Sztywność karku i ból z tyłu głowy – dowiedz się więcej

Bóle głowy są stosunkowo często występującą dolegliwością. Pojawiają się niezależnie od płci czy wieku (zdarzają się nawet u dzieci). Źródła ich pochodzenia można dopatrywać się w wielu schorzeniach i czasami […]

sztywność karku

Bóle głowy są stosunkowo często występującą dolegliwością. Pojawiają się niezależnie od płci czy wieku (zdarzają się nawet u dzieci). Źródła ich pochodzenia można dopatrywać się w wielu schorzeniach i czasami niełatwo określić, co tak naprawdę jest bezpośrednią przyczyną bólów głowy. Jednak bez względu na powód, są z pewnością uciążliwe i utrudniają codzienne normalne funkcjonowanie. Niekiedy bólom głowy mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, które dodatkowo sprawiają, iż wręcz niemożliwe staje się ich zignorowanie. Często w parze z bólem głowy idą dolegliwości związane z  kręgosłupem i szyją. Zastanawia Cię, co może stać za tymi szyjnopochodnymi bólami? Czy warto zgłosić się z nimi do lekarza? A może istnieją sposoby, aby poradzić sobie ze sztywnością karku i bólem z tyłu głowy domowymi metodami? Te i inne przydatne informacje odnajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Czym dokładnie charakteryzuje się sztywność karku i ból z tyłu głowy?

Wyróżnia się wiele typów i rodzajów bólów głowy. Różnorodne są także przyczyny ich występowania. Czym jednak charakteryzuje się ból, któremu towarzyszy sztywnienie karku? Otóż są to dolegliwości bólowe o zazwyczaj dużym nasileniu i tępym charakterze. Często myli się je z tego powodu z migreną, jednak warto pamiętać, ze nie każdy ból głowy to właśnie migrena (towarzyszą jej objawy, które nie występują przy szyjnopochodnym bólu głowy). Dolegliwości bólowe zlokalizowane są z tyłu głowy w okolicach potylicy, zazwyczaj po jednej stronie głowy. Bolesna może być w tym przypadku także szyja. 

W szyjnopochodnym bólu głowy objawy nasilają się pod wpływem poruszania głową i karkiem. Trwają około kilku godzin, jednak górna granica sięga aż kilku tygodni (z przerwami, mogą pojawiać się co jakiś czas). Choremu może towarzyszyć uczucie ciągłego ucisku w okolicach głowy, a także promieniowanie do twarzy, oczu, żuchwy i zatok czy szumienie w uszach. Sztywność karku i ból z  tyłu głowy znacznie wpływają na samopoczucie, obniżenie koncentracji oraz szybkości reakcji. 

Przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy 

Do jednego z najczęstszych powodów występowania tego typu bólu zalicza się choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Zwyrodnienia mogą obejmować wszystkie części i struktury kręgosłupa, jednak stosunkowo najczęściej dotykają krążków międzykręgowych (potocznie zwanych dyskami). Dochodzi wtedy do powstania przepukliny, która z kolei wywiera ucisk na nerwy. Prowadzi to do tępych i kłujących bólów głowy i karku, a także do drętwienia szyi w obrębie występowania zwyrodnienia w kręgosłupie. 

Zobacz też  Ból głowy po bokach – czym jest spowodowany? Jak leczyć? 

Równie częstą przyczyną sztywności karku i bólu z tyłu głowy są urazy kręgosłupa w odcinku szyjnym. Występują one na skutek na przykład wypadków komunikacyjnych, w których dochodzi do nagłego i niekontrolowanego odchylenia głowy do przodu, a następnie do tyłu. Taki ruch nadweręża mięśnie i  może w konsekwencji prowadzić do poważnych uszkodzeń kręgosłupa, które objawiają się między innymi bólem tylnej części głowy, zesztywnieniem karku i  barków, a także ograniczoną ruchomością szyi. 

Szyjnopochodny ból głowy może być spowodowany także chorobami reumatycznymi, najczęściej fibromialgią, która charakteryzuje się uogólnionym bólem stawów. Może powodować dolegliwości bólowe, które swoim zasięgiem są w stanie objąć nawet obszar od kostek, przez odcinek krzyżowy kręgosłupa, aż po odcinek szyjny i potyliczną część głowy. 

Istnieje także tak zwany zespół bólu mięśniowo-powięziowego, który również może stać się powodem sztywności karku i bólu z tyłu głowy. Jest to ból uzależniony od występowania punktów spustowych, czyli niewielkich miejsc w obrębie mięśni, które są wyjątkowo wrażliwe. Od miejsca ich występowania zależy umiejscowienie źródła dolegliwości bólowych. Gdy punkt spustowy znajduje się w mięśniach grzbietu, może skutkować sztywnieniem karku i barków, a także bólem tylnej części głowy. Powstawanie punktów spustowych nie zostało jeszcze dokładnie opisane w medycynie. W niwelowaniu dolegliwości spowodowanych napięciowym bólem głowy może pomóc doświadczony i wyspecjalizowany fizjoterapeuta, który dobierze odpowiednią terapię.

Bóle tego typu mogą niestety być także objawem o wiele poważniejszych chorób. Jedną z nich jest krwotok podpajęczynówkowy. To stan bezpośrednio zagrażający życiu – dochodzi do przerwania ciągłości jednej z tętnic w mózgu i  wylewu krwi. Towarzyszy temu bardzo silny ból z tyłu głowy, a także mdłości czy silna wrażliwość na dźwięki i światło. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty przytomności. Konieczna jest wtedy niezwłoczna interwencja lekarska. 

