Lek Viregyt K – COVID-19 zwalczy amantadyna?

Od początku pandemii trwają poszukiwania skutecznego leku na koronawirusa. Pojawiły się informacje, że jest nim zawierający amantadynę Viregyt K. COVID-19 można pokonać preparatem łagodzącym objawy choroby Parkinsona? Zastanawiasz się jak […]

viregyt k covid

Od początku pandemii trwają poszukiwania skutecznego leku na koronawirusa. Pojawiły się informacje, że jest nim zawierający amantadynę Viregyt K. COVID-19 można pokonać preparatem łagodzącym objawy choroby Parkinsona?

Zastanawiasz się jak skuteczny w walce z wirusem SARS-Cov-2 jest lek Viregyt K? COVID na razie jeszcze trudno jest pokonać farmakologicznie. Lekarze stosują leki, które łagodzą jego objawy oraz zwalczają dolegliwości bólowe. Naukowcy nie ustają jednak w poszukiwaniach, a do opinii publicznej co jakiś czas docierają informacje o odkryciu nowego zastosowania dostępnych na rynku preparatów. Tak było w przypadku amantadyny – choć warto podkreślić, że jej skuteczność w tym zakresie nie została potwierdzona.

Czym jest Viregyt K i amantadyna?

Podstawowym zastosowaniem Viregytu K jest leczenie zakażeń, które zostały wywołane przez wirusa grypy typu A. Oprócz tego, jako że wykazuje działanie dopaminergiczne, lek podaje się też pacjentom z chorobą Parkinsona, by łagodzić jej objawy. Lek Viregyt-K ma postać kapsułek – jedna zawiera 100 mg chlorowodorku amantadyny, a oprócz tego substancje pomocnicze (stearynian magnezu oraz laktoza jednowodna) – w aptekach jest dostępny jedynie na receptę. Substancją czynną leku stanowi właśnie amantadyna, czyli syntetyczny związek, który jest dobrze wchłaniany organizm, ale nie może być przez niego zmetabolizowany. Niektórzy uważają, że w walce z pandemią może pomóc właśnie Viregyt K. COVID jest jednak trudnym przeciwnikiem, więc znalezienie w pełni skutecznego leku może jeszcze potrwać. Jeśli widzisz u siebie objawy koronawirusa, przez naszą stroną umów się na konsultacje lekarskie online – możesz potrzebować testu, który potwierdzi te podejrzenia.

Zobacz też  Ilościowy test na przeciwciała. Covid-19 i interpretacja wyników na IgG i IgM. Co powinno Cię zaniepokoić?

Leczenie amantadyną – wskazania

Podstawowym wskazaniem do stosowania tego leku z amantadyną jest choroba Parkinsona. Leczenie u osób dorosłych ma charakter długotrwały, a maksymalna dawka dzienna wynosi 400 mg. Dawkowanie należy jednak dostosować do indywidualnych symptomów. Amantadyna poprawia jakość życia chorych, niweluje bowiem drżenie czy sztywność. Działanie amantadyny wspiera również leczenie grypy. Jeśli chory przyjmie ją w ciągu 48 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów, można zaobserwować szybsze zakończenie infekcji, lek hamuje bowiem replikację wirusa w organizmie, a tym samym skraca czas trwania choroby.

Viregyt K – COVID-19 a amantadyna

W 2021 roku pojawiły się doniesienia, jakoby amantadyna znalazła zastosowanie u pacjentów z koronawirusem. Bardzo szybko wzrosło zainteresowanie lekiem Viregyt K – COVID-19 uznano prawie za wyleczony. Być może powodem do przyjrzenia się specyfikowi było jego działanie przeciwwirusowe. Na zależność zwrócił uwagę lekarz z Przemyśla – pulmonolog dr Włodzimierz Bodnar, który zaczął stosować amantadynę do leczenia COVID-19. Warto przypomnieć, że w tej chwili Ministerstwo Zdrowia nie łączy leku z terapią covidu. Brak również zrandomizowanych badań klinicznych – gdzie jedna grupa przyjmuje preparat, a druga placebo. Takie prace jednak trwają. W Polsce zajmuje się nimi prof. Konrad Rejdak, a oprócz niego naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku oraz Hiszpanii. Koronawirus jeszcze nie został pokonany, na razie potrafimy tylko leczyć objawy COVID-19.

Przeciwwskazania do stosowania amantadyny

Lekarze ostrzegają, że stosowanie amantadyny poza wskazaniami i kontrolą specjalisty jest niebezpieczne. W tej chwili nie jest potwierdzonym lekiem na COVID-19, a substancję należy stosować ostrożnie do łagodzenia objawów Parkinsona oraz leczenia grypy. Tylko specjalista może ocenić, czy dany pacjent powinien przyjmować lek z amantadyną taki jak Viregyt, istnieją bowiem przeciwwskazania do jego stosowania:

  • aktywna i przebyta choroba wrzodowa;
  • ciężka choroba nerek;
  • występowanie drgawek;
  • uczulenie na któryś ze składników leku;
  • ciąża.
Zobacz też  Ból głowy, ból oczu – COVID. Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem Omikron, symptom powikłań po COVID-19

Skutki uboczne stosowania leku – najczęstsze działania niepożądane

Podobnie jak inne leki również Viregyt u niektórych stosujących go osób może wykazać skutki uboczne. Pacjenci zgłaszają najczęściej bóle głowy, mięśni, koszmary senne, lęk, depresję, trudności z koncentracją, zaburzenia widzenia czy mowy. Zwykle mają one łagodny przebieg i ustępują samoistnie po kilku dniach. Natomiast jeśli ich natężenie się zwiększa, albo utrzymują się dłużej, trzeba skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą. Gdy zalecane dawkowanie amantadyny spowoduje drgawki, omdlenie lub zawroty głowy – wizyta u specjalisty jest już koniecznością.

Czym leczyć wirusa SARS-Cov-2?

Naukowcy oraz koncerny farmaceutyczne nieustannie pracują nad skutecznym lekiem na koronawirusa. Jak wspominaliśmy wcześniej, możemy jedynie zwalczać poszczególne jego objawy. W łagodnym przebiegu choroby lekarze zalecają najczęściej ibuprofen lub paracetamol, zwalczające ból i gorączkę. Natomiast w przypadku ciężkiego COVIDU stosowany jest między innymi remdesiwir oraz deksametazon. Skuteczność amantadyny w COVID-19 nie została natomiast potwierdzona.

Mimo że obecnie restrykcje zostały zniesione, warto dbać o zachowanie dystansu społecznego, a w dużych skupiskach ludzi nosić maseczkę. Wskazane jest także przyjęcie wszystkich zalecanych dawek szczepionki. W razie ewentualnego zakażenia przebieg choroby będzie łagodniejszy – leczenie farmakologiczne okaże się wtedy zbędne.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.