» Strona główna » Covid-19 » Jak się przygotować do testu na COVID-19? Który rodzaj testu na koronawirusa jest dostępny dla pacjenta?
Osoby, które dostrzegają u siebie niepokojące objawy, powinny skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Ten może zlecić wykonanie badania potwierdzającego obecność koronawirusa. Jak się przygotować do testu na COVID? Niżej znajdziesz […]
Osoby, które dostrzegają u siebie niepokojące objawy, powinny skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Ten może zlecić wykonanie badania potwierdzającego obecność koronawirusa. Jak się przygotować do testu na COVID? Niżej znajdziesz najważniejsze informacje!
COVID-19 nadal stanowi poważne zagrożenie – regularnie pojawiają się jego nowe warianty. Z tego powodu warto zachowywać ostrożność, a przede wszystkim uważnie się obserwować. W przypadku niepokojących objawów warto zgłosić się do lekarza, który może zlecić pobranie wymazu. Aby nie zakłamywać wyniku badania, podpowiadamy, jak się przygotować do testu na COVID.
Warto przypomnieć, jakie są objawy zakażenia koronawirusem, chociaż bywa też tak, że osoba zakażona nie odczuwa żadnych dolegliwości. Powodem do obaw może być między innymi gorączka, suchy kaszel, bóle głowy, zapalenie spojówek, a także utrata węchu i smaku. Przy wariancie Omikron, stanowiącym gros przypadków, pojawia się także ból gardła i oczu, chrypka czy mgła mózgowa. Oprócz tego podobnie jak na początku pandemii przebiegowi zakażenia towarzyszą symptomy charakterystyczne dla przeziębienia. Objawy koronawirusa u dzieci są łagodniejsze, ale ich także nie można bagatelizować. Jeśli dostrzegasz je u siebie, koniecznie skorzystaj z teleporady – na naszej stronie możesz umówić się na szybkie konsultacje lekarskie online. Niżej znajdziesz informacje o tym, jak się przygotować do testu na COVID.
Czy można zdecydować, jaki rodzaj testu zostanie wykonany? Jeśli wymaz jest pobierany od pacjenta w ramach NFZ, wtedy z pewnością będzie to test antygenowy – jego wyniki dostępne są w kilkanaście minut. Natomiast molekularny test RT-PCR robi się przed przyjęciem do szpitala lub wtedy, gdy wynik twojego badania jest nierozstrzygający. Stanowi on ostateczne potwierdzenie czy objawy infekcji układu oddechowego to tak naprawdę symptomy zakażenia SARS-Cov-2. Jeżeli pacjent zdecyduje się przeprowadzić badanie prywatnie, wtedy może samodzielnie dokonać wyboru dotyczącego rodzaju testu.
Z dniem 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. Obecnie decyduje o tym lekarz POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) i zleca ją poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Wcześniej pacjent mógł pobrać wymaz w aptece, laboratorium czy mobilnym punkcie pobrań. W tej chwili ze względu na brak konieczności masowego testowania droga diagnostyczna ponownie została wydłużona.
W przypadku niebezpiecznych objawów takich jak duszność, trudności w oddychaniu czy ucisk w klatce piersiowej kontakt z lekarzem jest niezbędny. Natomiast w przypadku gdy tylko podejrzewasz możliwość zarażenia, istnieje szansa, by wykonać badanie bez skierowania. Wykonują je prywatne placówki medyczne za dodatkową opłatą. Aby podlegało refundacji, należy postarać się o skierowanie.
Kiedy otrzymasz zlecenie wykonania testu, pod 7-dniową kwarantannę. Mieszkanie możesz upuścić tylko wtedy, kiedy udajesz się na pobranie wymazu. Koniecznie zabierz ze sobą dokument tożsamości! Oprócz tego, aby otrzymany wynik był wiarygodny, na 2 godziny przed badaniem w kierunku koronawirusa:
Przebieg badania jest dosyć prosty, warto jednak, by tak jak w przypadku badania krwi wykonywać ją w pierwszej połowie dnia. Personel medyczny przeprowadza wywiad, następnie pobiera wymaz z nosa lub jamy ustnej. Następnie należy poczekać na wyniki. Jeśli wykonywany był test antygenowy, są one dostępne w ciągu kilkunastu minut.
Swoje wyniki możesz sprawdzić online na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. Ma do nich dostęp także lekarz, który zleca badanie. Powiadomienie o dostępności zostanie przysłane sms-em. Jeżeli wynik okaże się negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta, a ty wrócisz do normalnej aktywności. Natomiast w przypadku gdy badanie wykaże obecność koronawirusa, na chorego nakładana jest 10-dniowa izolacja domowa. Czas jej trwania znajduje się w IKP. Podczas obowiązywania izolacji z pacjentem kontaktuje się lekarz oraz sanepid, którzy monitorują stan zdrowia. Warto z nimi współpracować, a w przypadku pogorszenia się samopoczucia możesz wykonać telefon na numer 112 lub udać się na oddział zakaźny szpitala. Radzimy jednak zacząć od kontaktu z lekarzem POZ.
Jeśli czeka cię badanie na obecność koronawirusa, dowiedz się wcześniej, jak przygotować się do testu na COVID. Jeśli nie będziesz przestrzegać opisanych wyżej zasad, wyniki okażą się niejednoznaczne i całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Powinieneś również wiedzieć, że SARS-Cov-2 jest chorobą, która cały czas jest groźna, więc nie można bagatelizować żadnych niepokojących symptomów.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.