Ból głowy i zawroty – co jest ich przyczyną, jak je leczyć?

Ból głowy i zawroty to objawy, które mogą mieć naprawdę wiele przyczyn. W przypadku ich dużej częstotliwości obowiązkiem powinna być wizyta u lekarza specjalisty. Co może być przyczyną bólów głowy […]

ból i zawroty głowy

Ból głowy i zawroty to objawy, które mogą mieć naprawdę wiele przyczyn. W przypadku ich dużej częstotliwości obowiązkiem powinna być wizyta u lekarza specjalisty. Co może być przyczyną bólów głowy i zawrotów? Dowiedz się więcej!

Bóle głowy i zawroty mogą dotknąć praktycznie każdego. Nie zawsze te objawy oznaczają, że z organizmem dzieje się coś złego. Jeżeli jednak powtarzają się, to konieczna może być wizyta u lekarza, który przeprowadzi badania i wyda diagnozę. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Ból głowy i zawroty – co to może oznaczać?

Bóle głowy to jedne z najczęstszych schorzeń, cierpi na nie ponad 90% pacjentów. 5% pacjentów cierpi na bóle głowy o dużej częstotliwości, które pojawiają się przynajmniej 15 razy w ciągu jednego miesiąca. Jeżeli chodzi o zawroty głowy, to można je zdefiniować jako zaburzenia równowagi. Ból głowy i zawroty najczęściej wspólnie występują przy migrenie. Te dwa objawy mogą pojawić się również przy napięciowym bólu głowy.

Nie zawsze zawroty głowy połączone z bólem są związane ze zmianami w centralnym układzie nerwowym. Czasami powodem zawrotów głowy mogą być stany niskiego poziomu cukru we krwi. Zawroty głowy mogą również pojawić się przy menopauzie. Czasami występują też w przebiegu chorób psychicznych.

Ból głowy i zawroty – skąd się biorą?

Ból głowy i zawroty są często związane z przełomem nadciśnieniowym i nadnerczowym. Ich przyczyną może być również przedawkowanie kofeiny lub padaczka. Jeżeli ból głowy i zawroty występują w młodym wieku, to warto przebadać wzrok, ponieważ jego wada może prowadzić właśnie do takich objawów. Jeżeli objawy nigdy wcześniej nie występowały i nagle się pojawiły, to objaw ten może być bardzo groźny, ponieważ może świadczyć o wzroście guza lub o pojawieniu się krwiaka.

Zobacz też  Ból głowy od zęba – co należy o nim wiedzieć?

Ból głowy i zawroty – badania

Jakie badania należy wykonać, gdy pojawią się bóle i zawroty głowy? Na początek należy zebrać jak najwięcej informacji o objawach. Wziąć pod uwagę trzeba ich powtarzalność oraz intensywność. Konieczne może być badanie neurologiczne przeprowadzone przez specjalistę. Najczęściej wykonywanymi badaniami są tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Oto pozostałe badania, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu:

  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego;
  • badanie krwi – morfologia, elektrolity, gazometria, hormony;
  • badanie moczu;
  • badanie stężenia glukozy;
  • pomiar ciśnienia i tętna;
  • badanie EEG;
  • badanie USG Dopplera tętnic szyjnych;
  • EKG.

Należy pamiętać, że nasilone objawy powinny być jak najszybciej skonsultowane z odpowiednim specjalistą. Oto do kogo należy się udać:

  • laryngolog;
  • neurolog;
  • okulista;
  • psychiatra;
  • endokrynolog;
  • internista;
  • kardiolog.

Rodzaje zawrotów głowy

Zawroty głowy mogą objawiać się w różny sposób. Jeżeli pojawiają się, gdy ciało zmienia położenie, to mowa o zawrotach położeniowych. Są to najczęściej występujący rodzaj zawrotów głowy, stanowią od 20% do 40% wszystkich przypadków. Położeniowe zawroty głowy pojawiają się tylko podczas zmiany położenia ciała. Związane są one z zaburzeniami ośrodkowej oraz obwodowej części narządu równowagi. 

Zawroty głowy związane z nieprawidłowościami układu nerwowego i naczyniowego objawiają się inaczej. W przypadku problemów niedokrwiennych, oprócz zawrotów głowy, mogą pojawić się również niedowłady, zaburzenia czucia oraz dyzartria. Zawroty głowy pojawiają się w padaczce. Mogą one pojawić się przed napadem lub po jego ustaniu. Zawroty głowy mogą również być związane ze starzeniem się. Osoby zmagające się z migreną również mogą cierpieć na zawroty głowy. Czas trwania jest bardzo zróżnicowany, może to być kilka minut, ale też i kilka godzin.

Leczenie bólów oraz zawrotów głowy

Zawroty głowy i bóle głowy leczy się, biorąc pod uwagę przyczynę ich powstania. Leczenie obejmuje między innymi zmianę stylu życia. Oto co pacjent będzie musiał zmienić w swoim życiu:

  • nawyki żywieniowe;
  • liczbę godzin snu;
  • konieczne będzie odstawienie używek;
  • zredukowanie stresu;
  • podjęcie ćwiczeń relaksacyjnych.
Zobacz też  Ból karku i głowy – co to oznacza?

W czasie napadów bólowych konieczne może być zażycie leków. Skuteczny może być paracetamol. Jeżeli pacjent ma migrenę, to ulgę powinny przynieść tryptany, które zmniejszą średnicę naczyń mózgowych. Skuteczne mogą być również leki przeciwwymiotne. Jeżeli u pacjenta doszło do stanu migrenowego, czyli bólu trwającego ponad 3 doby, to konieczne może być podanie glikokortykosteroidów. Pamiętaj, że obecnie receptę możesz dostać w internecie. Recepta online pozwoli ci zaoszczędzić czas!

Bóle głowy i zawroty, które pojawiają się z dużą częstotliwością, powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Może to być objaw schorzenia, które zagraża życiu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.