Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące recepty na tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne są silnie działającymi lekami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niemal pełnej ochrony przed zapłodnieniem. Do ich zakupu niezbędne jest okazanie ważnej i odpowiedniej recepty wygenerowanej przez uprawnionego lekarza. […]

tabletki antykoncepcyjne bez badania

Tabletki antykoncepcyjne są silnie działającymi lekami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie niemal pełnej ochrony przed zapłodnieniem. Do ich zakupu niezbędne jest okazanie ważnej i odpowiedniej recepty wygenerowanej przez uprawnionego lekarza. Dokument ten można uzyskać na kilka sposobów. Przed rozpoczęciem kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi ważne jest wykluczenie istnienia jakichkolwiek przeciwskazań do ich zastosowania. W tym celu niezbędne może okazać się wykonanie badań. Czy może zdarzyć się sytuacja, że lekarz nie będzie wymagał wyników aktualnych badań? Odpowiadamy.

Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania? 

Niektóre kobiety planujące rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zastanawia się czy lekarz generujący receptę na ich zakup będzie wymagał wykonania aktualnych badań. Proces ten często może być długotrwały i problematyczny, ponieważ wykonanie niektórych badań wiążę się z koniecznością oczekiwania. Okazuje się, że niektórzy lekarze mogą zezwolić na stosowanie antykoncepcji hormonalnej bez potrzeby wykonywania badań. Zamiast tego ginekolog może poprosić o przedstawienie:

  • swojego stanu zdrowia,
  • listy dotychczas wykonanych badań,
  • najaktualniejszych wyników.

Jeśli nie zaobserwujesz żadnych przeciwskazań do rozpoczęcia kuracji hormonalnej, przepisze receptę, dzięki której pacjentka będzie mogła zakupić tabletki.

Jakie badania warto wykonać przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Dla własnego dobra, przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych warto wykonać kilka podstawowych badań, które potwierdzą brak istnienia przeciwwskazań, a także będą stanowiły informację o ogólnym stanu zdrowia pacjentki. Badania, które powinny być wykonane to:

  • cytologia,
  • USG transvaginalne,
  • USG piersi,
  • pomiar ciśnienia,
  • badania krwi.
Zobacz też  Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Czy w trakcie rozwolnienia tabletki antykoncepcyjne zachowują swoją skuteczność?

Badania krwi mogą okazać się niezbędne, ponieważ pokażą one holistyczne informacje dotyczące stanu zdrowia i możliwość występowania jakichkolwiek chorób. Badania krwi dzielą się na wiele rodzajów, jednak w przypadku rozpoczęcia kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi warto wykonać:

  • morfologię,
  • badanie czynników i czasu krzepnięcia,
  • badanie glukozy i cholesterolu,
  • badania wątroby, do których należy m.in. ASpAT, AIAT oraz GGTP.

Powyższe badania warto wykonywać regularnie również w trakcie już trwającej kuracji hormonalnej. Pozwolą one na kontrolowanie ewentualnego wpływu tabletek na stan zdrowia pacjentki.

Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania? Kto nie powinien stosować tej metody antykoncepcji?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, jednak nie wszystkie pacjentki mogą z niego skorzystać. Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają rozpoczęcie kuracji hormonalnej. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych ich istnienie musi zostać wykluczone. Do głównych przeciwwskazań należy:

  • choroba zakrzepowa,
  • niewydolność wątroby,
  • cukrzyca,
  • migrena,
  • choroba nowotworowa.

Antykoncepcja hormonalna nie powinna być stosowana również przez palaczki, a także osoby wymagające tymczasowego unieruchomienia, ponieważ czynniki te mogłyby wpływać na zwiększenie ryzyka powstawania zakrzepów. Ponadto należy bezwzględnie unikać tabletek antykoncepcyjnych w trakcie trwania ciąży.

Jakie skutki uboczne mogą pojawić się w trakcie kuracji hormonalnej?

Z racji silnego działania tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać nie tylko pożądane efekty, ale także skutki uboczne. Wiele kobiet skarży się, że podczas stosowania pigułek zaobserwowały u siebie:

  • nudności i wymioty,
  • bóle oraz zawroty głowy,
  • zmniejszenie libido,
  • przybieranie na wadze.

W początkowej fazie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić również nieregularne krwawienia oraz plamienia. Nie powinny one być powodem do niepokoju. Z reguły wszystkie skutki uboczne, jakie mogą pojawić się w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, nie są nasilone i występują bardzo rzadko.

Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania? Jak można uzyskać receptę na tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u lekarza?

Okazuje się, że recepta na tabletki antykoncepcyjne nie może być wystawiona nie tylko w gabinecie lekarskim. Istnieje inne wygodne metody, które umożliwią pacjentce zakup pigułek w aptece. Może ona skorzystać z:

  • konsultacji telefonicznej ze specjalistą, w trakcie której przeprowadzony zostanie dokładny wywiad, na podstawie którego wykluczone zostanie istnienie przeciwwskazań do rozpoczęcia kuracji hormonalnej,
  • dedykowanej strony internetowej, która zajmuje się generowaniem zamówionych recept.
Zobacz też  Witamina C a tabletki antykoncepcyjne. Czy witamin mogą oddziaływać na poziom skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Rozwiązania te cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wygodne i pozwalają na dużą oszczędność czasu. Nie wymagają one wykonywania badań, jednak dla własnego dobra warto regularnie im się poddawać. Dzięki ich wynikom będziemy mieli pewność, że antykoncepcja hormonalna nie przynosi żadnych szkód, a także jest skuteczna.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.