Biegunka u dziecka – jakie są objawy? Skuteczne sposoby na biegunkę?

Wśród częstych dolegliwości układu pokarmowego znajduje się biegunka u dziecka. Rodzice oraz opiekunowie często nie wiedzą, jak postępować w takim przypadku. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza, a kiedy wystarczą domowe sposoby?

biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka stanowi dosyć powszechną przypadłość. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, przyczyn należy doszukiwać się w wielu różnych czynnikach.Najczęściej następuje jednak w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Co ważne, jeśli dolegliwość ma właśnie takie podłoże, można mówić o biegunce zakaźnej. Istnieje duże ryzyko jej szybkiego rozprzestrzeniania w grupie żłobkowej albo przedszkolnej. Dlatego warto wiedzieć, jaki jest sposób postępowania, a także to, kiedy należy udać się do lekarza.

Biegunka – co to jest?

Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Mówimy o niej wtedy, kiedy chory odczuwa częstą potrzebę wypróżniania – przynajmniej 3 razy w ciągu doby. Wydalane są półpłynne lub wodniste stolce, które u zdrowych osób mają formę zwartą i uformowaną. Biegunka u dziecka, jak również u osób dorosłych, ma dodatkowe objawy. Może jej towarzyszyć m.in. ból brzucha, gorączka, wymioty albo skurcze jelit. Wystąpienia biegunki nie można bagatelizować, ponieważ skutkiem ubocznym jest odwodnienie. Konsultacja lekarska online to jeden z najszybszych sposobów uzyskania sprawdzonej porady od specjalisty.

Jakie są rodzaje biegunek?

Najbardziej podstawowe rozróżnienie tej przypadłości dotyczy czasu, jaki zajmuje powrót do zdrowia. Długotrwałe biegunki świadczą o poważniejszej chorobie, dlatego koniecznie trzeba skonsultować tę przypadłość z lekarzem. Z tego powodu można mówić o:

  • ostrej biegunce, która trwa do 14 dni, chociaż zazwyczaj ustępuje wcześniej, co dzieje się samoistnie;
  • uporczywej biegunce, trwającej powyżej 2 tygodni;
  • przewlekłej biegunce, która nie ustaje przynajmniej przez miesiąc.

Oprócz tego można mówić o biegunce wydzielniczej, zapalnej i osmotycznej. Takie rozróżnienie zostało stworzone ze względu na mechanizm działania. Stosuje się go tylko do dookreślenia biegunki przewlekłej, która jest symptomem dolegliwości układu pokarmowego.

Zobacz też  Biegunka – co ją wywołuje, najczęstsze objawy, przebieg leczenia

Biegunka u dziecka – objawy

Głównym objawem biegunki u dziecka jest oddawanie luźnego stolca – o półpłynnej lub wodnistej konsystencji. Może pojawić się silny ból brzucha, gorączka oraz wymioty. Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować tych symptomów, ponieważ mogą prowadzić do odwodnienia. Stan ten jest szczególnie groźny u kilkulatków, więc należy nawadniać maluchy, a także podawać im elektrolity.

Jakie są przyczyny biegunki u dzieci?

Czynniki, które mogą spowodować biegunkę, są niezwykle zróżnicowane. Mogą to być choroby układu pokarmowego, zjedzenie zakażonej żywności, a nawet kontakt z rówieśnikiem mającym podobne problemy. U dzieci starszych przyczynia się do tego również bark higieny. Dlatego niezwykle istotne jest, by wyrabiać w nich nawyk mycia rąk po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety oraz przed posiłkiem. Warto również rozróżnić przyczyny biegunki ze względu na jej rodzaj.

Co powoduje ostrą biegunkę?

Najczęstszą przyczyną biegunki tego rodzaju są zakażenia wirusowe. W tym przypadku za głównych winowajców uznaje się rotawirusy, które są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i dzieci do 5. roku życia. Oprócz tego dolegliwości wywołują również bakterie, takie jak Salmonella oraz Escherichia coli (pałeczka okrężnicy). Wśród pozostałych czynników powodujących rozwolnienie o ostrym przebiegu można wymienić również:

  • alergię pokarmową;
  • zatrucie pokarmowe;
  • niektóre infekcje, które nie są związane z układem pokarmowym (na przykład zapalenie ucha albo górnych dróg oddechowych);
  • reakcje na antybiotyk;
  • ząbkowanie;
  • sytuacje, które są dla dziecka stresujące.

