» Strona główna » Wymioty » Wymioty i gorączka u dzieci i dorosłych
Uciążliwe wymioty i gorączka mogą pojawić się przy wielu różnych chorobach i problemach zdrowotnych. Niektóre są szczególnie groźne dla niemowląt i dzieci, inne pozostają niebezpieczne także dla dorosłych. Z niektórymi […]
Uciążliwe wymioty i gorączka mogą pojawić się przy wielu różnych chorobach i problemach zdrowotnych. Niektóre są szczególnie groźne dla niemowląt i dzieci, inne pozostają niebezpieczne także dla dorosłych. Z niektórymi dolegliwościami poradzisz sobie jednak w domu.
Wymioty i gorączka najczęściej towarzyszą infekcjom bakteryjnym oraz wirusowym układu pokarmowego – to podstawowe objawy grypy żołądkowej określanej także jako jelitówka albo grypa jelitowa. Ale bez dokładnej diagnozy nie sposób sprecyzować, z czym dokładnie zmaga się pacjent. Symptomy w postaci torsji oraz podwyższonej temperatury mogą towarzyszyć także chorobom układu krążenia, zaburzeniom układu nerwowego, dysfunkcjom serca i układu krążenia oraz wielu innym dolegliwościom. Łagodne zakażenie w układzie pokarmowym można leczyć objawowo, domowymi sposobami. Dodatkowe symptomy i poważniejsze schorzenia wymagają konsultacji lekarskich i specjalistycznej terapii.
Główną przyczyną infekcji rotawirusami i innymi drobnoustrojami w układzie pokarmowym jest brak higieny. Szkodliwe mikroorganizmy dostają się do ciała razem z jedzeniem – jednak nie przez skażenie produktów spożywczych, a nieumyte dłonie. Rzadziej źródłem jelitówki jest bezpośredni kontakt z inną chorą osobą lub przeniesienie zarazków drogą kropelkową. W ok. 70% przypadków grypa żołądkowa dotyczy dzieci do 2. roku życia.
Szacuje się, że 95% populacji ma kontakt z rotawirusami przed ukończeniem pięciu lat. Stąd zalecenie szczepień – zabieg jest dostępny i bezpieczny od 2. miesiąca życia, o ile nie ma istotnych przeciwwskazań.
Nasilenie biegunki, wymiotów i gorączki jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze sześciu miesięcy – łatwiej mogą się odwodnić, są też bardziej wrażliwe na utratę substancji odżywczych.
Rozwój grypy jelitowej postępuje bardzo szybko – pierwsze objawy pojawiają się najpóźniej 2 dni od zakażenia rotawirusem. Brak leczenia może przyczynić się do poważnych powikłań – konsultować się z lekarzem powinni zarówno rodzice małych dzieci, jak i chorujący dorośli. Profesjonalna konsultacja lekarska online będzie zdecydowanie najszybsza. Nie należy zwlekać do nasilenia i pojawienia się kolejnych objawów, którymi najczęściej są:
Ból brzucha w jego centralnej części, którego ognisko z czasem przesuwa się w prawo, to typowy sygnał ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Dolegliwości bólowe nasilają się przy dotyku, ruchu, kaszlu itp. Wymioty i gorączka powodują brak apetytu. Podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowego przewiezienia pacjenta do szpitala.
Z kolei przy zapaleniu trzustki ból odczuwalny jest stale na środku i wyżej, może promieniować na plecy. Poza torsjami oraz podwyższoną temperaturą pojawiają się też:
Inne choroby, które objawiają się m.in. poprzez wymiotowanie i gorączkę, to także kamica i zapalenie pęcherzyka żółciowego, niedrożność jelit, kolka nerkowa oraz wiele innych. Pełna lista byłaby niezwykle długa i rozbudowana – z chorobami autoimmunologicznymi nowotworami itd. Żadnego z symptomów nie należy lekceważyć. Trzeba przestrzegać zaleceń, by uniknąć najpoważniejszych konsekwencji – np. odpoczywania po zabiegu. Jeśli pacjent nie wrócił do pełni sił, powinien udać się na dodatkowe zwolnienie lekarskie online. To najlepszy sposób na przedłużenie L4 po operacji.
O postępowaniu zawsze powinien decydować specjalista. Jeśli zaleci zbicie temperatury, można to zrobić m.in. poprzez leki dostępne bez recepty – o ile nie ma przeciwwskazań! Podstawowe substancje używane w leczeniu gorączki to m.in. ibuprofen, paracetamol oraz aspiryna. Z kolei domowe sposoby na wymioty (są przypadki, w których nie należy ich powstrzymywać!) to głównie:
Czasami wymioty i gorączka oraz inne symptomy wymagają przyjmowania środków farmakologicznych dostępnych tylko na receptę. To np. dostępny w wielu formach torecan – w tym czopkach, zalecanych przy braku biegunki, by nie podrażniać układu pokarmowego. Jeśli potrzebujesz kolejnego opakowania takiego leku, e-recepta przez internet będzie najszybszą drogą do uzyskania zlecenia lekarskiego – bez oczekiwania w kolejce do gabinetu w przychodni.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.