Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Co warto wiedzieć o L4?

Zwolnienie lekarskie należy do praw każdego pracownika posiadającego ubezpieczenie chorobowe. Służy za usprawiedliwienie nieobecności spowodowanej pogorszeniem stanu zdrowia albo samego pracownika, albo członka jego rodziny (np. dziecka), któremu musi zapewnić […]

zwolnienie lekarskie prywatnie

Zwolnienie lekarskie należy do praw każdego pracownika posiadającego ubezpieczenie chorobowe. Służy za usprawiedliwienie nieobecności spowodowanej pogorszeniem stanu zdrowia albo samego pracownika, albo członka jego rodziny (np. dziecka), któremu musi zapewnić opiekę. Potocznie nazywa się je „L4”, nawiązując do jego dawnego oznaczenia, lecz od 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawia się w wygodnej formie elektroniczne i określa jako e-ZLA.

Zaświadczenie to może wystawić pracownikowi lekarz, a w niektórych przypadkach także asystent medyczny. Jednak można się zastanawiać, czy każdy lekarz ma do tego prawo? Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie chorobowe? Odpowiedź odnajdziecie Państwo w tym artykule!

Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz, jeżeli widzi wyraźną potrzebę leczenia pacjenta przez dłuższy okres czasu w warunkach domowych. Decyzję o tym podejmuje się po konsultacji i przebadaniu osoby. Jednak odpowiedź na pytanie, czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie, zależy od kwestii prawnej.

Okazuje się, że nie każdy lekarz ma prawo wystawić zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Aby było to możliwe, lekarz musi zostać do tego upoważniony przez ZUS. Jeżeli więc lekarz przyjmujący prywatnie podpisał umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, może wystawić pracownikowi zwolnienie lekarskie, o ile istnieją ku temu niezaprzeczalne podstawy.

Kto jest upoważniony do wystawienia zwolnienia chorobowego?

Prawo do wystawienia zwolnienia chorobowego przez lekarza nie zależy od jego specjalizacji. Jedynym warunkiem jest wspomniane wcześniej pozwolenie udzielone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie lekarskie może wypisać np.: lekarz pierwszego kontaktu, lekarz psychiatra, stomatolog, felczer prowadzący leczenie, a w niektórych przypadkach nawet asystent medyczny, o ile jest do tego upoważniony.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne cena – czy skuteczna ochrona antykoncepcyjna musi być droga?

Zdobycie zwolnienia lekarskiego nie jest możliwe „od tak”, nawet jeżeli odbywamy płatną wizytę w gabinecie prywatnym. Ocena, czy pacjent wymaga odpoczynku w warunkach domowych i czy przysługuje mu z tego tytułu zwolnienie lekarskie, leży w gestii pracownika medycznego, który ma je wystawić.

Czy możliwym jest, by lekarz wystawił takie zaświadczenie bezpodstawnie? Oczywiście, zdarzają się takie sytuacje. Niektórzy pacjenci ubiegają się o zwolnienie lekarskie nie przez wzgląd na stan zdrowia, lecz z innych przyczyn, np. aby mieć więcej czasu na wykonywanie zadań w innym miejscu pracy. Należy jednak mieć na uwadze, że bezpodstawne korzystanie ze zwolnienia lekarskiego lub nie stosowanie się do nakazu odpoczynku może skończyć się przykrymi konsekwencjami, wśród których znajduje się nawet zwolnienie dyscyplinarne z miejsca pracy.

Zwolnienie lekarskie – jak je zdobyć? Jak wygląda procedura załatwiania zwolnienia chorobowego?

Ogólnie jednak proces pozyskiwania zwolnienia lekarskiego nie jest skomplikowany. Pracownik ubiegający się o zaświadczenie powinien niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza. Pracownik medyczny przepyta pacjenta o wszystkie występujące u niego objawy, przeprowadzi badanie lekarskie i zajrzy do zgromadzonych informacji na temat danego pacjenta oraz stanu jego zdrowia, szczególnie jeśli przyczyną niezdolności do pracy jest choroba przewlekła.

Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie, jeżeli w jego ocenie pacjent potrzebuje dłuższego odpoczynku w warunkach domowych. Dzięki elektronicznej formie zwolnienia, do informacji o e-ZLA automatycznie mają dostęp pracodawca (jeżeli posiada m.in. profil informacyjny płatnika na PUE) i ZUS. Po tym do zadań pracownika należy tylko odpoczynek tudzież opieka nad chorym członkiem rodziny.

Teleporady i konsultacje online – komfortowe rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba umawiać się na wizyty stacjonarne!

Czasami niełatwo dostać się na stacjonarną wizytę lekarską, czy to ze względu na długie kolejki, czy zwyczajne niedopasowanie naszych prywatnych planów do dyspozycyjności lekarza. W takich warunkach zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z konsultacji zdalnej. Rozwiązania te zdobyły popularność szczególnie w nie tak dawnym okresie pandemii, kiedy wielu pacjentów musiało pozostać w domu, aby nie rozprzestrzeniać wirusa na innych ludzi. Możliwość e-wizyty ogromnie ułatwia przedłużenie recepty na przepisane leki bądź zdobycie zwolnienia lekarskiego.

Zobacz też  Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i cały czas mam okres. Fakty i mity dotyczące krwawienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że na e-wizytę nie trzeba długo czekać, a cała procedura potrafi zmieścić się w 30 minutach. Proces przebiega podobnie jak w przypadku wizyty stacjonarnej, to znaczy lekarz również przeprowadza z pacjentem wywiad i sprawdza dane na temat stanu jego zdrowia. Zwolnienie lekarskie wystawione przy pomocy e-wizyty posiada taką samą moc, jak to wypisane po badaniu w gabinecie, lecz wysoki komfort i relatywnie szybkie tempo tej procedury zdecydowanie przemawiają na jej korzyść.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.