Złamany palec u ręki – ile zwolnienia?

Wypadki chodzą po ludziach. Nikogo nie trzeba przekonywać, jakim ograniczeniem jest złamany palec u ręki. Ile zwolnienia dają lekarze w podobnych sytuacjach? Dowiedz się, jakie czynniki są brane pod uwagę […]

złamany palec u ręki ile zwolnienia

Wypadki chodzą po ludziach. Nikogo nie trzeba przekonywać, jakim ograniczeniem jest złamany palec u ręki. Ile zwolnienia dają lekarze w podobnych sytuacjach? Dowiedz się, jakie czynniki są brane pod uwagę podczas wystawiania L4!

Sytuacja każdego pacjenta jest oceniana indywidualnie. Ważne, by zgłosić się z urazem do specjalisty możliwie najwcześniej. Czekanie, aż „samo przejdzie”, tylko szkodzi zdrowiu. A kilka dni na zasiłku więcej raczej nie jest warte bólu i ryzyka powikłań. Duże znaczenie ma to, jak i w którym miejscu został złamany palec u ręki – ile zwolnienia lekarskiego można otrzymać, nie precyzują żadne przepisy. Liczy się czas potrzebny na powrót do zdrowia i takiej sprawności, która pozwoli normalnie wykonywać obowiązki zawodowe. Zwykle kości zrastają się w pełni po ok. 4 tygodniach, ale przemieszczenie i inne komplikacje mogą wydłużyć ten czas do pół roku.

Masz złamany palec u ręki. Ile zwolnienia lekarskiego dostaniesz, zależy od orzecznika

Widełki czasowe podane powyżej mają charakter orientacyjny. Czasami wystarczy 14 dni, by po złamaniu bez dyslokacji kości nie było już żadnego śladu. Przy przesunięciu i nastawieniu minimalny czas na zrośnięcie to ok. 3 miesiące. Wiele zależy też od wieku oraz historii medycznej pacjenta. Całkowite unieruchomienie palca u ręki powinno przyspieszyć regenerację kości, co w naturalny sposób wpłynie na długość otrzymywanego L4. Przy czym nie musi ono trwać przez całą rekonwalescencję.

Szyna lub opatrunek gipsowy to w pełni bezpieczne metody, by unieruchomić złamany palec u ręki. Ile zwolnienia otrzymasz, zdecyduje już lekarz. Być może konieczne będzie przedłużenie odpoczynku od pracy – to okaże się podczas kontroli. Możesz zdecydować się również na dodatkowe konsultacje lekarskie online za pośrednictwem naszego serwisu. Wypełnij formularz i prześlij dokumentację medyczną, a błyskawicznie otrzymasz zalecenia adekwatne do twojej sytuacji.

Zobacz też  L4 na miesiąc. Co warto wiedzieć?

L4 ma służyć rekonwalescencji złamanego palca u ręki. Na zwolnieniu lekarskim przestrzegaj zaleceń

Przedwczesny powrót do pracy niedawno złamanego palca może skutkować zniekształceniami i przykurczem, a w konsekwencji trwałym ograniczeniem ruchomości. Tak samo skończy się przeciążanie ręki podczas remontu, zabawy, gotowania, sprzątania, obsługi różnych urządzeń… Lekarze orzecznicy ZUS-u potrafią kwestionować zasadność zwolnień lekarskich, gdyż „sportowcy startują i wygrywają ze złamaniami”. Akurat ta historia z Nowego Sącza skończyła się pomyślnie dla pacjenta, ale lepiej nie dawać powodów do cofnięcia L4.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.