Migrena u mężczyzn

Migrena u mężczyzn to ok. 25% wszystkich przypadków migrenowych bólów głowy. Pozostałe 75% ataków dotyczy kobiet. Skąd się biorą te dolegliwości? Czy w ogóle czymś się różnią? Czytaj o typowych […]

migrena u mężczyzn

Migrena u mężczyzn to ok. 25% wszystkich przypadków migrenowych bólów głowy. Pozostałe 75% ataków dotyczy kobiet. Skąd się biorą te dolegliwości? Czy w ogóle czymś się różnią? Czytaj o typowych objawach, diagnostyce oraz sposobach łagodzenia i leczenia!

Istnieje kilka rodzajów dolegliwości migrenowych, związanych z dodatkowymi objawami. Odmiana przedsionkowa powoduje zawroty głowy, a siatkówkowa może doprowadzić do tymczasowej utraty zdolności widzenia w jednym oku. Zazwyczaj migrena u mężczyzn przebiega tak samo jak u kobiet – ból głowy ma charakter pulsujący i narasta, napad trwa 4–72 godziny. Często pojawiają się mdłości i torsje. Napad może poprzedzać tzw. aura, czyli zespół specyficznych symptomów. W leczeniu stosuje się różne środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Częste i ciężkie ataki warto skonsultować z lekarzem.

Migrena u mężczyzn – prawdopodobne przyczyny, czynniki wywołujące ból głowy

Bóle migrenowe mają charakter pierwotny, co oznacza, że nie są wynikiem innych problemów zdrowotnych. Nie wiadomo dokładnie, co decyduje o podatności na chorobę. Migrenę powoduje najprawdopodobniej ucisk rozszerzających się naczyń krwionośnych na nerw trójdzielny. Do takiej sytuacji mogą się przyczynić np. predyspozycje genetyczne i kwestie hormonalne. Są badania, które wskazują na związek pomiędzy naturalnie podwyższonym stężeniem typowo żeńskich hormonów (m.in. estradiolu i estrogenu) a częstotliwością ataków migreny u mężczyzn. Inne czynniki, które mogą wywołać atak, to m.in.:

  • silny stres i emocje;
  • niewyspanie, zmęczenie;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego;
  • niektóre dania i napoje, np. czerwone wino;
  • przyjmowane leki na inne choroby.

Pacjent powinien zapamiętać, a najlepiej zanotować jak najwięcej szczegółów na temat tego, co robił i co się działo przed migreną. U mężczyzn silny ból głowy może doprowadzić do poważnej niedyspozycji, choć niewielu z nich się do tego otwarcie przyzna. Czasami lepiej złożyć wniosek o e-zwolnienie online, niż niepotrzebnie się męczyć i przedłużać dolegliwości.

Zobacz też  Migreny z aurą – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy ataku migrenowego u mężczyzn i kobiet są praktycznie takie same

Czasami napad poprzedza tzw. aura. Sygnały ostrzegawcze przybierają formę zaburzeń widzenia i świadomości, w niektórych przypadkach występuje niedowład i mrowienie kończyn. Taka zapowiedź trwa ok. 60 minut. Ból przy migrenie pulsuje, zwykle z jednej strony głowy, a do tego szybko narasta. Ognisko bólowe znajduje się pomiędzy skronią a czołem, w okolicach zewnętrznej części oczodołu. U niektórych pacjentów pojawia się uczucie rozpierania oraz dodatkowe symptomy:

  • mdłości;
  • wymioty;
  • zwiększona wrażliwość na bodźce dotykowe, dźwiękowe, świetlne, zapachowe.

Migreny nie da się całkowicie wyleczyć – ani u mężczyzn, ani u kobiet. Można za to złagodzić migrenowe bóle głowy oraz zredukować czynniki, które sprzyjają atakom. O optymalnej formie leczenia objawowego powinien zdecydować lekarz, po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji od pacjenta. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje konsultacja lekarska online – szybko, bez kolejek, w pełni profesjonalnie i odpowiedzialnie.

Leczenie migreny u mężczyzn. Skuteczne leki i domowe sposoby

Produkty sprzedawane w aptekach bez recepty (m.in. z ibuprofenem i paracetamolem) nie pomogą na każdy, nawet silny ból głowy wywołany migreną. Podczas terapii doraźnej dominują mocniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne i nieopioidowe środki przeciwbólowe. Z kolei w działaniu profilaktycznym można zastosować np. kwas walproinowy, trójpierścieniowe antydepresanty i propranolol. Uzyskana u lekarza e-recepta online lub zlecenie z gabinetu może uwzględniać następujące leki na migrenę u mężczyzn:

Na migrenę u mężczyzn można wypróbować również zimny kompres, ciepłą kąpiel, napary ziołowe, akupunkturę i wiele innych metod. Wśród często polecanych domowych sposobów na ból głowy są także rozmaite ćwiczenia i techniki relaksacyjne czy zwyczajny relaks w ciszy i spokoju. Warto pytać inne osoby, jak radzą sobie z migrenami – a już na pewno zwrócić się do lekarza z prośbą o pomoc.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.