Jak przechowywać marihuanę?

Terapeutyczne preparaty konopne mają zróżnicowany skład, występują pod wieloma postaciami. Nie można dopuścić, by straciły swoje lecznicze właściwości. Jak przechowywać marihuanę medyczną w prawidłowy sposób? Przeczytaj artykuł i stosuj się […]

jak przechowywać marihuane

Terapeutyczne preparaty konopne mają zróżnicowany skład, występują pod wieloma postaciami. Nie można dopuścić, by straciły swoje lecznicze właściwości. Jak przechowywać marihuanę medyczną w prawidłowy sposób? Przeczytaj artykuł i stosuj się do wytycznych!

Chyba nie trzeba nikogo przechowywać, że marihuana w domu powinna pozostawać poza zasięgiem dzieci – podobnie jak inne leki. Wskazania praktyczne dla pacjentów będą dla nich cenne, ale równie istotne jest przechowanie konopi i tworzonych z nich leków w aptece. Trzeba je ochronić przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a także amatorami cudzej własności i używek rekreacyjnych. Producenci środków konopnych zwykle dokładnie wskazują, jak przechowywać marihuanę określonego rodzaju. Wszystkie potrzebne informacje powinny znajdować się na etykiecie. Aptekarze muszą wziąć pod uwagę także wymogi prawne dotyczące leków o działaniu narkotycznym.

Pacjent musi wiedzieć, jak przechowywać marihuanę medyczną, by nie straciła swoich właściwości

Susz konopi do waporyzacji to tylko jedna z wielu postaci leków z tej kategorii. Na bazie kannabinoidów zawartych w roślinie (głównie THC i CBD) wytwarza się także olejki, kremy, żele i wiele innych produktów do spożywania, wcierania w skórę lub jeszcze innej formy stosowania. Im bardziej naturalna postać medycznej marihuany, tym ostrzejsze zasady dotyczące jej przechowywania – nieprzetworzone, pozbawione konserwantów kwiatostany szybciej się psują. Nie można też dopuścić do uszkodzenia gruczołów żywicznych – to w ich wydzielinie znajduje się najwięcej substancji zapachowych i aktywnych o działaniu leczniczym.

Niektóre czynniki zewnętrzne mogą obniżać jakość konopnych leków – a zwłaszcza suszu. W efekcie pogarsza się efektywność działania terapeutycznego. Aby przechowywać marihuanę w odpowiedni sposób, należy ją szczególnie chronić przed:

  • uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku uderzeń, wstrząsów, upadków;
  • zbyt niską i zbyt wysoką temperaturą;
  • ekspozycją na światło słoneczne;
  • nadmiernym przesuszeniem lub zawilgoceniem;
  • wietrzeniem.
Zobacz też  Medyczna marihuana na bezsenność

Wytyczne do przechowywania marihuany medycznej w domu

Zarówno naruszenie trichomów wydzielających żywicę, jak i zbyt częste dotykanie suszu, może skończyć się utratą bezcennych substancji aktywnych. Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi pleśni, a od pewnego poziomu przyspiesza rozkład CBD i THC. Przechowywanie suszu z marihuany w lodówce to kiepski pomysł z uwagi na chłód i nadmierny spadek wilgotności, które zwiększają kruchość kwiatostanu – a wtedy łatwiej o przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Kruszeniu sprzyja też nadmierne przesuszenie. Zbyt niska wilgotność często prowadzi też do twardnienia suszu. Natomiast promieniowanie UV ma destrukcyjny wpływ na kannabinoidy.

Jak przechowywać marihuanę? Najlepiej w szczelnie zamkniętym oryginalnym opakowaniu i włożyć je do górnej szafki lub szuflady. Tak, aby nie musieć go wyjmować czy przesuwać podczas sięgania po inne rzeczy, a jednocześnie utrzymać z dala od ciekawskich dzieciaków. Temperaturę pomieszczenia należy utrzymywać na poziomie 15–25°C. Natomiast optymalna wilgotność to najczęściej 55–65%. Po każdym zażyciu należy zamknąć opakowanie i odłożyć je na miejsce, by nie narażać produktów konopnych na działanie słońca.

Gdzie i jak przechowywać marihuanę po otwarciu? Pomysły, wskazówki dla pacjentów

Susz z marihuany medycznej najczęściej pakuje się do hermetycznie zamkniętych woreczków z tworzyw sztucznych. Polipropyleny, poliwęglany i polietylen są w pełni bezpieczne. Co zrobić po zażyciu pierwszej dawki, aby kolejne przynosiły oczekiwane efekty i nie miały pogorszonych właściwości? Niektórzy zalecają, by marihuanę za każdym razem pakować próżniowo – potrzeba do tego odpowiedniej zgrzewarki oraz folii. Taki materiał nie powinien zawierać zbyt dużo plastiku, gdyż tak można poważnie zanieczyścić susz. Z tego samego powodu lepiej unikać plastikowych pudełek czy woreczków śniadaniowych.

Kolejnym pomysłem na przechowywanie marihuany po otwarciu będzie przełożenie jej do szklanych słoików – najlepiej nowych, a przynajmniej dokładnie wyparzonych! Resztki produktów spożywczych, przetworów czy innych substancji mogą pogorszyć jakość spreparowanych konopi. Duże znaczenie ma także ich zamknięcie – sama nakrętka może nie wystarczyć. Warto użyć uszczelniaczy, które zapewnią wymaganą hermetyczność.

Zobacz też  Medyczna marihuana lecznicza z apteki – właściwości, działanie, skutki uboczne

Przechowywanie marihuany medycznej w aptece – gotowe preparaty, leki recepturowe

Leki na bazie marihuany najczęściej sprowadzane są z zagranicy, w odpowiedzi na zgłoszenie zapotrzebowania importu docelowego przez lekarza. Są przeznaczone dla konkretnego pacjenta, który musi okazać odpowiednią receptę Rpw., zatem nie mogą pozostawać na widoku czy w łatwo dostępnej przegródce. Środki konopne oraz surowiec farmaceutyczny do przygotowywania leków na miejscu powinien być przechowywany w sejfie lub szafie aptecznej z odpowiednim zamknięciem. Aptekarz musi zadbać, by wewnątrz panowała odpowiednia temperatura i wilgotność.

Czasami dawkowanie kannabinoidów zalecone przez lekarza wymaga porcjowania marihuany przed wydaniem jej pacjentowi – na taką sytuację apteka również musi być odpowiednio przygotowana. Po otwarciu oryginalnego opakowania suszu farmaceuta ma obowiązek zadbać, by pozostała część zachowała swoje właściwości. Jak przechowywać marihuanę, aby pacjent czerpał jak największą korzyść podczas terapii? W zależności od tego, jakie pakowanie zastosował producent, należy albo włożyć resztę do pierwotnego zasobnika, albo zabezpieczyć marihuanę w inny sposób. Lek/susz wydawany pacjentowi również musi zapewniać maksymalną trwałość konopi przynajmniej do otwarcia przez pacjenta w domu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.