Ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty?

Tzw. łokieć tenisisty to entezopatia nadkłykcia bocznego. Uszkodzenia przyczepów mięśni przeszkadzają zarówno podczas ruchu kończyny, jak i w stanie spoczynku. Ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty otrzymują pacjenci? Zobacz, na […]

Ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty

Tzw. łokieć tenisisty to entezopatia nadkłykcia bocznego. Uszkodzenia przyczepów mięśni przeszkadzają zarówno podczas ruchu kończyny, jak i w stanie spoczynku. Ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty otrzymują pacjenci? Zobacz, na co patrzą lekarze przy wystawianiu L4!

Nie ma dwóch identycznych przypadków, dlatego lekarze muszą ocenić wiele różnych czynników. Niektóre prace stwarzają znacznie większe ryzyko komplikacji i odnowienia urazu od pozostałych. Przed przeprowadzeniem wywiadu medycznego i samym zabiegiem trudno nawet oszacować, ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty będzie potrzebne – okres pełnej rekonwalescencji to najczęściej ok. 3 miesiące. Jednak niektórzy pacjenci powinni odpoczywać dłużej. Są i tacy, którzy wrócą do zdrowia i pełnej sprawności znacznie szybciej.

To, ile zwolnienia po operacji łokcia tenisisty dostanie pacjent, zależy od decyzji lekarza

Wiek, aktualny stan zdrowia, rodzaj i wielkość obciążeń podczas wykonywania obowiązków zawodowych, przebieg zabiegu – to najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę. Dlatego pacjenci powinni udzielać kompletnych informacji, najlepiej jeszcze przed operacją. Łokieć tenisisty jest schorzeniem, które można wyleczyć na wiele sposobów, np. wycinając zmiany chorobowe w tkankach miękkich lub uwalniając rozcięgna mięśnia prostownika wspólnego palców. Zalecenia lekarskie dla pacjentów na zwolnieniu będą się w takich przypadkach różnić.

Czasami konieczne jest unieruchomienie kończyny, ale taki stan nie może trwać zbyt długo. Orteza usztywniająca może spowodować ograniczenie ruchomości stawu łokciowego. Zawodowi sportowcy i osoby pracujące fizycznie potrzebują nawet 4–6 miesięcy, zanim wrócą do zajęć z pełnym obciążeniem. Wszystko zależy od przebiegu rekonwalescencji i rehabilitacji – czasami L4 trzeba będzie przedłużyć. Uważasz, że termin kolejnej kontroli po operacji łokcia tenisisty jest zbyt odległy? Przeprowadź konsultacje lekarskie online za pośrednictwem e-lekarz24h.pl! O tym, jak dalej postępować, zdecyduje lekarz na podstawie przekazanych informacji i dokumentacji medycznej.

Zobacz też  Czy za zaburzenia adaptacyjne zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi?

Zwolnienie lekarskie po operacji łokcia tenisisty ma przyspieszyć powrót do zdrowia

Jeśli zabieg przebiegnie bez komplikacji, początkowe zalecenia będą dotyczyły głównie przeciwdziałania obrzękowi. Tutaj szczególnie istotne jest trzymanie kończyny w odpowiedniej pozycji, często na podwyższeniu. Wielu pacjentom przepisuje się leki przeciwbólowe – trzeba je zażywać zgodnie ze wskazaniami. W dalszej części konieczne będą ćwiczenia przywracające siłę mięśni i ruchomość stawu.Na zwolnieniu po operacji łokcia tenisisty należy unikać dźwigania ciężarów (zwł. z wyprostowanymi rękami) i naprzemiennych ruchów nadgarstkiem. Takich, jak podczas gry w tenisa, pisania na klawiaturze czy używania śrubokrętu. Dokładnych informacji o tym, co robić podczas L4 i jakich czynności nie wykonywać, udzieli ci lekarz.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.