L4 na macierzyńskim

Zdarza się, że rodzic przebywając na przerwie od pracy z tego powodu zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie. Niektórzy pracownicy mogą zastanawiać się, czy urlopy z tytułu opieki nad dzieckiem łączą […]

l4 na macierzyńskim

Zdarza się, że rodzic przebywając na przerwie od pracy z tego powodu zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie. Niektórzy pracownicy mogą zastanawiać się, czy urlopy z tytułu opieki nad dzieckiem łączą się wtedy ze zwolnieniem. Jak to zatem wygląda? Jakie świadczenia są wypłacane? W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jak wygląda L4 na macierzyńskim!

Czym jest urlop macierzyński? L4 na macierzyńskim

Urlop macierzyński gwarantuje pracownicy, która urodziła dziecko, tymczasowe zwolnienie z pracy, które gwarantuje czas na odpoczynek i regenerację sił po porodzie, a także opiekę nad niemowlęciem przez pierwsze tygodnie jego życia. Jest to przywilej zagwarantowany przepisami, ponadto w ustalonych warunkach mogą skorzystać z niego ojcowie – wtedy będzie to tzw. urlop tacierzyński.

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od ilości urodzonych dzieci podczas jednej ciąży. W przypadku ciąży pojedynczej będzie wynosił 20 tygodni, natomiast jeśli chodzi o ciąże mnogie – od 31 do 37 tygodni. Oznacza to od około 4 do ponad 8 miesięcy przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych, które mają wystarczyć na regenerację sił matki oraz początkową opiekę nad dzieckiem lub dziećmi. Możliwe jest także uzyskanie urlopu macierzyńskiego w przypadku poronienia – wówczas okres ten wynosi 56 dni, a więc 8 tygodni.

Urlop macierzyński z założenia rozpoczyna się w dniu porodu, lecz istnieje możliwość wykorzystania jego części jeszcze przed tym terminem. Matka ma prawo zużyć do 6 tygodniu przysługującego urlopu macierzyńskiego przed datą porodu.

Urlop jest bezwarunkowo wymagalny, a więc pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia go matce ani też skrócić określonego przepisami czasu jego trwania. Co ważne, również pracownica nie ma możliwości odrzucenia prawa do tego urlopu, z wyjątkiem pewnych ściśle określonych przypadków. Czy jednym z nich będzie zwolnienie lekarskie? Jak przedstawia się L4 na macierzyńskim?

Zobacz też  Jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie? Na czym polega urlop wychowawczy?

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego. Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop macierzyński?

Otóż, przepisy kodeksu pracy wskazują konkretne okoliczności, w których z urlopu macierzyńskiego pracownica może zrezygnować. Może to nastąpić dopiero po 14 tygodniu przerwy od pracy, aby dać matce czas na wystarczającą regenerację organizmu po porodzie. Pracownica może wówczas zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i oddać ten przywilej ojcu dziecka, który zarzeknie się, że przejmie opiekę nad dzieckiem do końca urlopu.

Natomiast jak to wygląda w przypadku L4 na macierzyńskim? Otóż, niemożliwe jest przerwanie urlopu macierzyńskiego na czas obowiązywania zwolnienia lekarskiego. Również pracownica, która otrzymała zwolnienie nie będzie miała wypłacanego zasiłku chorobowego z tego tytułu, ponieważ już przysługuje jej zasiłek macierzyński, a świadczeń tych nie można łączyć. Uzyskanie L4 na macierzyńskim nie upoważnia zatem do przerwania urlopu ani nie ma wpływu na okres jego obowiązywania.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego musi poddać się hospitalizacji i otrzymała z tego tytułu zwolnienie lekarskie. Wtedy bowiem urlop macierzyński zostaje przeniesiony na ojca dziecka – tudzież innego ubezpieczonego, który będzie sprawował opiekę nad niemowlęciem. Może to nastąpić jednak dopiero po 8 tygodniach pobierania zasiłku macierzyńskiego. W takiej sytuacji matka może otrzymywać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy, jeśli tylko posiada zwolnienie lekarskie.

