Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Komu przysługuje zasiłek chorobowy w takim wypadku? Poznaj szczegóły L4!

Kto może liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego po wygaśnięciu stosunku pracy? Istnieją przepisy o L4 po ustaniu zatrudnienia, według których uzyskanie takiego świadczenia z powodu niezdolności do pracy jest możliwe. […]

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Kto może liczyć na wypłatę zasiłku chorobowego po wygaśnięciu stosunku pracy? Istnieją przepisy o L4 po ustaniu zatrudnienia, według których uzyskanie takiego świadczenia z powodu niezdolności do pracy jest możliwe. Jakie dokumenty do ZUS trzeba wypełnić?

Wiele osób, którym kończy się umowa uprawniająca do korzystania ze świadczeń chorobowych, zastanawia się, czy zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy im przysługuje i czy mogą w związku z tym otrzymać zasiłek chorobowy. Pytanie to dotyczy nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale też np. pracowników na umowie zlecenie, którzy dobrowolnie opłacają, a raczej opłacali do tej pory, składki ubezpieczeniowe. Dowiedz się, w jakich przypadkach możesz liczyć na zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia.

Kiedy można otrzymać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia?

Istnieją tak naprawdę dwa przypadki, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych weźmie to pod uwagę:

  • jeśli niezdolność do pracy wystąpiła jeszcze w okresie obowiązywania umowy, ta została w międzyczasie rozwiązana, a pracownik wciąż przebywa na zwolnieniu;
  • gdy stosunek pracy ustaje a jednocześnie pracownik udaje się na zwolnienie.

W każdym z tych przypadków, jeśli spełni się określone wymagania, można liczyć na prawo do zasiłku. Jakie to warunki?

Otrzymanie zasiłku chorobowego po ustaniu pracy

W pierwszym przypadku, czyli kiedy twoja umowa zostanie w trakcie przebywania na L4, dzieje się to zwykle gdy otrzymujesz od lekarza zwolnienie na dłuższy okres (np. miesiąc). Gdy pracowałeś na podstawie umowy o pracę, do czasu wygaśnięcia umowy wynagrodzenie chorobowe wypłaca ci pracodawca. Po okresie 30 dni lub gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany, jeśli zwolnienie wciąż trwa, za twój zasiłek odpowiada ZUS.

Jeśli z kolei już doszło do zakończenia pracy, a ty rozchorujesz się niedługo później i nastąpi to do 14 dni, także otrzymasz zasiłek. Z taką informacją powinieneś osobiście zgłosić się do ZUS, ponieważ pracodawca już wtedy nie pośredniczy między wami, a świadczenie w całości, od samego początku reguluje właśnie ta instytucja. Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia?

Zobacz też  Zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100%? Wszystko, co należy wiedzieć o zaświadczeniu od psychiatry

W jakiej sytuacji uzyskasz L4?

Nawet po zakończeniu stosunku pracy L4 przysługuje ci w każdym przypadku, której będziesz teoretycznie niezdolny do jej wykonywania. Może być to L4 na przeziębienie, ale oczywiście będzie przysługiwać przy złamanej nodze czy poważniejszej chorobie. Lekarze nie mają także problemu z wystawianiem takiego zaświadczenia również w przypadku, gdy niedyspozycja dotyczy np. gorszego samopoczucia. Zwykle jednak L4 wiążą się z sezonową infekcją lub ogólnym osłabieniem organizmu. Istnieje także możliwość uzyskania zaświadczenia od lekarza psychiatrii. Coraz częściej wystawiane są np. L4 na depresję czy inne zaburzenia tego rodzaju.

Zasiłek chorobowy – dokumenty do ZUS

Kiedy już uzyskałeś zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia, powinieneś udać się do ZUS z kompletem dokumentów. Otrzymany od lekarza druk E-ZLA jest oczywiście najważniejszym z nich. Co jeszcze powinieneś przedłożyć, by ZUS mógł ci wypłacić świadczenie?

  • prawidłowo wypełniony wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53; 
  • oświadczenie na druku Z-10.

Powyższe dokumenty należy wydrukować, wypełnić i złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dużym ułatwieniem w tym względzie jest posiadanie elektronicznego profilu PUE ZUS. Dzięki niemu możesz przesłać dokumenty przez specjalną platformę.

Wystawienie zwolnienia chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Ile wynosi zasiłek?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia specjalista powinien wystawić z NIP-em dotychczasowego pracodawcy. Nie ma tutaj znaczenia, że okres wykonywania pracy już minął. Pracownik przekazuje dokument byłemu już przełożonemu, a ten do ZUS-u. Podstawa wymiaru zasiłku w wyniku zaświadczenia lekarskiego wystawionego po wygaśnięciu stosunku pracy nie może być wyższe niż 100% przeciętnej pensji, która w każdym roku może być inna. Gdy jednak zarabiałeś więcej niż wynosi ta kwota, świadczenie zostanie stosownie pomniejszone.

Kiedy ZUS nie wypłaci ci zasiłku?

