Kłujący ból brzucha – przyczyny, objawy, leczenie. Co to za choroba?

Kłujący ból brzucha nazywany jest często kolką. Powstaje na skutek skurczu narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Przyczyną dolegliwości może być kolka nerkowa lub wątrobowa. Przeczytaj, o czym jeszcze świadczy ból i jak go leczyć.

kłujący ból brzucha

Kłujący ból brzucha może pojawić się w różnych jego miejscach, niekiedy towarzyszą mu również inne objawy jak nudności, wymioty czy gorączka. Dolegliwości wskazują na choroby układu pokarmowego lub schorzenia dróg moczowo-płciowych. Kłucie w brzuchu wymaga diagnostyki, zwłaszcza gdy przybiera na sile, powtarza się, a także w sytuacji, gdy pojawiają się dodatkowe niepokojące symptomy. Leczenie uzależnione jest od przyczyny bólu – obejmuje farmakoterapię, zabiegi chirurgiczne, modyfikację diety.

Kłujący ból brzucha po prawej i lewej stronie

Kłujący ból brzucha może pojawić się na dole lub na górze po prawej stronie brzucha. W takiej sytuacji najczęściej wskazuje na choroby układu pokarmowego. Kolka w prawym górnym kwadracie brzucha oznacza zapalenie pęcherzyka żółciowego, kolkę żółciową, ropień wątroby lub pęknięcie wrzodu dwunastnicy, czy zapalenie trzustki. Kłucie w dole brzucha może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego, uchyłków, a także na przepuklinę. Ból może promieniować do pleców, wywoływać nudności i wymioty. Chorobom towarzyszy gorączka, niekiedy utrata masy ciała, zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia). Dolegliwości bólowe w postaci kolki mogą pojawiać się również po lewej stronie brzucha, wskazując na choroby śledziony lub żołądka. 

Kłujący ból w podbrzuszu

Ból zlokalizowany w podbrzuszu mający charakter kolki może oznaczać schorzenia układu moczowo-płciowego. Najczęściej jest to:

  • zapalenie pęcherza – chory odczuwa pieczenie w trakcie mikcji, silne parcie na mocz;
  • endometrioza – kobiety skarżą się na bolesne i zbyt obfite miesiączki, plamienia okołomiesiączkowe, bolesne stosunki seksualne, mają problemy z zajściem w ciążę;
  • skręt jajnika – ból może promieniować do pleców, pojawiają się nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała;
  • skręt jądra – pojawia się silny ból, obrzęk zawartości moszny, nudności, wymioty i gorączka;
  • ciąża pozamaciczna – ból pojawia się po jednej stronie brzucha, może promieniować do barku i przepony; ciśnienie krwi spada, tętno jest przyspieszone, pojawia się bladość skóry.
Zobacz też  Ból brzucha pod pępkiem i wzdęcia. Przyczyny, objawy i leczenie

Ból w podbrzuszu towarzyszy również owulacji, często obejmuje również dół pleców. Kobiety skarżą się na złe samopoczucie, nudności. Niekiedy pojawia się wydzielina z pochwy. 

Kłujący ból w nadbrzuszu

Kolka może pojawić się w różnych częściach brzucha i nie zawsze świadczy o chorobach przewodu pokarmowego. Ból w nadbrzuszu, któremu towarzyszy męczący kaszel z odpluwaniem podbarwionej krwią plwociny, spłycenie oddechu, gorączka, dreszcze i osłabienie może oznaczać zapalenie dolnego płata płuca. Kłujący ból brzucha w okolicy zamostkowej promieniujący do żuchwy i rąk wskazuje także na niedokrwienie mięśnia sercowego. 

Kłujący ból brzucha a kolka jelitowa

Kolka jelitowa to dolegliwość spowodowana nietolerancją pokarmową. Wśród różnorodnych przyczyn bólu brzucha wymienia się zmniejszoną aktywność enzymów trawiennych, która z kolei jest wynikiem uszkodzenia powierzchni chłonnej jelit (przyjmowanie antybiotyków, długotrwała biegunka). Nietolerancja związana jest także z chorobami przewlekłymi jak celiakia, mukowiscydoza, choroba Leśniowskiego-Crohna. Kłujący ból brzucha może towarzyszyć niedoborowi laktazy. Pozostałe objawy nietolerancji to biegunki, nudności, wzdęcia, niestrawność, nadmierne gromadzenie się gazów. 

