Tabletka „dzień po” – cena preparatu jest przystępna, a jego skuteczność wysoka. Czy warto się zdecydować?

Antykoncepcja awaryjna to opcja zapobiegania nieplanowanej ciąży, jeśli doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub zastosowany środek antykoncepcyjny zawiódł. Jakie zasady dotyczą stosowania tabletki „dzień po”? Cenę i działanie poznasz po […]

Tabletka dzień po cena

Antykoncepcja awaryjna to opcja zapobiegania nieplanowanej ciąży, jeśli doszło do niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub zastosowany środek antykoncepcyjny zawiódł. Jakie zasady dotyczą stosowania tabletki „dzień po”? Cenę i działanie poznasz po lekturze.

Tego rodzaju tabletki uważa się za środek antykoncepcyjny o wysokiej (choć nie stuprocentowej) skuteczności. Wiele zależy od tego, w której fazie cyklu decydujesz się na zażycie pigułki, czy jesteś wrażliwa na substancje czynne w niej zawarte, a także od kształtu twojej indywidualnej gospodarki hormonalnej, która może zostać nieco rozregulowana po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej. Jeśli jednak znalazłaś się w takiej trudnej sytuacji, możesz zwrócić się do lekarza z prośbą o receptę na Escapelle lub EllaOne. Jeśli chodzi o te tabletki „dzień po”, cena nie jest bardzo wygórowana. Nie kupisz ich jednak bez stosownej recepty. Jak ją uzyskać i gdzie można znaleźć środki antykoncepcji awaryjnej? Jaki jest mechanizm jej działania? Poznaj szczegóły!

Działanie antykoncepcji awaryjnej

Każda tabletka „dzień po” ma taki sam cel działania – zapobiec nieplanowanej ciąży po już odbytym stosunku. Na rynku dostępne są tak naprawdę dwa preparaty, które różnią się od siebie w zasadzie substancją czynną, a także okresem, w którym należy je przyjąć, by wykazały się skutecznością. 

Tabletka Escapelle

Ten preparat zawiera w sobie lewonorgestrel, który znacząco wpływa na endometrium i uniemożliwia dostanie się plemników do komórki jajowej. To, o czym należy tutaj pamiętać, to fakt, że Escapelle należy przyjąć maksymalnie 72 godziny od współżycia. Jeśli chodzi o tę tabletkę „dzień po”, cena w aptece waha się między 30 a 50 zł. 

Zobacz też  Tabletka „dzień po" – skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej i przeciwwskazania do jej stosowania

Tabletka EllaOne

Na ciążę zapobiegająco działa tutaj octan uliprystalu, który również wstrzymuje owulację lub zmienia endometrium, jeśli już do niej doszło. Zarodek nie ma możliwości przeniknięcia do komórki jajowej, nawet jeśli została uwolniona. Tutaj czas na przyjęcie preparatu jest nieco dłuższy. EllaOne możesz zażyć do 120 godzin, czyli ok. 5 dni po stosunku. W przypadku tej tabletki „dzień po” cena będzie nieco wyższa, bo waha się między 90 a 120 zł. 

Jak widać, nawet po nieplanowanym współżyciu masz chwilę czasu na szybką reakcję. Warto jednak wiedzieć, że najwyższa skuteczność wyżej wymienionych substancji notuje się w przypadku przyjęcia ich do 24 godzin.

Czy każdy może zastosować antykoncepcję awaryjną?

Tabletka „dzień po” może wywoływać szereg reakcji niepożądanych lub skutków ubocznych. Z tego powodu możesz uzyskać ją tylko na podstawie okazania ważnej recepty. Co ważne, zbyt duża częstotliwość w stosowaniu takich pigułek może rodzić nawet poważniejsze powikłania. Za uzasadnione przypadki, w których zalecane jest przyjęcie preparatu, uważa się:

  • gwałt;
  • niezabezpieczony stosunek;
  • niewłaściwe użycie innych środków antykoncepcji, np. oderwanie się plastra antykoncepcyjnego, wydalanie wkładki wewnątrzmacicznej, zbyt późne wyciągnięcie prącia z dróg rodnych kobiet przy stosunku przerywanym, późne umieszczenie lub wczesne usunięcie dopochwowych środków antykoncepcyjnych, spóźnione wstrzyknięcie noretysteronu, estrogenu lub progesteronu.

Recepta na tabletkę „dzień po”

OD 2017 roku antykoncepcja awaryjna jest możliwa do uzyskania tylko za okazaniem recepty od lekarza. Co istotne, nie musi to być ginekolog, ale również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Dokument taki możesz otrzymać podczas wizyty w przychodni, jednak obecne placówki te są mocno zatłoczone, a kolejki do specjalisty także mogą uniemożliwić ci szybkie przyjęcie tabletki „dzień po”. Cena nie jest dla ciebie przeszkodą i zależy ci, by otrzymać taki środek?

Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania

W takim przypadku warto skorzystać z możliwości e-Wizyty, czyli konsultacji lekarskiej online. W tym celu załóż konto i zaloguj się na portalu oferującym usługi tego typu. Po wskazaniu dogodnego dla ciebie terminu wizyty oraz wyborze lekarza, czekaj na kontakt z jego strony. W trakcie rozmowy telefonicznej dokładnie opisz swój przypadek, by lekarz miał jak najszerszy ogląd i mógł zalecić właściwy preparat.

Receptę otrzymasz drogą elektroniczną, a na numer telefonu zostanie ci wysłany specjalny kod dostępu, dzięki któremu wraz ze swoim numerem pesel zrealizujesz receptę w każdej aptece.

Tabletka „dzień po” – cena za awaryjną antykoncepcję

Tego typu antykoncepcja wiąże się z dużą ingerencją w hormonalną gospodarkę organizmu kobiety. Z tego powodu za każdym razem musisz liczyć się ze skutkami ubocznymi, wynikającymi z jej przyjęcia. Do najczęściej występujących należą:

  • problem z zasypianiem;
  • ból brzucha;
  • wydzielina z dróg rodnych;
  • bóle pleców;
  • dyskomfort w obrębie jamy brzusznej;
  • nudności i wymioty;
  • poczucie niepokoju;
  • wahania nastrojów; bóle i zawroty głowy, 
  • obrzęk i tkliwość piersi.

Tabletka może także wpływać na twój cykl owulacyjny. W przypadku niektórych kobiet zażycie pigułki może doprowadzić do wyjątkowo obfitego krwawienia miesiączkowego. Inne panie będą z kolei zaskoczone jego niewielką ilością i natężeniem. Żaden z tych objawów to jeszcze nie powód do niepokoju, jednak zawsze warto wykonać wówczas test ciążowy lub udać się na badanie do swojego lekarza ginekologa.

Jeśli chodzi o tabletkę „dzień po”, cena to nie jedyny aspekt, który należy brać pod uwagę, rozważając to rozwiązanie. Bardziej istotne są jej skutki dla twojego zdrowia i samopoczucia. Skuteczność odpowiednio zastosowanej antykoncepcji awaryjnej jest jednak na tyle wysoka, że decyduje się na nią coraz więcej kobiet.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.