Biegunka tłuszczowa – przyczyny, objawy, leczenie

Biegunka tłuszczowa sama w sobie nie jest chorobą, ale jej objawem. Najczęściej przyczyna leży w poważnych schorzeniach układu pokarmowego. Dolegliwości tej w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Konieczna jest specjalistyczna diagnoza, dzięki której można szybko wprowadzić leczenie. Dowiedz się więcej!

biegunka tłuszczowa

Biegunka tłuszczowa to częste oddawanie stolca, w którego składzie znajduje się duża ilość tłuszczu. Aby można mówić o biegunce, stolec musi być oddawany więcej niż 3 razy na dobę. Warto zaznaczyć, że biegunka tłuszczowa jest jedynie objawem, a nie stanem chorobowym. Najczęściej ma ona z wiązek z nieprawidłowościami w działaniu układu pokarmowego. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który powinien być leczony w asyście specjalisty.

Co to jest biegunka tłuszczowa?

Biegunka tłuszczowa jest rodzajem biegunki przewlekłej, czyli takiej, która trwa dłużej niż cztery tygodnie. Najczęściej jest ona związana z nieprawidłowym działaniem układu trawiennego lub problemami z wchłanianiem tłuszczów przez przewód pokarmowy. Ilość tłuszczu w stolcu znacznie przewyższa normę. Warto zaznaczyć, że rozpoznanie biegunki tłuszczowej bywa dosyć trudne. Łatwo można pomylić ją z innymi rodzajami przewlekłej biegunki. Stolec ma konsystencję tłustą, ale jego najbardziej charakterystyczną cechą jest jasny, pomarańczowy lub żółty kolor. Do tego powierzchnia stolca jest połyskująca. Biegunka tłuszczowa ma także bardzo nieprzyjemny gnilny zapach. U niektórych pacjentów może pojawić się także utrata wagi, wzdęcia oraz skurcze jelit.

Przyczyny biegunki tłuszczowej

Duża zawartość niestrawionego tłuszczu może być wynikiem zaburzeń trawiennych, czyli między innymi niestrawności. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia związane z wchłanianiem tłuszczu przez układ pokarmowy. Zdarza się także, że biegunka tłuszczowa związana jest ze schorzeniami trzustki. U osób poddanych pankreatektomii, czyli operacji usunięcia trzustki, również mogą wystąpić tego rodzaju problemy. Zawartość tłuszczu w kale może zostać zwiększona także przez poniższe schorzenia:

  • kamica;
  • arezja;
  • celiakia;
  • nowotwory dróg żółciowych;
  • wrzodziejące jelito grube;
  • choroba Leśniewskiego-Crohna. 
Zobacz też  Biegunka u dziecka – jakie są objawy? Skuteczne sposoby na biegunkę?

U niektórych pacjentów z choleostazą, czyli zaburzeniem wydzielania żółci do dróg żółciowych, może pojawić się problem z wchłanianiem tłuszczów. U osób starszych biegunka tłuszczowa wywoływana jest przez przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego.

Jeżeli masz objawy biegunki tłuszczowej, to skonsultuj się z lekarzem. Konsultacje lekarskie online to szybki i wygodny sposób, by otrzymać wstępną diagnozę.

Jakie objawy towarzyszą biegunce tłuszczowej?

Biegunka tłuszczowa często występuje wspólnie z poniższymi objawami:

  • ból brzucha;
  • wzdęcia;
  • nudności;
  • wymioty;
  • żółtaczka;
  • świąd skóry;
  • krew w stolcu;
  • spadki wagi;
  • kaszel;
  • infekcje;
  • ciemne zabarwienie moczu, które związane jest z przedostawaniem się do niego bilirubiny.

Biegunka tłuszczowa – diagnostyka

Przewlekłe biegunki tłuszczowe wywołane mogą być przez choroby jelit, trzustki lub wątroby. Diagnoza lekarska musi więc zostać oparta o wywiad z pacjentem i wykonanie badań. Lekarze mogą wykonać jeden z wielu testów, które wskażą przyczynę pojawienia się tłuszczu w kale. Badania dzielą się na:

  • ilościowe – sprawdzają, ile tłuszczu znajduje się w kale. Jednostką w tym przypadku są gramy na dobę. Norma u osoby dorosłej to 2-7 g na godzinę;
  • jakościowe – za ich pomocą stwierdza się obecność tłuszczu w kale. Ocenia się ilość kulek oraz kropli tłuszczu, które zaobserwować można pod mikroskopem. Aby badanie było wiarygodne, pobierane jest kilka próbek kału przez okres od 2 do 4 dni.

Powyższe badania wykonywane są w celu potwierdzenia nieprawidłowości we wchłanianiu tłuszczów. Wszystko po to, aby móc ustalić, co stoi za problemami trawiennymi chorego. Jeżeli te badania są niewystarczające, to wykonuje się także szereg innych. Wśród nich wymienić można morfologię krwi obwodowej, badanie na stężenie potasu oraz sodu, posiew stolca, markery żółci i próby wątrobowe. W niektórych wypadkach pomocne może być USG jamy brzusznej oraz tomografia komputerowa.

Przyjmujesz na stałe leki, ale nie możesz udać się osobiście po receptę? Rozwiązaniem dla ciebie może być e-recepta online!

Zobacz też  Biegunka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie przy rotawirusie

Leczenie biegunki tłuszczowej

Problemy z trawieniem tłuszczu wymagają leczenia. To, w jaki sposób będzie ono przeprowadzone, zależy od przyczyny dolegliwości. Podczas choroby bardzo istotne jest regularne nawadnianie organizmu oraz uzupełnianie niedoboru elektrolitów. W zależności od choroby, która stoi za biegunką tłuszczową, stosuje się różne preparaty regulujące działanie układu pokarmowego. Osoby z żółtą biegunką szczególną uwagę powinny zwracać na to, co jedzą. Nie należy podczas tego rodzaju biegunki spożywać produktów o dużej zawartości tłuszczu. W dietę warto wprowadzić owoce. Chory powinien także dużo odpoczywać. Nie zaleca się intensywnego wysiłku fizycznego.

Osoby chore na biegunkę powinny pozostać w domu na czas trwania schorzenia. Chodzenie do pracy w czasie choroby nie jest wskazane. Jeżeli nie możesz udać się do lekarza samodzielnie, to wykorzystaj zwolnienie lekarskie online!

Biegunka tłuszczowa jest sygnałem, który sugeruje, że z układem trawiennym dzieje się coś złego. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć niebezpiecznych powikłań. Biegunki tłuszczowej w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, bo mogą stać za nią bardzo poważne choroby!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.