Leczenie złamanego palca. Ile zwolnienia na złamany palec przysługuje pacjentowi?

Choć złamany palec może wydawać się niedużym uszczerbkiem zdrowotnym, wiele osób, które doświadczyły takiej kontuzji, uniemożliwiającej im wykonywanie pracy, szuka informacji o tym ile zwolnienia na złamany palec może przysługiwać. Nie wszyscy wiedzą jednak, że każde złamanie jest inne, a stwierdzenie niezdolności do wykonywania pracy z tego powodu zależy nie tylko od stwierdzonej przypadłości, ale również od stanowiska, na którym pacjent pracuje.

ile zwolnienia na złamany palec

To lekarz decyduje o tym, czy osoba ze złamanym palcem może wykonywać w takim stanie czynności zawodowe, a jeśli nie, to on stwierdza również ile zwolnienia na złamany palec należy się pracownikowi. W jakich przypadkach można otrzymać L4 z powodu złamanego palca? Ile zwolnienia na złamany palec można uzyskać? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Jak długo trwa leczenie i ile zwolnienia na złamany palec przysługuje?

To, ile zwolnienia na złamany palec przysługuje pacjentowi zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest, jak szybko pacjent zareagował na doznany uraz i zgłosił się w tej sprawie do lekarza. Istotny jest również rodzaj i rozległość doznanego złamania. Bardziej skomplikowane w leczeniu są bowiem urazy palców z przemieszczeniem niż bez przemieszczenia. Chociaż zrastanie się tych pierwszych może zamknąć się maksymalnie w 3 miesiącach, zupełne wyleczenie kontuzji tego typu trwa dłużej i może nastąpić nawet po upływie 5 miesięcy, podczas gdy złamanie paliczków bez przemieszczenia goi się w ciągu 2-4 tygodni. Regeneracja złamanego palca zazwyczaj przebiega szybciej w przypadkach, kiedy podczas leczenia jest on całkowicie unieruchomiony. Dlatego najczęściej terapia złamania tej części ciała jest związana z użyciem gipsu lub szyny, które mogą utrudnić zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i wykonywanie określonej pracy. W takiej sytuacji lekarz powinien zadecydować ile zwolnienia na złamany palec można wystawić – czy na cały okres terapii, czy tylko na pierwszych kilka dni, podczas których ból i opuchnięcie są najbardziej uciążliwe dla pacjenta. Ponieważ złamania u dzieci zrastają się zdecydowanie szybciej niż złamania u osób dorosłych, na szybkość wygojenia się uszkodzenia palców wpływ ma głównie wiek pacjenta, ale również jego postępowanie w czasie leczenia, podjęcie odpowiedniej metody terapii, a także jakość późniejszej rehabilitacji. Z tego powodu może zdarzyć się, że osoba zatrudniona nie będzie w stanie właściwie pracować. Wówczas powinna zapytać swojego lekarza o możliwość wydania zwolnienia lekarskiego, a jeśli jego wystawienie będzie zasadne, istotne jest to ile zwolnienia na złamany palec otrzyma. Okres obowiązywania L4 zależy już od diagnozy schorzenia, a przysługujące z tego tytułu chorobowe nie może przekroczyć 182 dni.

Zobacz też  Zwolnienia lekarskie a koronawirus. Czy po izolacji można iść na zwolnienie lekarskie?

Jak rozpoznać złamanie palca i co z nim robić?

Nie ma znaczenia, który palec jest złamany – czy mały, czy duży, czy u dłoni, czy u stopy. Objawy złamania zawsze są takie same, choć czasem można ich od razu nie rozpoznać. Dolegliwości związane ze złamanym palcem dotyczą zazwyczaj jego nieprawidłowego ułożenia, bólu, opuchlizny, niemożności swobodnego poruszania nim oraz pojawienia się krwiaka w ciemnym kolorze, zlokalizowanego na całej jego powierzchni lub tylko pod paznokciem. 

