Ból głowy i skrzepy krwi w nosie – co oznaczają?

Ból głowy i skrzepy krwi w nosie osobno mogą zdarzyć się każdemu. Gdy występują razem, to jest to sygnał alarmowy, który mówi, że z organizmem dzieje się coś złego. Jest […]

Ból głowy i skrzepy krwi w nosie

Ból głowy i skrzepy krwi w nosie osobno mogą zdarzyć się każdemu. Gdy występują razem, to jest to sygnał alarmowy, który mówi, że z organizmem dzieje się coś złego. Jest to też powód, aby udać się na konsultację lekarską. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Krwotok z nosa może mieć wiele różnych przyczyn. Jednorazowe krwawienie nie musi wcale oznaczać, że ciałem dzieje się coś złego. Jeżeli jednak pojawił się ból głowy i skrzepy w nosie, to warto udać się na konsultację lekarską. Dzięki temu można otrzymać szybką diagnozę i podjąć ewentualne leczenie. 

Katar z krwią – co to oznacza?

Ból głowy i skrzepy w nosie mogą być połączone z katarem. Jest to spotykane zwłaszcza wtedy, kiedy zmagasz się z objawami przeziębienia. Krwisty katar może być związany z krwawiącymi polipami wewnątrz jamy nosowej, urazami, nieżytem nosa oraz guzami w jamie nosowej. Krew w nosie pojawia się w przypadku chorób zakaźnych, chorób naczyń i nadciśnienia tętniczego.

Zdarza się również, że krew razem z wydzieliną spływa z zatok. Może to być związane z rosnącym guzem. W diagnostyce najważniejsze jest ustalenie źródła krwawieni. Warto też wykonać badanie ciśnienia oraz testy krzepliwości. Czasami konieczne mogą być bardziej zaawansowane badania, czyli między innymi tomografia komputerowa. Krwisty katar może objawiać się skrzepami w nosie i uczuciem zatkanego nosa. Jeżeli krew w nosie pojawia się regularnie, to nie wolno tego objawu lekceważyć. Jeżeli brakuje ci czasu na osobistą wizytę w przychodni, to dobrym wyborem będzie lekarz online.

Jakie mogą być przyczyny krwotoku z nosa?

Czasami wystarczy jedyni włożyć palec do nosa, żeby pojawiło się krwawienie. Jeżeli ustąpiło ono chwilę później, to nie ma się czego obawiać, to zupełnie normalne. Takie krwawienie związane jest z uszkodzoną śluzówką nosa. Krwawienie może mieć też związek z nadciśnieniem, wzmożonym katarem, alergią lub zapaleniem błony śluzowej nosa. Jeżeli krwawienie często się powtarza, to nie można tego bagatelizować. Może to stanowić nawet zagrożenie życia. Krwawienie z nosa dzieli się na:

  • miejscowe;
  • rzekome;
  • ogólne.
Zobacz też  Ból głowy nie przechodzi po tabletkach – jak sobie radzić?

Główną przyczyną krwawień z nosa są urazy i uszkodzenia naczyń krwionośnych, należą one do grupy krwawień miejscowych. Krwawienia ogólnoustrojowe to choroby zakaźne, ogólne, naczyniowe oraz krążeniowe. Do tej grupy zaliczane są również krwawienia związane z niewydolnością wątroby oraz zaburzeniami hormonalnymi i zaburzeniami krwawienia. Za krwawienie z nosa może odpowiadać jeden z narządów wewnętrznych. 

Ból głowy i skrzepy krwi w nosie – co to znaczy, gdy występują jednocześnie?

Ból głowy i skrzepy w nosie mogą pojawić się podczas trwania przeziębienia. Bóle głowy są bardzo częstym objawem infekcji wirusowej. Najczęściej nie są one jednak groźne i mijają po kilku dniach. Jeżeli ból jest odczuwany w przedniej części twarzy, to znaczy, że problem leży w zatokach. Co w wypadku, gdy powyższe objawy nie znikną po wyleczeniu infekcji? Należy udać się wtedy do lekarza, który zdiagnozuje problem i dobierze odpowiednie leczenie.

Ból głowy i skrzepy krwi w nosie nie muszą oznaczać poważnej choroby. Jeżeli jednak objawy te trwają długi czas, to konieczna jest konsultacja lekarska.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.