Skręcenie stawu skokowego ile zwolnienia?

Mawia się, że wypadki chodzą po ludziach. Spora część z nich to wszelkiego rodzaju urazy w obszarze kończyn dolnych. Mogą przytrafić się każdemu  i   w  najmniej spodziewanym momencie. Nie […]

skręcenie stawu skokowego ile zwolnienia lekarskiego

Mawia się, że wypadki chodzą po ludziach. Spora część z nich to wszelkiego rodzaju urazy w obszarze kończyn dolnych. Mogą przytrafić się każdemu  i   w  najmniej spodziewanym momencie. Nie zawsze jednak muszą to być złamania kości. Do częstych uszkodzeń zalicza się wszelkiego rodzaju skręcenia stawów. Niektórzy uważają, że nie jest to na tyle poważny uraz, aby udać się z jego powodu do lekarza ortopedy. Czy to prawda? Jak rozpoznać skręcenie stawu skokowego? W jaki sposób najszybciej wrócić do pełni sprawności? Oraz po skręceniu stawu skokowego ile zwolnienia lekarskiego przysługuje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w  poniższym artykule. 

Skręcenie stawu skokowego ile zwolnienia – charakterystyka i rozpoznanie 

Skręcenie stawu skokowego, potocznie zwane skręceniem kostki, to rzeczywiście jeden z łagodniejszych rodzajów urazu w obrębie kończyny dolnej. Nie należy jednak go lekceważyć! 

Jest to uszkodzenie tkanek miękkich polegające na rozciągnięciu lub naderwaniu więzadeł lub torebki stawowej. Można wyróżnić dwa typy skręcenia kostki z  uwagi na umiejscowienie uszkodzonych więzadeł:

  • Skręcenie boczne (inaczej inwersyjne) – obejmuje zewnętrzne więzadła stawu skokowego. Dochodzi do niego podczas wygięcia podeszwy stopy do wewnątrz i tym samym uszkodzeniu zewnętrznych struktur więzadeł. To skręcenie powoduje nadmierną ruchomość w stawie. Jest także najczęściej występującym typem skręcenia.
  • Skręcenie stopy na zewnątrz (skręcenie ewersyjne) – jak sama nazwa wskazuje, podczas tego urazu podeszwa stopy wykręca się do zewnątrz, przez co uszkadzają się wewnętrzne więzadła stawu. Bardzo często przy tym typie skręcenia dochodzi również do złamań. Jest ono stosunkowo rzadko występującym skręceniem. 

Jak rozpoznać skręconą kostkę? Istnieje kilka objawów, które mogą świadczyć o  takim uszkodzeniu stawu skokowego. Oto one:

  • Silny ból w stawie, który jeszcze bardziej przybiera na sile podczas próby poruszania czy stawania,
  • Ograniczona ruchliwość stawu,
  • Opuchlizna okolicy kostki,
  • Krwiak lub zasinienie w miejscu urazu,
  • Poczucie niestabilności stawu,
  • Odczuwanie ciepła w okolicy stawu.
Zobacz też  Zespół rowka nerwu łokciowego – zwolnienie lekarskie. Czym jest neuropatia nerwu łokciowego?

Te dolegliwości z pewnością mogą skutecznie utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonywanie prostych, codziennych czynności. Mogą także sprawić, że nie jest się zdolnym do pełnienia swoich obowiązków służbowych. W przypadku skręcenia stawu skokowego ile zwolnienia przysługuje pracownikowi? Odpowiedź w dalszej części tekstu. 

Co prowadzi do skręcenia stawu skokowego? 

Skręcenie kostki może przydarzyć się w pozornie pozbawionych niebezpieczeństwa sytuacjach. Prowadzą do niego wszelkie czynności, podczas których więzadła są nadmiernie rozciągane, a staw obciążony. Chodzenie czy bieganie po nierównej powierzchni to jeden z głównych powodów urazów kostki. Często zdarza się to także, gdy poruszamy się po oblodzonej powierzchni. Dodatkowym aspektem, który może być powodem urazu skokowego jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, które niewystarczająco stabilizuje kostkę podczas poruszania się (na przykład wysokie szpilki, sandały czy klapki).

 Znaczącą rolę odgrywa w tym przypadku słaba kondycja, a co za tym idzie, osłabione mięśnie i stawy. Negatywnie wpływać będzie także źle dobrany lub wykonywany trening, używanie niesprawnego sprzętu sportowego, a przede wszystkim brak rozgrzewki przed przystąpieniem do ćwiczeń. 