Co można zrobić w przypadku samodzielnego stwierdzenia, że palec jest złamany? Przede wszystkim należy go odpowiednio schłodzić, np. przy pomocy zimnego okładu. Dzięki temu możliwe jest tymczasowe złagodzenie bólu i obrzęknięcia. Oprócz tego można samemu unieruchomić palec i nie obciążać go, a także przyjąć leki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty w aptece, by zmniejszyć dolegliwości bólowe. Najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji jest oczywiście jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty, który zdiagnozuje złamanie i zaleci leczenie zachowawcze lub chirurgiczne urazu.

W jakich przypadkach można uzyskać L4 na złamany palec?

Chociaż to lekarz decyduje o tym czy konkretne złamanie palca jest wskazaniem do wystawienia L4, a jeśli tak to ile zwolnienia na złamany palec można otrzymać, istnieją przypadki uszkodzenia tej części ciała, w których pacjent może spodziewać się, że otrzyma zwolnienie lekarskie. Wskazaniem do wydania L4 jest bowiem stwierdzenie, że złamanie palca spowodowało niezdolność do wykonywania pracy. Wówczas, aby nieobecność pracownika w miejscu zatrudnienia była usprawiedliwiona, konieczne jest udokumentowanie tego specjalnym zaświadczeniem od specjalisty. 

Może tak stać się w kilku przypadkach, np. kiedy leczenie jest problematyczne, opóźnione w czasie, kiedy konieczna jest operacja lub kiedy leczenie chirurgiczne miało już miejsce i z tego tytułu, pacjentowi potrzebna jest rekonwalescencja domowa, aby mógł dojść do pełnej sprawności. Ponieważ osoba dotknięta złamaniem nie powinna obciążać uszkodzonego palca, by uniknąć bólu lub ewentualnej deformacji, w niektórych przypadkach nie należy wykonywać ciężkiej pracy fizycznej. Wówczas warto wiedzieć ile zwolnienia na złamany palec można otrzymać. Przykładem takiej sytuacji jest np. przypadek złamania większej liczby palców u stóp, co wiąże się z założeniem specjalnego buta gipsowego. O ile osoba wykonująca prace biurowe może w takiej sytuacji pracować, o tyle zawodowy kierowca już nie. Podobnie jest w przypadku złamania palca u ręki. Może być ono przeszkodą w sprawnym i bezproblemowym obsługiwaniu maszyn, ale dla osoby, która pracuje głosem – nie. L4 może zostać również wystawione z powodu wystąpienia zaburzeń w gojeniu się ran lub powstania infekcji po złamaniu palca. Ponieważ tego rodzaju komplikacje z reguły wydłużają czas leczenia i wpływają na stan zdrowia pacjenta, wówczas lekarz może zadecydować, że osoba poszkodowana nie jest zdolna do pracy. W przypadku kiedy pacjent nie otrzyma L4 z powodu złamanego palca, może skontaktować się z lekarzem rodzinnym i uzyskać od niego skierowanie do innego specjalisty chirurga lub ortopedy i zwrócić się do niego z prośbą o potwierdzenie lub wykluczenie możliwości dalszej pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z konsultacji medycznej online, podczas której dyżurujący specjalista może orzec o konieczności wystawienia zwolnienia lekarskiego. 

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie 2022. Czym jest L4?

Aby nie doszło do powstania trwałej niesprawności, np. przykurczu lub zniekształcenia paliczków, czasem konieczna może być długa rehabilitacja, która również jest elementem leczenia. W takiej sytuacji należy pamiętać, że pacjent może korzystać z przysługującego chorobowego. Jednak warto pamiętać, że w przypadku złamań palca często praktykowane są kontrole zarówno ze strony pracodawcy, który sprawdza, czy tego typu uraz rzeczywiście może być powodem dla niepodejmowania czynności służbowych, jak i organu ZUS, który decyduje o tym, czy pracownik kwalifikuje się do dalszego otrzymywania zasiłku chorobowego z tego tytułu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
rect

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.