasiec może również przerodzić się w chorobę przewlekłą, co określa się jako neuralgię popółpaścową. Dochodzi do niej, gdy choroba uszkodzi włókna nerwowe. Neuralgię popółpaścową podejrzewa się w przypadku, gdy ból mimo zagojenia się pęcherzy trwa wciąż przez kolejne pół roku. Wówczas leczenie powinno być prowadzone wspólnie z neurologami. W takiej formie półpaśca nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie łagodzić jego objawy.

Choć zwolnienie lekarskie może wystawić każdy lekarz posiadający odpowiednie uprawnienia, zaleca się w pierwszej kolejności skontaktować z właściwym specjalistą. Szczególnie jeśli pacjent nie ma jeszcze pewności, czy przyczyną jego dolegliwości jest półpasiec, może wykonać badanie krwi w celu wykrycia patogenu. Najlepszymi lekarzami, z którymi należy się skontaktować w tym przypadku będą np. interniści, neurolodzy czy dermatolodzy.

Zobacz też  Usunięcie ganglionu – ile zwolnienia

Świadczenia w ramach zwolnienia lekarskiego z powodu półpaśca

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownikowi należą się świadczenia pieniężne z powodu niedyspozycyjności do wykonywania obowiązków zawodowych. Przez pierwszy okres pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Należy się ono łącznie przez 33 dni, jeśli pracownik ma mniej niż 50 lat albo przez 2 tygodnie, jeżeli mowa o osobie powyżej tego wieku. Wynagrodzenie chorobowe wynosi 80% podstawy wymiaru.

Po wykorzystaniu tych dni rozpoczyna się okres zasiłkowy z ograniczonym rocznym limitem. Wynosi on 182 dni w zdecydowanej większości przypadków, z wyjątkiem ciąży oraz gruźlicy, które upoważniają do okresu zasiłkowego trwającego łącznie 270 dni. Wówczas wypłacany jest zasiłek chorobowy, również wynoszący 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Istnieją wyjątki, które upoważniają do pobierania 100% świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego. Do grupy tej należą np. kobiety ciężarne (nawet jeśli ciąża nie jest bezpośrednim powodem zwolnienia) czy też kandydaci na dawców komórek, narządów czy tkanek, którzy muszą poddawać się odpowiednim badaniom lub zabiegom operacyjnym.

Świadczenie rehabilitacyjne po wyczerpaniu okresu zasiłkowego

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim należy pilnować wspomnianego limitu okresu zasiłkowego. Nowy okres zasiłkowy rozpoczyna bowiem tylko 60 dni przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim, bez względy na dolegliwości będące powodami zwolnień. Jeżeli zatem roczny limit okresu zasiłkowego zostanie wyczerpany, pracownik będzie musiał poczekać na rozpoczęcie nowego i nie ma prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego.

Jednakże w przypadku, gdy dalsze leczenie i rehabilitacja dobrze rokują i umożliwią pracownikowi wyzdrowienie oraz ostateczny powrót do pracy, może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Obowiązuje ono przez rok i wynosi 90% przez pierwsze 3 miesiące (wtedy też pracownik nadal chroniony jest przed zwolnieniem z pracy), zaś po 4 miesiącu wypłaca się 75% podstawy wymiaru.

Zobacz też  Jednoosobowa działalność gospodarcza – zwolnienie lekarskie 2022. Jak wygląda kwestia zwolnień chorobowych?

Półpasiec – jak otrzymać zwolnienie lekarskie w formie zdalnej? Komfort e-wizyt i teleporad!

Jako że półpasiec jest chorobą zakaźną, najlepiej jest ograniczyć wszelki kontakt z ludźmi do momentu pełnego wyzdrowienia. W związku z tym może pojawić się kłopot z uzyskaniem zwolnienia lekarskiego bądź jego przedłużeniem. W dzisiejszych czasach nie stanowi to jednak przeszkody! Istnieją bowiem wygodne rozwiązania w postaci e-wizyt lekarskich czy teleporad.

Umówienie się na wizytę z lekarzem przez internet to proces łatwy i komfortowy, umożliwiający spotkanie online nawet tego samego dnia. Jako że terminy takich wizyt zwykle nie są odległe, zaś dostęp do niech możliwy jest nawet przez całą dobę 7 dni w tygodniu, teleporady i e-wizyty są bardzo popularnymi rozwiązaniami.

Korzystają z nich głównie pacjenci, którzy nie mogą opuścić domu ze względu na stan ich zdrowia. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej możliwości w przypadku zachorowania na zaraźliwego półpaśca.

Jakie są objawy półpaśca? Jak zapobiec zachorowaniu?

Półpasiec z początku objawia się bólem, później zaś symptomy poszerzają się o wysypkę na pewnych obszarach ciała. Charakterystycznymi objawami są także podwyższona temperatura ciała i ogólne osłabienie organizmu. Jest to choroba wywołana pozostałymi po ospie wietrznej wirusami. Półpasiec jest wysoce zaraźliwy i bardzo bolesny. Na zachorowanie zwiększa szansę słaby układ immunologiczny.

Aby zapobiec wystąpieniu półpaśca, stosuje się szczepienia przeciw chorobie, dostępne nawet dla dzieci już od 9 miesiąca życia. Szczepionka jest szczególnie zalecana osobom dorosłym, które nie przechodziły ospy wietrznej w przeszłości, ponieważ półpasiec w tym wieku przyjmuje formę bardzo intensywnych objawów, przez co chorobę przechodzi się jeszcze ciężej.

Czego nie należy robić na zwolnieniu lekarskim? Ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec można otrzymać?

Przebywając na zwolnieniu lekarskim, należy bezwzględnie stosować się do załączonych zaleceń lekarza. Mogą one dotyczyć nie tylko form leczenia, ale i samego postępowania pacjenta, np. lekarz może zakazać wychodzenia z domu. Sytuacja taka zwykle ma miejsce w przypadku zachorowania na półpasiec ze względu na zakaźny charakter choroby. Długość zwolnienia lekarskiego zależy od decyzji lekarza i może się zdarzyć, że aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzenienia półpaśca na innych ludzi, zostanie nałożony nakaz pozostawania w domu nawet przez 3 tygodnie. Na zwolnieniu lekarskim zakazane jest także wykonywanie obowiązków zawodowych, za które otrzyma się pełną pensję. Nie można bowiem otrzymywać i wynagrodzenia, i świadczeń chorobowych.

Zobacz też  Potrzebuję zwolnienie lekarskie! Czym jest L4 i komu przysługuje?

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi stosować się do zaleceń, ponieważ w każdej chwili może zostać poddany niespodziewanej kontroli ze strony pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli udowodnione zostanie niewłaściwe korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, pracownik może utracić przyznane świadczenia, a nawet zostać zwolnionym dyscyplinarnie.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.