Jak złagodzić ból w klatce piersiowej?

Jak załagodzić ból w klatce piersiowej? Przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego nie zawsze domowe sposoby będą skuteczne. Jeżeli ból jest bardzo silny, powinieneś udać się do specjalisty, który przeprowadzi diagnostykę i leczenie.

jak złagodzić ból w klatce piersiowej

Wiele osób zastanawia się, jak załagodzić ból w klatce piersiowej. Chorób dających podobne objawy jest naprawdę wiele, dlatego symptomów nigdy nie należy lekceważyć. Specjalista sprawdzi, czy dolegliwość ma związek z nerwobólami, refluksem, czy może z jeszcze innymi przyczynami (w tym z zawałem serca).

Jakie mogą być przyczyny bólu w klatce piersiowej?

Zanim dowiesz się, jak załagodzić ból w klatce piersiowej, warto najpierw określić, jakie schorzenia mogą być związane z tą dolegliwością. 

Ból w klatce piersiowej a problemy z układem oddechowym

Ból w klatce piersiowej może być wywołany przez infekcje układu oddechowego zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Chorobami, które często wywołują ból w klatce piersiowej, są zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Obie te infekcje prowadzą do bolesności spowodowanych skurczem i bólem mięśni wokół płuc. Problem może również być spowodowany przez zapalenie opłucnej, ale jest to stan występujący stosunkowo rzadko. 

Ból w klatce piersiowej a refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie układu pokarmowego, w którym kwaśna zawartość żołądka dostaje się do przełyku, powodując ból i dyskomfort. Refluks jest możliwym źródłem bólu w klatce piersiowej często bardzo silnego i trudnego do zniesienia. Bolesność wywołana refluksem może być odczuwana w okolicy mostka, a czasami również szyi i barków. Dolegliwości bólowe pojawiają się też w okolicy serca i mogą zostać pomylone z bólem wywołanym chorobą wieńcową.

Zobacz też  Ból pod prawą łopatką – jakie mogą być przyczyny?

Ból w klatce piersiowej a zawał serca

Ból w klatce piersiowej jest jednym z charakterystycznych objawów zawału serca. Zawał to stan, w którym dochodzi do nagłego zamknięcia się tętnicy wieńcowej, co prowadzi do niedokrwienia serca. Dolegliwości bólowe mogą w tym przypadku trwać od kilku minut do kilku godzin i mieć charakter stały lub pulsujący. Pacjenci często określają ból jako dławiący, ściskający lub uciskający. Inne objawy zawału serca to między innymi:

  • bladość skóry;
  • duszność występująca przez dłuższy czas;
  • napady duszności;
  • uczucie niepokoju i lęku;
  • szybkie tętno. 

Zawał serca zagraża zdrowiu i życiu pacjenta. W przypadku pojawienia się takich objawów należy pilnie wezwać pogotowie, ponieważ taka osoba wymaga hospitalizacji. 

Nerwobóle a bóle w klatce piersiowej

Nerwobóle, nazywane również neuralgiami, to dokuczliwe bóle o charakterze napadowym. Ich występowanie jest związane z uszkodzeniem lub podrażnieniem nerwu w konkretnej części ciała. Między atakami bólu u pacjentów nie występują żadne dolegliwości. Bolesność może ustępować, jeżeli zastosuje się odpowiednie środki zaradcze. Przy nerwobólach, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych, pacjent może otrzymać L4 online.

Jak załagodzić ból w klatce piersiowej? Środki farmakologiczne

Nasilającego się bólu w klatce piersiowej nigdy nie wolno lekceważyć. Jeżeli lekarz potwierdzi, że twoje objawy nie są związane z jakąś groźną chorobą, to możesz użyć środków farmakologicznych, aby złagodzić bolesność. W zależności od przyczyny bólu w klatce piersiowej lekarz może przepisać lek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen, aspiryna lub paracetamol (wypisana zostanie e-recepta). Te leki okażą się pomocne, ale warto jeszcze raz zaznaczyć, że nie są skuteczne przy przewlekłym bólu w klatce piersiowej, ponieważ nie leczą przyczyny dolegliwości.

