Skręcenie kolana – ile zwolnienia przysługuje przy tym urazie?

Przydarzyło ci się skręcenie kolana? To, ile zwolnienia możesz dostać, zależy od skali uszkodzenia. Zazwyczaj pacjent odzyskuje sprawność w kilka dni, a leczenie ogranicza się do stosowania chłodnych okładów, założenia […]

skręcenie kolana ile zwolnienia

Przydarzyło ci się skręcenie kolana? To, ile zwolnienia możesz dostać, zależy od skali uszkodzenia. Zazwyczaj pacjent odzyskuje sprawność w kilka dni, a leczenie ogranicza się do stosowania chłodnych okładów, założenia bandaża elastycznego i odpoczynku.

Jednym z częstszych urazów stawów, na jakie jesteśmy narażeni, jest skręcenie kolana. Ile zwolnienia może wtedy wypisać lekarz? Wiele zależy do tego, jak trudny okaże się przypadek. Dlatego przy każdej tego typu dolegliwości wymagana jest konsultacja lekarska. Specjalista określi, czy rzeczywiście nie ma się czym przejmować, czy jednak konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie.

Czym jest skręcenie kolana?

Skręcenie kolana może przydarzyć się każdemu, ale najbardziej narażone są na to osoby o słabej kondycji fizycznej, chorzy na otyłość czy seniorzy. Uraz ten polega na przekroczeniu zakresu ruchu w stawie, może mu towarzyszyć również naruszenie więzadeł. Objawia się bólem, obrzękiem i upośledzeniem funkcji kolana, przy czym symptomy nie muszą pojawiać się równocześnie. Już drobne dolegliwości bólowe powinny skłaniać na przykład do zgłoszenia się na konsultacje lekarskie online. Ważna jest też inna kwestia przy skręceniu kolana – ile zwolnienia przysługuje pacjentowi?

Skręcenie kolana – ile zwolnienia można dostać?

Skręcenie kolana nie zawsze eliminuje z życia zawodowego, jednak jeśli pojawi się ból i opuchlizna lekarz może zalecić kilka dni odpoczynku. Dotyczy to jednak urazów, które określane są jako lekkie. Skręcenie kolana może mieć również poważniejsze konsekwencje:

  • skręcenie umiarkowane skutkuje unieruchomieniem kolana za pomocą stabilizatora, co trwa do 4 do 6 tygodni, konieczna może okazać się rehabilitacja;
  • skręcenie ciężkie, gdy dochodzi do zerwania więzadła, bardzo często wymaga przeprowadzenia operacji.
Zobacz też  Ile zwolnienia po operacji przepukliny kresy białej?

Skręcenie kolana – ile zwolnienia można wtedy dostać, zależy więc od złożoności przypadku. Lekarz do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, więc będzie to od kilku dni do wielu tygodniu. Przypominamy, że w ciągu roku każdy ubezpieczony pracownik może przebywać na L4 przez maksymalnie 182 dni.

Skręcenie kolana – czy konieczna jest rehabilitacja?

Przy lekkich urazach rehabilitacja nie jest konieczna. Wystarczy stosować się do zaleceń lekarza, a także nie przeciążać kolana przez jakieś dwa tygodnie. Jeśli natomiast doszło do umiarkowanego lub ciężkiego skręcenia, rehabilitacja po długotrwałym unieruchomieniu stawu może okazać się konieczna. Dzięki temu chory może wrócić do sprawności sprzed urazu.

Specjaliści zaznaczają, że leczenie ciężkich urazów kolana jest bardzo trudne. Czasami dochodzi nawet do powikłań, takich jak utrata stabilności stawu lub problemy z chodzeniem. Dlatego zalecają ostrożność podczas uprawiania sportów, a także przeprowadzanie dokładnej rozgrzewki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.