Przepuklina pachwinowa – ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej?

Do przepukliny dochodzi wskutek nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnętrznych poza obszar, w którym powinny występować. Przepuklina pachwinowa jest rodzajem przepukliny brzusznej, będącej najczęstszą dolegliwością tego typu. W tym przypadku przemieszcza […]

ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej

Do przepukliny dochodzi wskutek nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnętrznych poza obszar, w którym powinny występować. Przepuklina pachwinowa jest rodzajem przepukliny brzusznej, będącej najczęstszą dolegliwością tego typu. W tym przypadku przemieszcza się np. część jelita cienkiego. Choć z początku można nie dostrzegać objawów tej patologii, jej rozwój z czasem utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zaniedbanie stanu zdrowia doprowadzić może nawet do martwicy.

Dlatego też konieczna jest interwencja medyczna. Na czas leczenia pacjentowi należy się zwolnienie lekarskie, które pozwoli mu wrócić do pełni sił. Natomiast ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej się należy? Jakie są przyczyny tej choroby, a jak ją rozpoznać? Jak przebiegać będzie leczenie? Na wszystkie te pytania otrzymacie Państwo odpowiedzi w dalszej części artykułu!

Ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej należy się pracownikowi?

Jak w każdym przypadku, długość zwolnienia lekarskiego zależy od decyzji wystawiającego je lekarza. Na ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej można liczyć? Otóż okazuje się, że w przypadku tej choroby 2 tygodnie na rehabilitację po zabiegu operacyjnym stanowią absolutne minimum.

Długość zwolnienia lekarskiego zależeć będzie między innymi od samopoczucia pacjenta, intensywności odczuwanych przez niego objawów czy też charakteru wykonywanej pracy. Liczy się tylko to, by pracownik nie pogorszył swojego stanu zdrowia oraz miał szansę wyzdrowieć. W związku z tym długość zwolnienia jest kwestią podlegającą dyskusji z lekarzem, choć w przypadku przepukliny pachwinowej wynosi od 2 tygodni do nawet miesiąca.

Zwolnienie może też zostać przeciągnięte na dłuższy okres czasu, np. jeśli pracownik na co dzień wykonuje czynności zawodowe wymagające ciężkiego wysiłku fizycznego. Wówczas zwolnienie będzie trwać nawet ponad miesiąc, jeśli tego właśnie będzie wymagać tempo regeneracji organizmu pacjenta po zabiegu chirurgicznym.

Zobacz też  Częste bądź niemijające przeziębienia. Skąd się biorą, jak im przeciwdziałać i do czego mogą doprowadzić?

Przepuklina pachwinowa – przyczyny i objawy. Na co zwracać uwagę?

Przepuklina pachwinowa doskwiera najczęściej ludziom młodym oraz tym w podeszłym wieku, z różnych powodów. W przypadku osób młodych przyczyną może być niedostateczne rozwinięcie mięśni brzucha, zaś u ludzi starszych – zwiotczenie i osłabienie ciała wraz z procesem starzenia.

Do przepukliny pachwinowej dochodzi wskutek osłabienia powłok brzusznych i rozwoju szczeliny na skrzyżowaniu mięśni brzucha. Praca mięśni przy każdym wysiłku powoduje wzrost ciśnienia, przez co narządy wpadają do powstałej szczeliny. Do rozwoju choroby predysponują pewne czynniki indywidualne, w tym nadwaga, intensywny wysiłek fizyczny czy przebyte urazy.

Objawy przepukliny pachwinowej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Jak zostało już wspomniane, z początku można nie dostrzegać symptomów. W późniejszym czasie rozwija się obrzęk wokół powstałego uwypuklenia. Powoduje to ból, dyskomfort i pieczenie w okolicy od podbrzusza do kończyn dolnych. Możliwe jest także uczucie ciężaru w obrębie pachwiny. Dolegliwości nasilają się przy wysiłku fizycznym.

Ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej? Jak przebiega leczenie i ile trwa rehabilitacja?

W każdym indywidualnym przypadku to, ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej, zależeć będzie przede wszystkim od przebiegu rehabilitacji. Przepuklinę leczy się głównie za pomocą zabiegów operacyjnych, a te niemal zawsze pozostawiają organizm w osłabionym stanie, co wydłuża okres konieczny dla pacjenta do powrotu do pełni sił. Jeżeli zachodzi podejrzenie wystąpienia przepukliny pachwinowej, należy zgłosić się do internisty, lekarza rodzinnego lub najlepiej do chirurga. Rozpoznanie choroby polega m.in. na badaniu USG.