Jak łagodzić ból w klatce piersiowej, gdy jego przyczyną są nerwobóle?

Wiele osób zastanawia się, jak łagodzić ból w klatce piersiowej, gdy jego przyczyną są nerwobóle. Czysto medycznym sposobem jest podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Można również zastosować maści i żele na nerwobóle. W cięższych przypadkach lekarz poda pacjentowi leki przeciwpadaczkowe i przeciwdrgawkowe, a także farmaceutyki stabilizujące nastrój oraz leki przeciwdepresyjne. Mają one za zadanie osłabić odbieranie bodźców przez układ nerwowy, co sprawia, że ataki nerwobólu wywołują mniejsze dolegliwości bólowe. Jeżeli środki farmakologiczne nie przynoszą rezultatu, może zajść konieczność leczenia operacyjnego. Wykorzystać można również radioterapię. 

Zobacz też  Silny ból gardła bez gorączki – leczenie stanu zapalnego gardła

Dodatkowo pacjenci powinni zmienić swój styl życia. Warto, aby wprowadzili dietę bogatą w witaminy z grupy B, ponieważ ich niedobór może prowadzić do degradacji komórek nerwowych. Ponadto chorzy powinni ograniczać stres i stosować masaże. Dzięki dobremu samopoczuciu pacjent szybciej wróci do zdrowia.

Jak łagodzić ból w klatce piersiowej? Domowe sposoby!

Sposobem na łagodzenie bólu klatki piersiowej jest unikanie czynników, które go nasilają. Jeśli konkretne ćwiczenia fizyczne powodują problem, zaleca się zmniejszenie ich intensywności lub zastąpienie ich mniej intensywnym wysiłkiem. Również unikanie stresu i relaksacja mogą pomóc zmniejszyć ból. Można to zrobić poprzez ćwiczenia oddechowe, masaż, medytację lub słuchanie muzyki.

Ciepło lub zimno może pomóc w łagodzeniu bólu klatki piersiowej. Ciepłe kąpiele, okłady i poduszki mogą pomóc zmniejszyć ból. Zimne okłady, mogą również skutecznie pomóc złagodzić ból. Czasem jednak powodują sztywność mięśni, dlatego należy uważać, aby nie przesadzić. Pamiętaj, że w przypadku silnego bólu możesz wziąć zwolnienie lekarskie online.

Ból w klatce piersiowej – diagnostyka

Jak załagodzić ból w klatce piersiowej? Istotną kwestią jest tutaj diagnostyka. Wywiad lekarski polega na zadawaniu pytań pacjentowi na temat jego historii medycznej, występujących objawów i czynników ryzyka. Dzięki temu lekarz może określić, jaka choroba może być przyczyną bólu. Badanie fizykalne jest również ważnym narzędziem w diagnostyce. Pozwala wykryć zmiany w klatce piersiowej, takie jak napięcie, urazy, ból, szmery i inne symptomy. Ponadto lekarz jest w stanie zdiagnozować inne zmiany w organizmie, które mogą wskazywać na chorobę.

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne są również stosowane w diagnostyce bólu w klatce piersiowej. Obejmują badania krwi i moczu, a także inne metody, takie jak badanie czynników zakaźnych czy serca. 

Badania obrazowe

Innymi narzędziami diagnostycznymi, stosowanymi w przypadku bólu w klatce piersiowej, są tomografia komputerowa, zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny, EKG i badanie ultrasonograficzne. Te badania pozwalają lekarzowi ocenić stan płuc, serca i innych narządów wewnętrznych pacjenta, co jest ważne w diagnostyce bólu.

Zobacz też  Silny ból kręgosłupa – co oznacza?

Jest wiele sposobów na to, jak złagodzić ból w klatce piersiowej. Należy jednak pamiętać o tym, że łagodzenie dolegliwości to nie wszystko. Należy skonsultować się z lekarzem, który dokona diagnozy i postara się wyeliminować ewentualną chorobę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.