Mówiąc o poważnych przyczynach sztywności karku i bólu z tyłu głowy nie sposób nie wspomnieć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, niedociśnieniu lub wręcz przeciwnie – nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym czy tętniczym, a także guzie mózgu. 

Jakie jeszcze mogą być powody sztywności karku i bólu z tyłu głowy?

Po pierwsze, powodem wszelkich problemów z kręgosłupem może być niewłaściwa postawa ciała oraz przyjmowanie stale tej samej pozycji. Niektóre zawody wymagają na przykład ciągłego pochylania się czy siedzenia przy biurku przez 8h dziennie lub więcej. Nieergonomicznie urządzone stanowisko pracy to kolejny aspekt, który z pewnością odczujemy w postaci bólów kręgosłupa i  głowy. Ponadto, często dochodzi do tego brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, która jest kluczowa w utrzymaniu kręgosłupa w zdrowiu i pełnej sprawności. Nie można jednak zapomnieć o przyjmowaniu odpowiedniej postawy ciała podczas wykonywania ćwiczeń. Dźwiganie ciężarów bez rozgrzewki czy w zły sposób może jeszcze bardziej narazić kręgosłup na urazy. 

Zobacz też  Jaki jest ból głowy przy nerwicy? Czym objawia się napięciowy ból głowy?

Z pozoru dosyć prozaicznym powodem może okazać się także stres. Jest to czynnik, który powoduje stałe napięcie mięśni, co w konsekwencji może prowadzić do dolegliwości bólowych spiętych partii. W dzisiejszych czasach jest to aspekt trudny do całkowitego wyeliminowania, jednak warto spróbować ograniczyć stres do minimum. Wyjdzie nam to na zdrowie, nie tylko jeśli chodzi o problemy ze sztywnością karku i bólem z tyłu głowy. 

Zwróć uwagę na to, jak siedzisz przy komputerze oraz w jakiej pozycji odpoczywasz. Spróbuj w ciągu dnia wykonać kilka prostych ćwiczeń, które rozluźnią mięśnie grzbietu i pozwolą zapobiec wielu nieprzyjemnym konsekwencjom, w tym bólu głowy i karku.

O czym mogą świadczyć inne objawy, które towarzyszą sztywności karku i bólowi z tyłu głowy?

Zdarzają się przypadki, że ból tylnej części głowy i drętwienie odcinka szyjnego kręgosłupa to nie jedyne objawy, jakie u siebie zauważamy. Zatem o czym mogą świadczyć pozostałe z nich? Czy jest się czego obawiać? Oto kilka objawów, które towarzyszą sztywności karku i bólowi z tyłu głowy:

  • Ból uszu oraz uczucie szumienia w uszach – ten objaw towarzyszący może świadczyć po prostu o zapaleniu ucha środkowego. W celu dokładnej diagnozy i ewentualnego leczenia należy udać się do specjalisty z zakresu laryngologii.
  • Wymioty i silne nudności – są to dolegliwości, które mogą świadczyć o  różnorodnych schorzeniach i w żadnym wypadku nie należy ich ignorować. Mogą być powodem zarówno migreny, jak i poważniejszych chorób, np.: niedociśnienia, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy nawet guza mózgu. Jeżeli zaobserwujesz u siebie występowanie tych objawów wraz z bólem głowy i sztywnością karku, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
  • Nadwrażliwość na światło – światłowstręt w towarzystwie bólu głowy i  drętwienia szyi może występować przy silnej migrenie lub zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Wystąpienie wszelkich niepokojących objawów towarzyszących powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i wykluczenia poważnych schorzeń, które mogą zagrażać życiu i  zdrowiu. 

Jak poradzić sobie z bólem głowy i drętwieniem karku? Kiedy pójść do lekarza?

Wszystko zależy od powodu występowania uciążliwych objawów bólowych i ich intensywności. Jeżeli ból nie utrudnia codziennego funkcjonowania i nie występują żadne niepokojące dodatkowe dolegliwości, można podjąć próby samodzielnego zwalczenia objawów domowymi sposobami. Mawia się, że najlepszym lekarstwem jest sen – w tym przypadku również może pomóc. Dodatkowo ulgę może przynieść kąpiel z aromaterapią czy rozluźniający masaż. Warto zadbać o odpowiednią podaż płynów, a także o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. 

Zobacz też  Ból z tyłu głowy – o co chodzi? Jak leczyć i zapobiegać? Co należy wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jednak objawy są bardzo uciążliwe, jeśli występują dodatkowe dolegliwości i trwają dłuższy czas lub występują w regularnych odstępach, warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego. Jeśli uzna, że objawy mogą świadczyć o poważniejszej chorobie, może skierować chorego na dalszą diagnostykę do specjalisty neurologa. Ten z kolei przeprowadzi dokładną diagnozę, zleci badania krwi, tomografię komputerową i  rezonans magnetyczny głowy i inne niezbędne badania. To umożliwi dokładne określenie źródła dolegliwości, a co za tym idzie – skuteczną terapię. 

Nie bagatelizuj swojego stanu zdrowia i jeżeli jakiekolwiek objawy, które zaobserwujesz, zaniepokoją Cię, udaj się do lekarza pierwszej pomocy zdrowotnej. Może to pomóc uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych i umożliwić powrót do życia bez bólu. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.