Pamiętaj, że w okresie przebywania na L4 po ustaniu zatrudnienia nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy i pobierać zasiłku dla bezrobotnych. W końcu pobierasz zasiłek od ZUS i nie jesteś zdolny w tym okresie do wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej, a każdy, kto rejestruje się w urzędzie pracy, zgłasza do niej gotowość.

Kogo jeszcze nie obowiązuje zasiłek chorobowy po zwolnieniu z pracy?

  • osób z ustalonym prawem do emerytury i renty, jeśli jesteś niezdolny do pracy;
  • osób kontynuujących działalność zarobkową albo tych, które rozpoczęły działalność zarobkową, stanowiącą podstawę do objęcia obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym;
  • osób bez prawa do zasiłku z powodu nieprzepracowania wymaganych 30 dni;
  • osób z uprawnieniem do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego;
  • rolników podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, wskazanemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Zobacz też  Zwolnienie lekarskie przez telefon. Jak uzyskać zwolnienie chorobowe w sposób zdalny?

ZUS odbierze ci także prawo do zasiłku chorobowego, jeśli w przypadku rutynowej kontroli stwierdzi, że doszło na naruszenia zaleceń ze zwolnienia lekarskiego. np. nie będzie cię we wskazanym miejscu, w którym powinieneś przechodzić chorobę.

Kiedy można otrzymać zasiłek choroby? Kiedy nabywa się do niego prawo?

Warto wiedzieć, że prawo do otrzymania zasiłku chorobowego pracownik otrzymuje po upływie przynajmniej 30 dni objęcia ubezpieczeniem (z racji umowy o pracę) albo po upływie 90 dni, w przypadku gdy ubezpieczony przystępuje do świadczeń dobrowolnie (np. pracując na umowie zlecenie). Już od pierwszego dnia ubezpieczeniem objęci są absolwenci szkół wyższych, jeśli przystąpili do niego w trakcie 90 dni od ukończenia edukacji. Jest jeszcze kilka innych podobnych przypadków:

  • kiedy wypadek, w wyniku którego ma zostać wypłacone świadczenie, zdarzył się w drodze z lub do pracy;
  • u osób, które wcześniej były objęte ubezpieczeniem przez przynajmniej 10 lat;
  • u senatorów i posłów, którzy zostali objęci ubezpieczeniem w okresie 90 dni od wygaśnięcia kadencji.

Wynagrodzenie chorobowe. Czym się różni od zasiłku chorobowego?

Poza pytaniem o zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia warto przybliżyć też krótko definicję dwóch najważniejszych pojęć w tym temacie, a więc wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Czym się różnią? Kodeks pracy głosi, że każdy pracownik może zachować wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy (jeśli ta nastąpiła w wyniku choroby, również choroby zakaźnej trwającej maksymalnie 33 dni, lub innych nieprzewidzianych okoliczności). Jeśli chodzi o osoby po 50. roku życia, będzie to 14 dni choroby w roku kalendarzowym. Każde zwolnienie trwające dłużej niż ten okres powoduje, że wynagrodzenie chorobowe przekształca się w zasiłek, a tym samym zmienia się jego płatnik. Nie jest to już zakład pracy, ale ZUS.

Trzeba jednak pamiętać, że świadczenie to również ma swój limit – to tzw. okres zasiłkowy. Zwykle będzie to 182 dni, ale w niektórych przypadkach okres ten przedłuża się do 270 dni (kiedy niezdolność do pracy wynika z gruźlicy albo ciąży).

Świadectwo pracy a informacje o ubezpieczeniu

Czym jest świadectwo pracy? To dokument, który zawiera najważniejsze dane na temat pracownika w konkretnym zakładzie pracy. Jednym z punktów, jaki należy zawrzeć w świadectwie, jest informacja o uprawnieniach pracowniczych do korzystania z ubezpieczenia społecznego. Znaczenie mają tutaj składkowe i nieskładkowe okresy. Są one z kolei potrzebne do wyliczenia późniejszych świadczeń emerytalnych lub rentowych. W takim dokumencie będzie zatem wskazane, kiedy pracownik pobierał zasiłek i jakiego rodzaju. Czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia dostarczone do kadr może wpłynąć na treść już gotowego dokumentu? Wszystko znów zależy od okoliczności takiego zwolnienia.

Zobacz też  Ile zwolnienia po TOT?

Jeżeli w dniu wystawienia świadectwa pracy osoba zainteresowana przebywała na L4, taka informacja musi zostać odnotowana. Żadnych zmian nie wymaga natomiast treść świadectwa, jeśli zaświadczenie od lekarza będzie dotyczyć choroby, która wystąpiła już po rozwiązaniu umowy (we wspomnianym już okresie 14 dni).

Jak się okazuje, zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia może uprawniać do otrzymania zasiłku chorobowego, ale nie w każdym przypadku. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, powinieneś przeanalizować swoje położenie i wszystkie okoliczności. Gdy nie masz pewności, czy możesz ubiegać się o świadczenie, skontaktuj się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Tam uzyskasz najbardziej rzetelne informacje na ten temat.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.