Kolka nerkowa a kłujący ból brzucha

Kolka nerwowa charakteryzuje się silnym bólem zlokalizowanym w okolicy lędźwiowej. Ból może promieniować do spojenia łonowego, pachwin, jąder. Poza uciążliwym bólem choremu mogą dokuczać nudności i wymioty, Niekiedy pojawia się gorączka. Kolka nerkowa jest konsekwencją kamicy nerkowej. Ból spowodowany jest przemieszczaniem się kamienia i rozszerzaniem ścian układu kielichowo-miedniczkowego lub torebki włóknistej nerki. Dolegliwości pojawiają się nagle, a ostry ból może prowadzić nawet od omdleń. Poprawa następuje po wydaleniu kamienia. Aby poprawić stan chorego, podaje się leki rozkurczowe, przeciwbólowe – trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu (poleca się przyjmowanie płynów moczopędnych, które przyspieszają wydalanie złogów). 

Kłujący ból brzucha w okolicy pępka i nadbrzusza

Dolegliwości bólowe w postaci kolki mogą pojawić się w przebiegu zapalenia żołądka. Ból pojawia się zazwyczaj kilka godzin po posiłku. Stan zapalny może być spowodowany spożyciem szkodliwych substancji. Chory ma wrażenie pełności w brzuchu, może odczuwać nudności, pojawiają się także wymioty. W podobny sposób może objawiać się pęknięty wrzód dwunastnicy lub żołądka. Intensywne, nasilające się dolegliwości powinny skłonić do wizyty u lekarza. Jeśli osobista wizyta jest niemożliwa, warto skorzystać z telekonsultacji, podczas której lekarz wystawi zwolnienie lekarskie onlineudzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Podczas rozmowy może także zostać wystawiona e-recepta (na antybiotyki, silne leki przeciwbólowe itp.). Ból brzucha często wymaga dalszej diagnostyki – wykonania badań laboratoryjnych czy obrazowych (m.in. USG jamy brzusznej). 

Zobacz też  Ból brzucha po owulacji. Czy to sygnał, że jesteś w ciąży?

Ból brzucha diagnostyka

Powtarzający się ból brzucha warto skonsultować z lekarzem. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony wywiad i badanie fizykalne. Bardzo często podanie dokładnej lokalizacji bólu jest niemożliwe, dlatego ważne są wszystkie objawy towarzyszące, zaobserwowane nieprawidłowości. W znalezieniu przyczyny dolegliwości występujących w obrębie jamy brzusznej pomocne są badania – morfologia, OB, próby wątrobowe, badanie moczu. Czasem w badaniu fizykalnym wyczuwalny jest bolesny guz świadczący o zapaleniu uchyłków. Dla zapalenia wyrostka robaczkowego charakterystyczny jest ból łagodniejący podczas leżenia na lewym boku z podkurczonymi nogami – atak wymaga najczęściej interwencji chirurgicznej. W przypadku uwięzienia przepukliny lekarz wyczuwa guzek, w miejscu bólu może zauważyć zaczerwienioną i ciepłą skórę. 

Jak leczyć kłujący ból brzucha?

Leczenie bólu brzucha zależne jest od przyczyny dolegliwości, dlatego w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie podstawowych badań. Dopiero postawienie diagnozy pozwala rozpocząć właściwą terapię. Infekcje wymagają podania antybiotyku, przy kolce nerkowej stosuje się głównie leki rozkurczowe. W przypadku nietolerancji zaleca się stosowanie probiotyków, które pomagają odbudować florę bakteryjną. W wielu przypadkach konieczna jest zmiana diety. Pomocne mogą okazać się napary ziołowe działające rozkurczowo i zwiększające wydzielanie soków trawiennych (rumianek, mięta). Z łagodzących właściwości słynie siemię lniane, które warto stosować np. przy chorobie wrzodowej. 

Leczenie farmakologiczne i inne metody

W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego stosowane są leki jak:

Ból brzucha nie zawsze jest groźny i nie zawsze oznacza poważną chorobę. Bywa on także objawem schorzeń, które wymagają leczenia, a niekiedy szybkiej interwencji chirurgicznej (np. zaawansowana przepuklina rozworu przełykowego). Jeśli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe pomóc może odpoczynek – w takiej sytuacji przyda się L4 online. Ból można łagodzić środkami przeciwbólowymi, a jeśli towarzyszy mu gorączka, podać lek przeciwgorączkowy. 

Dolegliwości związanych z układem pokarmowym nie należy ignorować, zwłaszcza jeśli są intensywne albo pojawiają się nagle i utrzymują przez dłuższy czas. Niezależnie od tego, czy ból wystąpi w dole brzucha, czy w okolicy żeber, warto porozmawiać z lekarzem. Ból może być sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś złego. 

Zobacz też  Ból brzucha na środku – przyczyny, diagnostyka i leczenie

 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.