Ile zwolnienia po kolonoskopii?

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest na prośbę pracownika niedysponowanego do dalszego wykonywania obowiązków zawodowych. Dotyczy to na przykład sytuacji tuż po zabiegu medycznym, gdy pacjent czuje się osłabiony. Niektórzy pracownicy mogą […]

ile zwolnienia po kolonoskopii

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest na prośbę pracownika niedysponowanego do dalszego wykonywania obowiązków zawodowych. Dotyczy to na przykład sytuacji tuż po zabiegu medycznym, gdy pacjent czuje się osłabiony. Niektórzy pracownicy mogą się zatem zastanawiać, czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego po zabiegu kolonoskopii. Jak to zatem wygląda? Ile zwolnienia po kolonoskopii dostanie pracownik?

Kolonoskopia to metoda oceny stanu jelita grubego, którą przeprowadza się za pomocą endoskopu zakończonego kamerą. Nie jest to badanie bolesne, lecz ze względu na dyskomfort, jaki może wywołać, stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe. Na ile zwolnienia po kolonoskopii można liczyć po zabiegu?

Czy po zabiegu należy się zwolnienie lekarskie? Ile zwolnienia po kolonoskopii?

To, ile zwolnienia po kolonoskopii dostanie pracownik zależy od lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, kolonoskopia nie jest skomplikowanym zabiegiem. Tak naprawdę do wykonywania codziennych czynności można wrócić już tego samego dnia. Zatem ile zwolnienia po kolonoskopii można otrzymać? Zazwyczaj będzie to tylko kilka dni. Wszystko zależy od stanu pacjenta oraz tego, czy wystąpiły jakiekolwiek powikłania. Zwolnienie może być także dłuższe po przeprowadzeniu kolonoskopii zabiegowej.

Należy mieć bowiem na uwadze, że kolonoskopię dzieli się na diagnostyczną i zabiegową – obie mogą mieć inny wpływ na późniejszy stan pacjenta. Diagnostyczna ma na celu wykrycie szkodliwych zmian w jelicie i wystawienie diagnozy oraz przepisanie ewentualnego dalszego leczenia.

Kolonoskopia zabiegowa polega natomiast na usuwaniu nieprawidłowości w jelicie grubym, np. polipów czy ciał obcych. Wycięte polipy wysyła się na badanie histopatologiczne, aby móc stwierdzić charakter zmiany chorobowej. Jako że jest to bardziej wymęczający zabieg niż kolonoskopia diagnostyczna, pacjent może czuć się na tyle osłabiony, że otrzyma dłuższe zwolnienie lekarskie.

Zobacz też  Ile zwolnienia po operacji ślinianki?

Ile zwolnienia po kolonoskopii? Jak długo trwa zabieg i powrót do pełni sił?

Sam zabieg kolonoskopii mieści się w godzinie, zwykle zajmuje około 40 minut. Nie jest bolesny, lecz może powodować dyskomfort. Po zabiegu pacjent musi przez jakiś czas odpoczywać pod okiem lekarzy, aby mieć pewność, że nie wystąpiły żadne powikłania. Kolonoskopia umożliwia powrót do wykonywania codziennych czynności nawet tego samego dnia, kilka godzin po zabiegu. Dlatego też wielu pracowników nie decyduje się na zwolnienie lekarskie po kolonoskopii, choć uzyskanie takowego jest jak najbardziej możliwe.

Należy bowiem mieć na uwadze to, że każdy pacjent inaczej znosi wszelkie procedury medyczne. Pracownik ma prawo czuć się osłabiony i zmęczony po zabiegu kolonoskopii, przez co przysługuje mu krótkie zwolnienie lekarskie.

Trzeba także uważać na możliwość wystąpienia powikłań, które w przypadku kolonoskopii mogą wahać się od zwykłego bólu utrzymującego się przez jakiś czas, nawet po przebicie ścianki jelita grubego. Taka sytuacja wymaga interwencji medycznej, która przedłuży okres potrzebny pacjentowi na powrót do pełni sił. Nie należy jednak martwić się na zapas – powikłania przy kolonoskopii zdarzają się bardzo rzadko.

Wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu kolonoskopii

Kolonoskopię wykonuje się głównie w celach diagnostycznych, szczególnie gdy istnieje ryzyko występowania raka jelita grubego. Zabieg pozwala też ocenić zasięg szkodliwych zmian po przebyciu zapaleniu jelita. Wskazania do kolonoskopii obejmują też wszelkie niepokojące zmiany dotyczące jelita, np. ból w podbrzuszu czy krew w kale. Wczesna diagnoza daje lekarzom czas na odpowiednią reakcję i wszczęcie właściwego procesu leczenia.

Nie jest to jednak zabieg przeznaczony dla każdej osoby. Kolonoskopii nie można wykonać, jeżeli pacjent choruje na zapalenie jelita grube w ciężkiej postaci. Przeciwwskazania obejmują również choroby płuc czy serca, np. ostrą niewydolność oddechową, niewydolność serca czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Kolonoskopii nie można też wykonywać w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Co robić a czego unikać po kolonoskopii? Czego nie robić na zwolnieniu lekarskim?

Po kolonoskopii przez pewien czas – zwykle kilka godzin – należy odpoczywać i oszczędzać organizm. Przez około 3 dni zaleca się także stosowanie diety lekkostrawnej, pozbawionej pokarmu pikantnego czy tłustego. Jednakże poprawnie przeprowadzona kolonoskopia nie powinna przynieść żadnych powikłań, a sam proces regeneracji zwykle będzie szybki i niezbyt obciążający.

Zobacz też  L4 w ciąży. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe, a jak zasiłek chorobowy w ciąży? Co na to ZUS?

Jeżeli pacjent zdecyduje się na zwolnienie lekarskie, powinien stosować się do dołączonych do zaświadczenia zaleceń od lekarza. Podczas przebywania na zwolnieniu nie można np. pracować, nawet jeżeli pracownik odczuwa poprawę swojego stanu fizycznego.

Jakie świadczenia wypłaca się pracownikowi na zwolnieniu lekarskim?

Na początku zwolnienia lekarskiego wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe wynoszące 80% podstawy wymiaru. Obowiązuje ono przez pierwsze 33 lub 14 dni. Zależy to od tego, czy pracownik ma mniej niż 50 lat, czy ukończył już ten wiek. Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, podczas którego należy się zasiłek chorobowy również wynoszący zazwyczaj 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Limit okresu zasiłkowego przypadający na rok to 182 dni (270 w przypadku ciąży lub gruźlicy), co trzeba mieć na uwadze. Po przekroczeniu tego limitu nie ma się już prawa do płatnego zwolnienia, dopóki nie rozpocznie się nowy okres zasiłkowy.

Jeżeli pracownik wykorzystał limit jednego okresu zasiłkowego, może jeszcze skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Warunkiem jest natomiast dobre rokowanie dalszego leczenia, które ma doprowadzić do poprawienia stanu zdrowia i powrotu pracownika do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi od 90% do 75% (kwota spada bowiem z biegiem czasu) podstawy wymiaru i trwa 12 miesięcy.

Niektórzy pracownicy mają prawo do 100% świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego. Należą do nich np. kobiety ciężarne lub kandydaci na dawców narządów czy tkanek, którzy muszą poddawać się odpowiednim badaniom i zabiegom operacyjnym.

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu – wygoda i oszczędność czasu!

Pracownik po kolonoskopii może stwierdzić, że jednak nie czuje się na siłach, by od razu wrócić do pracy. Aby szybko uzyskać zwolnienie lekarskie, może skorzystać z rozwiązania w postaci e-konsultacji lub teleporady, dzięki którym umówi się na spotkanie z lekarzem bez wychodzenia z domu! Wizyty online i teleporady ułatwiają kontakt ze specjalistą szczególnie, gdy terminy wizyt stacjonarnych są zbyt odległe.

Zobacz też  Ile dni zwolnienia po operacji przegrody nosa? Sprawdź to!

Procedura uniemożliwia wykonanie badania fizycznego, dlatego polega na przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu medycznego dotyczącego samopoczucia i stanu zdrowia pacjenta. Na tej podstawie można wydać zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. O długości zwolnienia lekarskiego oraz o dołączonych do nich zaleceniach decyduje wystawiające je lekarz.

Zwolnienia uzyskiwane poprzez kontakt zdalny to dla pacjenta nie tylko wygoda, ale także oszczędność czasu. E-konsultacje zazwyczaj dostępne są w nieodległych terminach, dzięki którym można odbyć wizytę online nawet tego samego dnia, w którym została umówiona. Ponadto, to rozwiązanie dostępne jest nawet przez całą dobę, 7 dni w tygodniu!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
rect

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.