Nutrigenomika

Nutrigenomika zajmuje się badaniem wpływu bioaktywnych składników diety na ekspresję genów, a także opisuje procesy decydujące o tym, w jaki sposób żywność i stosowane modele żywieniowe wpływają na stan zdrowia człowieka. Przedmiotem szczególnego zainteresowania nutrigenomiki jest zależność pomiędzy prowadzoną dietą, a genetycznymi predyspozycjami do tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, chorób metabolicznych i chorób serca.

W artykułach poświęconych nutrigenomice omówione zostaną modle żywieniowe, które u niektórych osób mogą być stymulatorem zwiększającym ryzyko rozwoju danej choroby; związki chemiczne powszechnie występujące w żywności, które mogą oddziaływać na genom człowieka; geny, których ekspresje regulują składniki pożywienia przez co odgrywają znaczącą rolę w progresji niektórych chorób; żywność funkcjonalna oraz spersonalizowana dieta, wykorzystująca wiedzę nt. genomu pacjenta i jego indywidualnego zapotrzebowania na określone składniki bioaktywne, która ma za zadanie zapobiegać, łagodzić objawy lub leczyć występujące choroby przewlekłe.

26 września 2022
waga wskazuje otyłość

Gen otyłości FTO

W artykule, który właśnie masz przed sobą znajdziesz wiedzę z aktualnych badań medycznych podejmujących tematykę znaczenia polimorfizmów genu FTO (fat mass and obesity associated gene) w rozwoju otyłości. W dotychczasowych […]