Krwawienie z odbytu i ból brzucha. Przyczyny, objawy i leczenie

Niepokojące krwawienie z odbytu i ból brzucha często występują razem. Pierwszą z dolegliwości zalicza się do objawów alarmujących, które wymagają natychmiastowych konsultacji lekarskich. Poznaj typowe przyczyny i sposoby leczenia różnych schorzeń układu pokarmowego!

Kiedy odbytniczemu krwawieniu towarzyszy ból, często pojawiają się jeszcze inne symptomy. Bolesność odbytu, zmiana rytmu wypróżnień, dolegliwości bólowe przy wydalaniu, spadek masy ciała, gorączka czy śluz zmieszany z kałem są charakterystyczne dla różnych problemów zdrowotnych. Podczas diagnozy liczy się każda informacja od pacjenta. Krwawienie z odbytu i ból brzucha mogą mieć różne przyczyny, które wymagają rozpoznania i dopasowanego leczenia. Takich symptomów nie należy bagatelizować. Istnieje ryzyko poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Krwawienie z odbytu i ból brzucha – możliwe przyczyny dolegliwości

Najczęstszą przyczyną krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, którym towarzyszą dolegliwości bólowe, są hemoroidy. To przerośnięte, wykrzepione lub nadmiernie wypełnione krwią guzki krwawnicze, czyli naczynia żylne, które naturalnie pozwalają na kontrolowane oddawania gazów i stolca. Hemoroidy nazywane są również żylakami odbytu, a ich powstawaniu sprzyjają m.in. niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, otyłość, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, przewlekłe zaparcia czy ciąża i poród.

Co jeszcze jest przyczyną krwawienia?

Zawsze lepiej sprawdzić, czy to nie coś poważniejszego – weź zwolnienie lekarskie online i umów się na wizytę u lekarza już po pierwszym wystąpieniu objawów! Za krwawienia z odbytu i bóle brzucha mogą odpowiadać również:

  • stany zapalne i choroby jelita grubego, w tym:
    • wrzody;
    • choroba Leśniowskiego-Crohna;
    • zapalenia uchyłków;
    • polipy;
  • powikłania po bakteryjnym zakażeniu układu pokarmowego;
  • urazy mechaniczne, np. szczelina odbytu, skutki czynności seksualnych;
  • zmiany nowotworowe – rak jelita grubego, okrężnicy, odbytnicy;
  • nieswoiste objawy rzadko diagnozowanych schorzeń, np. samoistnej choroby wrzodowej odbytu, angiodysplazji jelit, endometriozy.
Zobacz też  Ból sutków – przyczyny i objawy dolegliwości. Kiedy skonsultować się z lekarzem?

O jakiej chorobie świadczą objawy? To zależy od wyglądu krwi

Obecność świeżej krwi o wyraźnie czerwonym kolorze wskazuje na zaburzenia, urazy lub choroby zapalne ze strony dolnej części układu pokarmowego – jelita grubego, okrężnicy i samego odbytu. Przy niektórych schorzeniach pojawiają się cienkie strużki lub skrzepy krwi po wypróżnieniu, widoczne na odchodach, muszli klozetowej czy papierze toaletowym. W pewnych przypadkach razem z kałem wydalany jest zabarwiony krwią śluz. Niektóre dolegliwości mogą plamić bieliznę, jeszcze inne będą wywoływać obfite krwotoki z odbytnicy. Duża intensywność krwawienia z odbytu i bóli brzucha oznacza poważne niebezpieczeństwo.

Co sygnalizuje smolista barwa krwi?

Czarna, smolista krew w kale sugeruje dolegliwości górnego odcinka pokarmowego – ciemniejsze odcienie i fusowata konsystencja to wynik oddziaływania soków trawiennych na czerwone krwinki. To dobry powód, by iść na L4 online i udać się do swojego lekarza w celu określenia źródła dolegliwości zdrowotnych organizmu. W przypadku takiego objawu przyczyną bólu brzucha i krwawienia najprawdopodobniej jest:

  • uszkodzenie lub żylaki przełyku;
  • choroba wrzodowa lub zapalenie żołądka.

Leczenie krwawienia z odbytu i bóli brzucha

Lekarze zawsze dostosowują terapię do zdiagnozowanej przyczyny dolegliwości, stopnia zaawansowania i stanu zdrowia pacjenta. Przykładowo podstawową metodą leczenia hemoroidów są środki farmakologiczne w postaci maści oraz czopków. Jednak w zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej konieczna może być operacja. Krwawienia z uchyłków najczęściej są delikatnym objawem okresowym, który nie wymaga żadnej interwencji medycznej. Jednak zdarzają się przypadki, w których nie obejdzie się bez zabiegu chirurgicznego.

Leki, które mogą pomóc na krwawienie z odbytu i ból brzucha

Farmakoterapię stosuje się przede wszystkim przy chorobach zapalnych – wymienione poniżej substancje lekarze przepisują na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Nie pomogą każdemu pacjentowi, który stwierdzi krew w stolcu, bolesną defekację lub któryś z powiązanych symptomów. Do wykupienia tych środków potrzebna będzie recepta online – bez zlecenia lekarskiego farmaceuta nie ma prawa wydać i sprzedać tego rodzaju preparatów.

Zobacz też  Ból nerek – choroby i ich objawy. Diagnostyka bólu w okolicy nerek

Jeśli za krwawieniem z odbytnicy i bólami brzucha stoi choroba Leśniowskiego-Crohna, pacjentom przepisuje się między innymi:

Pacjent z krwawieniem odbytu i bólem brzucha musi zgłosić się do lekarza!

Podczas wywiadu medycznego trzeba opowiedzieć o wszystkich symptomach i precyzyjnie scharakteryzować objawy krwawienia. Lekarze pierwszego kontaktu najczęściej wystawiają skierowanie do gastroenterologa lub na badania – w zależności od wstępnego rozpoznania na kolonoskopię, gastroskopię, USG jamy brzusznej lub inne badanie obrazowe, a także testy laboratoryjne, histopatologiczne lub mikrobiologiczne. Po zlokalizowaniu i ustaleniu przyczyny dolegliwości ustala się stosowne leczenie. Krwawienie z odbytu i ból brzucha to symptomy potencjalnie bardzo groźnych chorób.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.