Na urazy tego typu narażeni są również sportowcy. W ich przypadku istnieje wiele okoliczności, które mogą prowadzić do skręcenia stawu skokowego. Jest to przede wszystkim uprawianie sportów kontaktowych, przy których nietrudno o  wszelkiego rodzaju kontuzje. Czynnikiem ryzyka może być także zbyt intensywna aktywność fizyczna oraz zeskoczenie na nierówną powierzchnię. Dodatkowo, na osłabienie stawów, a przez to na większe prawdopodobieństwo ich skręcenia, znaczący wpływ ma otyłość. 

Leczenie skręcenia stawu skokowego

Skręcenie skręceniu nierówne. Co do zasady wymienia się trzy stopnie skręcenia stawu skokowego ze względu na stopień uszkodzeń tkanek. Oto one: 

  • Stopień I – jest to najłagodniejsza wersja skręcenia stawu. W tym przypadku dochodzi do naciągnięcia lub nieznacznego naderwania więzadeł. Objawia się to lekkim bólem i obrzękiem. Pojawić się może także uczucia zesztywnienia stawu.
  • Stopień II – to skręcenie średnie lub inaczej mówiąc umiarkowane. W jego przypadku dochodzi do częściowego naderwania więzadeł, a dolegliwości przybierają na sile. Ból i obrzęk są wyraźniejsze i uniemożliwiają chodzenie. Możliwe jest także wystąpienie zasinień i krwiaków.
  • Stopień III – najcięższe skręcenie stawu. Dochodzi do całkowitego rozerwania więzadeł. Występuje ból o bardzo dużym nasileniu, obrzęk i  krwiaki są rozległe, a staw jest całkowicie niestabilny. 
Zobacz też  Czy po świadczeniu rehabilitacyjnym można iść na zwolnienie lekarskie?

Na czym polega leczenie skręconej kostki? Zależy to w głównej mierze od stopnia uszkodzenia stawu skokowego. Istnieje jednak zasada postępowania w takich urazach. Nazywa się ona RICE – od pierwszych liter słów w języku angielskim opisujących tę zasadę. Prezentuje się ona następująco:

  • R – pochodzi od angielskiego rest, czyli odpoczynek. Jest on bardzo ważny w powrocie do zdrowia i odzyskania sprawności uszkodzonego stawu. W  czasie rekonwalescencji ważne jest nieprzeciążanie kostki, która uległa urazowi. Czasami zalecane jest nawet wspomaganie się przy poruszaniu w  postaci kul łokciowych.
  • I – od angielskiego ice, czyli lód. Ochładzanie naderwanych więzadeł wspomaga pozbycie się obrzęku i zmniejsza krwiaki. Przydatne okażą się specjalne kompresy chłodzące lub zwykłe woreczki z lodem. 
  • C – compression, czyli ucisk. Zastosowanie opatrunku uciskowego zaraz po schłodzeniu kostki jest bardzo istotne. Bandaż ogranicza występowanie obrzęku i krwiaków, a także stabilizuje skręcony staw, dzięki czemu nie dopuszcza do pogłębienia uszkodzeń.
  • E – elevation, czyli uniesienie. Utrzymywanie skręconej kostki w górze powyżej serca jest bardzo korzystne. Może zmniejszyć obrzęk oraz zasinienia w okolicach podudzia. 

Istnieją także nieco zmodyfikowane wersje tej zasady. Niektórzy dodają dwie dodatkowe litery, a skrót brzmi PRICE(M):

  • P – protection, czyli wszelka ochrona uszkodzonego stawu przed innymi możliwymi urazami,
  • M – medication. Leczenie dotyczy rozległych i zaawansowanych skręceń, jednak nie obawiaj się skonsultować swojego urazu z lekarzem.

Skręcenie stawu skokowego ile zwolnienia – odpowiadamy! 

Z każdym urazem warto zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi dokładną diagnostykę i wykona zdjęcia rentgenowskie uszkodzonej kończyny. Po konsultacji ortopeda stwierdzi, jak poważne i rozległe jest schorzenie oraz wypisze lekarstwa, jeżeli będzie to konieczne. Bardzo pomocne mogą okazać się maści przeciwbólowe oraz żele chłodzące. 

Bardzo ważne w dochodzeniu do pełni sprawności i zdrowia jest rehabilitacja. Skręcony staw skokowy wymaga ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem fizjoterapeuty, który dostosuje je indywidualnie pod konkretnego pacjenta i jego uraz. 

Zobacz też  Ile zwolnienia po TOT?

Zazwyczaj zwolnienie lekarskie przy skręceniu stawu skokowego wypisywane jest na kilka lub kilkanaście tygodni. Warto jednak pamiętać, że każdemu uprawnionemu do tego pracownikowi przysługuje 182 dni urlopu chorobowego w ciągu roku kalendarzowego.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.