Psychodietetyka
W dawnych czasach nadrzędną funkcją pożywienia było zapewnianie energii i przeżycia. Przyjmując pokarm, kierowano się przede wszystkim uczuciem głodu i sytości, czyli fizjologiczną regulacją odczucia potrzeby jedzenia, za którą odpowiadają ośrodki głodu i sytości, informujące o aktualnym stanie organizmu i potrzebie, bądź jej braku, poszukiwania jedzenia. Z upływem czasu, rola jedzenia doczekała się własnej ewolucji i z potrzeb ciała, rozszerzyła się także na potrzeby psychiki, a czynność spożywania posiłków zaczęła pełnić różnorodne role.

Już w dzieciństwie uczymy się, że jedzenie bywa formą nagrody, co zostaje opatrzone w zwrot typu: ,,jeśli będziesz grzeczny dostaniesz lody”, ponadto do produktów spożywczyc przeznaczonych dla najmłodszych, dołączane są wszelkiego rodzaju naklejki, zabawki, co zwiększa atrakcyjność nagrody. Z upływem lat jedzenie, które nauczyliśmy się kojarzyć z przyjemnością, miłością i opieką staje się naszą odpowiedzią na smutek, samotność, nudę i trudne emocje, a także uzupełnieniem wszelkich spotkań rodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że jedzenie spełnia tak wiele funkcji, łatwo zrozumieć, że zaburzenia w sferze emocji łączą się z zaburzeniami odżywiania, a co gorsza dotykają coraz większej grupy ludzi.

Artykuły w tym rozdziale, zawierać będą niezbędną wiedzę na temat zaburzeń odżywiania. Poruszone zostaną tematy, takie jak anoreksja (jadłowstręt psychiczny), bulimia, napadowe objadanie się, ortoreksja, otyłość i inne zespoły zaburzeń odżywiania. Dowiesz się z nich jak radzić sobie z problemami tej natury, jak uzyskać pomoc oraz jak pomóc osobie cierpiącej na zaburzenia odżywiania, ale również tego, w jaki sposób uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie czy e-receptę na skuteczne środki farmakologiczne, które ułatwią powrót do zdrowia.

29 grudnia 2022
cukrzyca typu i

Zaburzenia odżywiania u pacjentów z cukrzycą typu I

Cukrzyca typu 1 to jeden z dwóch najczęściej występujących typów cukrzycy. W ostatnich latach obserwuje się coraz większą ilość zachorowań na zaburzenia odżywiania wśród diabetyków.
25 listopada 2022
mikrobiom a depresja

Mikrobiota jelitowa a leczenie depresji

Depresja jako powszechna, nawracająca i zagrażająca życiu choroba psychiczna cechuje się szerokim zakresem zmian patologicznych, a jej patogeneza nie została jeszcze do końca poznana.
17 listopada 2022
bulimia

Bulimia nervosa – w sidłach głodu

W tym artykule przedstawimy wszelkie niezbędne informacje na temat bulimii, a mianowicie omówimy przyczyny, objawy i skuteczne sposoby leczenia. Wskażemy również, gdzie szukać pomocy oraz jak uzyskać elektroniczną receptę na lekarstwa stosowane w leczeniu bulimii.
2 listopada 2022
anoreksja nervosa

Anoreksja psychiczna – przejęcie kontroli czy powolna autodestrukcja?

Zaburzenia odżywiania w międzynarodowej klasyfikacji The International Statistical Classification of Diseases, and Related Health Problems, tenth revision (ICD-10) kwalifikuje się do zaburzeń behawioralnych powiązanych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi. Kryteria dla jadłowstrętu psychicznego obejmują niską masę ciała (niskie BMI), zaburzone zachowania związane z jej utrzymaniem, zaburzone wyobrażenie własnego ciała oraz zaburzenia hormonalne dotyczące osi przysadka-nadnercza oraz gonad.
2 listopada 2022
zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania i ich nieodłączni towarzysze

Masa ciała jest odzwierciedleniem naszego zachowania, szacunku do siebie i stylu życia, przyczynia się do sposobu, w jaki postrzegamy siebie oraz innych, a regulacja spożywania pokarmu najczęściej jest jednym ze sposobów jej kontrolowania. Ze względu na niezwykle złożony charakter zaburzeń odżywiania (ED – eating disorder), z jednej strony mogą one być aspektem odciągającym uwagę od ogólnego, niekontrolowanego chaosu w życiu i nieumiejętnością radzenia sobie z owym chaosem, ponieważ regulowanie masy ciała staje się jedną z niewielu kwestii, na które pacjent może mieć wpływ - poprzez głodzenie się, przejadanie, a następnie przeczyszczanie (wymioty, substancje przeczyszczające, itp.) pacjent zdobywa utraconą kontrolę i poczucie, że nad czymś panuje na innej płaszczyźnie (tutaj jest nią kontrola jedzenia). Z drugiej strony zaburzenia te można też interpretować jako czynnik, którego zadaniem jest regulacja trudnych dla pacjenta emocji, a mianowicie ich stępienie, oczyszczenie się z nich lub pozbycie.
26 września 2022
zdrowa sałatka z pomidorami

Ortoreksja – kiedy zdrowe jedzenie staje się więzieniem

Sposób żywienia stanowi ważny czynnik wpływający na stan zdrowia. Coraz więcej osób stara się przestrzegać zasad zdrowego żywienia, jednak przesadne dbanie o dietę może doprowadzić do choroby. Ortoreksję po raz […]