Podczas zabiegów operacyjnych przepukliny pachwinowej często stosuje się laparoskopię, choć nie jest to metoda wskazana dla pacjentów z nadwagą. Operacja przeprowadzona w odpowiednio prędkim czasie od wykrycia choroby zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i umożliwia szybki powrót do zdrowia.

Czas rekonwalescencji jest kwestią indywidualną, choć szacuje się, że ćwiczenia fizyczne po operacji przepukliny pachwinowej można zacząć wykonywać dopiero po 3 tygodniach od zabiegu, w dodatku nie mogą to być ćwiczenia wymagające dużego wysiłku. Wskazany jest np. krótki jogging.

Zobacz też  Ile zwolnienia lekarskiego na półpasiec?

Jakie świadczenia przyznawane są podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo do różnych świadczeń pieniężnych ze względu na tymczasową niedyspozycję do wykonywania obowiązków zawodowych. Przez pierwszy okres pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe w kwocie 80% podstawy wymiaru. Obowiązuje ono łącznie przez 33 dni, jeśli pracownik ma mniej niż 50 lat albo 14 dni, jeżeli pracownik przekroczył już ten wiek.

Po tym rozpoczyna się okres zasiłkowy, który trwa maksymalnie 182 dni w ciągu roku kalendarzowego (wyjątek stanowi ciąża i gruźlica, uprawniające do limitu trwającego 270 dni). Nowy okres zasiłkowy rozpocząć może tylko 60 dni przerwy między jednym zwolnieniem lekarskim a drugim, dlatego też należy osobiście pilnować tego limitu. Zasiłek chorobowy również wynosi 80% podstawy wymiaru.

Jeśli zaś pracownik wykorzystał cały limit okresu zasiłkowego, ale jego stan zdrowia wciąż uniemożliwia mu powrót do pracy, może zostać mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem tego jest dobre rokowanie leczenia, umożliwiające ostateczny powrót do pracy w przeciągu roku. Świadczenie to wynosi 90% podstawy wymiaru przez pierwsze 3 miesiące i 75% od 4 do 12 miesiąca.

Istnieją również wyjątki, w których pracownik otrzyma 100% świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego. Stanowią je np. kobiety w ciąży lub osoby, które uległy wypadkowy w drodze do pracy lub podczas powrotu z niej.

Czego unikać po operacji przepukliny pachwinowej?

Przebieg rehabilitacji zależy od zaangażowania w nią pacjenta. Po operacji przepukliny pachwinowej należy przestrzegać szeregu zaleceń od lekarza. Istotna jest na przykład właściwa dieta, bogata w błonnik. Należy także unikać alkoholu oraz pikantnego, ciężkostrawnego i tłustego jedzenia.

Przez pewien czas nie powinno się podejmować ciężkiego wysiłku fizycznego, dlatego zwolnienie lekarskie może przedłużyć się w przypadku osób wykonujących na co dzień przeciążające zadania, w tym dźwiganie. Nadmierny wysiłek fizyczny jest niewskazany dla organizmu osłabionego po zabiegu operacyjnym, a także rodzi ryzyko rozerwania szwów.

Po operacji przepukliny pachwinowej należy też stawiać się na wizyty kontrolne, aby lekarz mógł osobiście zbadać stan pacjenta i zanotować poprawę lub ewentualne pogorszenie zdrowia. Wówczas możliwe jest wszczęcie odpowiedniego postępowania medycznego.

Zobacz też  Ile zwolnienia po zabiegu URLS otrzymuje chory?

Zwolnienie lekarskie lub jego przedłużenie bez wychodzenia z domu? To możliwe!

Jako że długość zwolnienia lekarskiego potrzebna do odzyskania pełni sprawności jest kwestią indywidualną, może okazać się, że stan zdrowia pracownika wymaga większej ilości czasu na pełną rekonwalescencję. Kiedy po operacji pacjent czuje się osłabiony na tyle, że opuszczanie domu staje się niewygodne, może skorzystać z rozwiązania w postaci e-wizyty lub teleporady.

Podczas wizyty online lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta i na tej podstawie ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie bądź też je przedłużyć. Jest to zatem metoda efektywna i bardzo wygodna, pozwalająca zaoszczędzić siły oraz cenny czas.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
rect

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.