Ucisk w głowie po alkoholu – skąd bierze się ból głowy po wypiciu alkoholu?

Ucisk w głowie po alkoholu jest dosyć częstym schorzeniem. To jeden z rodzajów bólu związanego z toksycznym działaniem tej substancji na organizm. Dolegliwości tego rodzaju dotyczą zarówno osób uzależnionych od trunków, jak i tych, które piją okazjonalnie.

ucisk w głowie po alkoholu

Ucisk w głowie po alkoholu to dolegliwość, na którą zapaść może właściwie każdy. Najczęściej taki problem pojawia się następnego dnia po zakrapianej imprezie. Szczególnie często ból towarzyszy osobom, które odstawiły alkohol. Dokuczliwy ból towarzyszy im wtedy prawie każdego dnia. W przypadku zwykłego kaca powodem bólu jest zachwianie równowagi wodnej organizmu. Dlaczego po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu boli głowa i jakie działania są zalecane, by temu przeciwdziałać?

Ucisk w głowie po alkoholu – skąd się bierze kac?

Z uciskiem w głowie po alkoholu spotkał się najprawdopodobniej każdy, kto kiedykolwiek nadużył tej substancji. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, skąd bierze się ból w głowie dzień po spożyciu napojów alkoholowych. Większość tego rodzaju dolegliwości to po prostu kac, czyli reakcja organizmu na toksyczną dla niego substancję. Oprócz dolegliwości bólowych wystąpić mogą między innymi wymioty, biegunka, nudności, bóle mięśni, bóle brzucha, zawroty głowy i płytki sen.

Naukowcy nie są do końca pewni, co jest główną przyczyną ucisku w głowie po alkoholu. Prawdopodobnie ma to związek z:

  • wątrobą, która rozkłada alkohol, co powoduje zwiększoną produkcję moczu. Prowadzi to do częściowego odwodnienia organizmu. Odwodnienie uznawane jest przez większość specjalistów za główną przyczynę kaca;
  • usuwaniem razem z moczem składników mineralnych, takich jak magnez oraz potas. Ból głowy powstaje między innymi w wyniku niedoboru minerałów;
  • fuzlami, które znajdują się w winie, whisky, brandy i kilku innych alkoholach. Mogą one po wypiciu znacznej ilości alkoholu wywoływać skutki uboczne w postaci bólu głowy na drugi dzień.
Zobacz też  Zapłodnienie w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jak rozpoznać ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne? 

Spożycie alkoholu może więc wywołać pulsujący ból głowy, który czasem przypomina ucisk i jest podobny do migreny. Oprócz tego pojawiają się także inne objawy, czyli wymienione wcześniej nudności, zawroty głowy i zmęczenie.

Gdy dolegliwości bólowe nie mijają z czasem (najczęściej w ciągu kilku dni), a wpływ alkoholu na organizm nie powinien teoretycznie być tak silny, należy udać się do specjalisty. Jeśli potrzebne będą np. leki przeciwbólowe, wypisana zostanie również recepta online.

Ucisk w głowie po alkoholu – leczenie bólu głowy

W przypadku osób, którym alkohol towarzyszy jedynie okazjonalnie, nie ma potrzeby przeprowadzania specjalistycznego leczenia. Ból głowy powinien minąć samoistnie. Alkoholicy mają znacznie bardziej skomplikowany problem. Ich organizm może być już w znacznym stopniu uszkodzony przez nadużywanie alkoholu. Substancja ta ma bardzo duży wpływ na pracę narządów wewnętrznych. Najbardziej narażone są mózg, wątroba i serce. Alkoholik może więc odczuwać regularne i silne bóle głowy. Aby się ich pozbyć, konieczne będzie przeprowadzenie specjalistycznego leczenia, które nazywane jest detoksem. To jednak nie koniec, ponieważ alkoholik będzie musiał przejść jeszcze kompleksową terapię psychoterapeutyczną.

Jeśli liczysz na to, że za nieobecność w pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu weźmiesz L4 online, miej na uwadze, że w takiej sytuacji nie otrzymuje się świadczeń chorobowych. Należy o tym pamiętać i bardzo uważać z piciem, jeżeli następnego dnia idziesz do pracy.

Ucisk w głowie po alkoholu – domowe sposoby

Przez lata ludzie wypracowali wiele różnych sposobów na radzenie sobie z uciskiem w głowie po alkoholu. Metodą bardzo popularną jest picie wody z cytryną. Dzięki temu można częściowo przywrócić równowagę wodno-elektrolitową w organizmie i poprawić swoje samopoczucie. Skuteczne mogą być również różnego rodzaju zioła. Szczególnie poleca się melisę, tymianek, rumianek oraz miętę. W tych roślinach znajdują się bardzo cenne składniki, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe. Wiele osób ceni sobie właściwości kurzych jajek. Są bowiem bardzo bogate w cysteinę, czyli składnik, który bierze udział w produkcji hormonów. Na kaca dobre będą również świeże owoce i warzywa, ponieważ zawarte w nich witaminy znacznie usprawniają działanie narządów wewnętrznych i przyspieszają metabolizm alkoholu. Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie załagodził dolegliwości związanych z zatruciem, to trzeba będzie skorzystać ze środków farmakologicznych. Tabletki to bardzo skuteczny sposób, aby poradzić sobie z bólem głowy podczas kaca.

Zobacz też  Tabletka „dzień po" – antykoncepcja awaryjna. Jak działa Escapelle czy EllaOne? Poznaj skutki uboczne

Jeżeli dolegliwości bólowe trwają niepokojąco długo, należy zgłosić się do specjalisty. Może się okazać, że za utrzymującymi się objawami wcale nie stoi alkohol. W takim wypadku otrzymasz dokładną diagnozę oraz receptę na leki. W związku z chorobą możesz również uzyskać L4 – zwolnienie lekarskie online

Wypicie nadmiernej ilości napojów procentowych może wywołać ucisk w głowie. Po alkoholu ten objaw jest stosunkowo częsty. Najlepszym sposobem na pozbycie się dolegliwości będzie odpoczynek oraz wykorzystanie domowych sposobów na kaca.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.