Toksykologia

„Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest. Tylko dawka czyni truciznę”
~ Paracelsus
Jak podaje polskie wydawnictwo naukowe toksykologia to interdyscyplinarna nauka zajmująca się badaniem jakościowych i ilościowych skutków szkodliwego działania związków chemicznych na człowieka i inne formy życia. Nazwa tej interdyscyplinarnej dziedziny pochodzi od greckiego toxon oraz tóxicos oznaczających kolejno łuk i substancję wykorzystywaną do zatruwania strzał.

Dziedzina ta wyodrębniła się z chemii, farmakologii i fizyki. Badania toksykologiczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie, gdzie badany jest dany czynnik pod kątem toksyczności, teratogenności, alergogenności, mutagenności i kancerogenności. Takie badanie wykonuje się każdorazowo przy podejrzeniu zatrucia poważnymi toksynami lub w przypadku zatrucia środkami odurzającymi. Najczęściej do wykonania takich testów wykorzystuje się włosy, krew lub płyn mózgowo-rdzeniowy.

Toksykologia dzieli się na: toksykologię sądową, kliniczną, środowiskową oraz użytkową zawierającą w sobie toksykologię leków, dzięki której na rynek farmaceutyczny wprowadzane są produkty zbadane pod kątem ich bezpieczeństwa.

W tym rozdziale poruszymy tematy odnoszące się do najpopularniejszych ksenobiotyków. Omówiony zostanie alkohol, substancje psychoaktywne, antydepresanty, leki przeciwpadaczkowe, immunosupresanty, obecne w żywności metale ciężkie, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Wskażemy też drogę do uzyskania elektronicznego zwolnienia lekarskiego w przypadku wystąpienia objawów zatrucia, a jeśli stosujesz leki o wąskim zakresie terapeutycznym, które nawet po minimalnym przekroczeniu stężenia w organizmie mogą okazać się toksyczne zadbaj o regularne oznaczenia stężenia leku we krwi. Umożliwi to lekarzowi precyzyjne dopasowanie dawki leku na Twojej elektronicznej recepcie do indywidualnych reakcji Twojego organizmu.

4 listopada 2022
bakterie w moczu

Bakterie w moczu – znaczenie, przyczyna, przebieg leczenia

Bakterie w moczu nie zawsze są powodem do obaw – ich niewielka liczba nie budzi niepokoju lekarzy. Jednak jeśli wzrasta, wtedy trzeba sprawdzić, czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. Jak nie dopuścić do rozwoju bakterii i leczyć skutki ich namnażania się?
4 listopada 2022
posocznica

Posocznica – objawy i leczenie sepsy. Co warto wiedzieć?

Posocznica jest stanem, który potencjalnie zagraża życiu. To zbyt silna reakcja organizmu na infekcję wywołaną przez patogeny, takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, by móc w porę zareagować.
4 listopada 2022
inr

Badanie INR – wskazania do zbadania zaburzeń krzepnięcia krwi

INR to wskaźnik, który służy do określania krzepliwości krwi. Oprócz tego parametr wykorzystywany jest w diagnozowaniu niedoborów witaminy K oraz zaburzeń pracy wątroby. Wskazujemy, jakie są prawidłowe wyniki INR, a także co zrobić, po wykryciu zaburzeń.
2 listopada 2022
alkohol

Alkohol – jak wpływa na nasze zdrowie?

Styl życia każdego człowieka w dużym stopniu modeluje jego zdrowie. Częste uczestnictwo w spotkaniach, imprezach i innych uroczystościach, na których głównymi spożywanymi przez nas płynami są alkohole może w konsekwencji doprowadzić do wielu negatywnych skutków ubocznych.
2 listopada 2022
wwa

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w żywności

Odpowiednio zbilansowane i zróżnicowane za pomocą różnych grup produktów odżywianie jest powszechnie uznawane jako istotny czynnik prewencyjny szeregu groźnych chorób dotykających współczesnego człowieka, w tym schorzeń nowotworowych.
27 października 2022
erytrocyty w moczu

Erytrocyty w moczu – o czym świadczy wysoki poziom erytrocytów? Jaka jest norma?

Regularne badanie moczu to jedno z działań prewencyjnych. Pozwala bowiem już we wczesnym stadium wykryć wiele potencjalnie niebezpiecznych chorób. Czy jeśli wyniki wskazują na erytrocyty w moczu, są duże powody do obaw? Wyjaśniamy!