Przesunięcie terminu urlopu macierzyńskiego

Możliwe jest także przesunięcie terminu urlop macierzyńskiego, co również wiąże się z koniecznością hospitalizacji – tym razem nie pracownicy, a dziecka. Jeżeli matka skorzystała już z co najmniej 8 tygodni tej przerwy od pracy, może przerwać korzystanie z urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu, kiedy – o ile posiada zwolnienie lekarskie – będzie otrzymywać świadczenia chorobowe.

Pracownica ma prawo pozostałą, niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego przeznaczyć na termin późniejszy, kiedy dziecko zostanie już wypisane ze szpitala. W takiej sytuacji istotne jest posiadanie zwolnienia lekarskiego, które zostało udzielone na dziecko pracownicy.

Zobacz też  Uszkodzenie łąkotki – zwolnienie lekarskie. Co należy wiedzieć o zwolnieniu chorobowym?

L4 na macierzyńskim. Jakie świadczenia wypłacane są pracownicy?

Za czas trwania urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, wynoszący 100% podstawy wymiaru wyliczanej na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownicy z ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że na urlopie macierzyńskim otrzymuje się pełną pensję.

Na zwolnieniu lekarskim przysługują wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy, które w większości przypadków wynoszą 80% podstawy wymiaru. Jednakże, jak zostało już powiedziane, pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim i tak nie będzie otrzymywać świadczeń z tytułu zwolnienia lekarskiego – poza wspomnianymi wyjątkami.

Inne rozwiązania – urlop rodzicielski oraz urlop wychowawczy. Z czego mogą skorzystać rodzice?

Przy temacie ciąży i rodzicielstwa warto wspomnieć o innych rozwiązaniach, jakie przysługują matce, aby zapewnić możliwość opieki nad dzieckiem. Jednym z nich jest urlop rodzicielski, trwający 32 tygodnie w przypadku jednego dziecka, natomiast 34 tygodnie, jeśli chodzi o ciążę mnogą. Z urlopu rodzicielskiego może korzystać oboje rodziców niemowlęcia, a dni spędzone na przerwie od pracy z tego tytułu będą się sumować.

Urlop rodzicielski można podzielić na 4 części, natomiast jego pierwsza część przypada bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Pozostałą część – 24 tygodnie – można wykorzystać w ciągu 5 kolejnych lat. Daje to możliwość sprawowania swobodnej opieki nad dzieckiem już w wieku przedszkolnym. Wypłacany wtedy zasiłek rodzicielski wynosi od 80% podstawy wymiaru.

Inną możliwością jest urlop wychowawczy, z którego również może skorzystać oboje rodziców. Jego maksymalny wymiar wynosi 36 miesięcy, a czas ten sumuje się między matką a ojcem – oznacza to, że jeśli matka wykorzysta z tego okresu 18 miesięcy, ojcu pozostaje również 18 miesięcy urlopu wychowawczego. Podczas jego trwania możliwe jest pobieranie zasiłku wychowawczego, lecz tylko w przypadku rodzin o niskich dochodach – poniżej 674 złotych na osobę. Urlop wychowawczy można wykorzystać na dziecko do lat 6.

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu? Skorzystaj już dziś!

Jak już zatem zostało powiedziane w kwestii L4 na macierzyńskim, matka pobierająca zasiłek macierzyński nie ma prawa do świadczeń przysługujących na zwolnieniu lekarskim, nawet jeśli na takowym się znajduje. Wyjątek stanowi pobyt w szpitalu zarówno jej, jak i dziecka. Jeżeli zaś potrzebujesz zwolnienia lekarskiego, warto skorzystać z wygodnej możliwości uzyskania go bez wychodzenia z domu!

Zobacz też  Ile zwolnienia po złamaniu kości śródstopia?

W tym celu służą e-wizyty i teleporady, za pomocą których pracownik może bez problemu i w możliwie jak najszybszym terminie umówić się na wizytę zdalną z wybranym specjalistą. Podczas e-wizyty lekarz przeprowadzi z pacjentem rzetelny wywiad medyczny, dotyczący jego dolegliwości i samopoczucia. Na tej podstawie możliwe jest wydane e-recepty na odpowiednie leki oraz uzyskanie zwolnienia lekarskiego.

Zdalna forma kontaktu z lekarzem jest wygodną opcją, która pozwala zaoszczędzić czas i siły, szczególnie kiedy pacjent nie może udać się na wizytę stacjonarną z powodu jego stanu zdrowia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.