Biegunka przewlekła – przyczyny

Jeśli biegunka u dziecka ma przewlekły charakter, przyczyną jej powstania może być na przykład nietolerancja pokarmowa. Zazwyczaj dotyczy ona glutenu albo laktozy. Jest to objaw także zakażenia pasożytami oraz groźniejszych przypadłości, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Pojawia się również w przypadku stosowania niektórych leków.

Anomalie w stolcu – o czym świadczy obecność krwi?

Podczas trwania biegunki rodzic lub opiekun może zaobserwować krew w stolcu. Jest to charakterystyczny symptom dolegliwości wywołanej bakteriami. Taki objaw świadczy także o podrażnieniu odbytu, które spowodowane jest przez papier toaletowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zebrać próbkę kału do badania i skonsultować się z lekarzem. Być może zaleci farmakoterapię, a wówczas potrzebna będzie e-recepta online. Niepokój może wywoływać również śluz podczas wypróżnienia. To jednak normalny symptom, który występuje podczas tego rodzaju dolegliwości.

Zobacz też  Biegunka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie przy rotawirusie

Dziecko ma biegunkę – leczenie

Jeśli wcześniej dziecko nie miało problemów ze zdrowiem, a pojawiła się u nich ostra biegunka infekcyjna, na pierwszym etapie nie trzeba wykonywać dodatkowych badań. Przede wszystkim należy podawać mu doustne płyny nawadniające, które dostępne są w aptece. Już w momencie wystąpienia pierwszych objawów można poić dziecko na przykład wodą lub herbatą. Co ważne, gotowe soki owocowe oraz napoje gazowane mogą nasilać biegunkę, więc trzeba z nich zrezygnować. Cały czas trzeba obserwować dziecko, jeśli pojawią się objawy odwodnienia, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Leki na biegunkę ostrą

Dzieci z objawami ostrej biegunki zwykle nie muszą być leczone farmakologicznie. Dolegliwość ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, należy jednak monitorować stan dziecka. Opiekunowie, którzy chcą skrócić czas jej trwania, zastanawiają się nad podaniem leków przeciwbiegunkowych. W takich wypadkach można sięgnąć po sprawdzone probiotyki. Nie zaleca się jednak węgla aktywowanego lub preparatów wpływających na perystaltykę jelit. Najważniejsze działanie polega na nawadnianiu oraz diecie. W takiej sytuacji dziecko potrzebuje opieki, w związku z czym rodzicowi lub opiekunowi przysługuje zwolnienie lekarskie online.

Czym grozi biegunka u dziecka?

Ostra biegunka, która występuje u dzieci, nie powinna być groźna dla ich zdrowia. Należy jednak nawodnić chorego, a także sprawdzać, czy nie pojawią się dodatkowe objawy. Biegunce często towarzyszą wymioty oraz gorączka, co jest szczególnie groźne u maluchów wyrastających z wieku niemowlęcego. Może to prowadzić do szybkiej utraty płynów, a w konsekwencji odwodnienia. Jest to wskazanie do hospitalizacji.

Jak zapobiegać biegunce u dziecka?

Aby ochronić dziecko przed zachorowaniem, należy wdrożyć podstawowe zasady higieny. Mycie rąk, a także produktów spożywczych może zmniejszyć ryzyko pojawienia się biegunki o podłożu bakteryjnym czy pasożytniczym. W przypadku biegunki, która wywoływana jest przez wirusy, skuteczna jest szczepionka przeciwko rotawirusom. Podaje się ją niemowlętom przed ukończeniem 24. tygodnia życia. Szczepienie jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Oznacza to, że nie podlega refundacji i trzeba za nie zapłacić pełną stawkę. Nie dotyczy to dzieci, które przyszły na świat po 31 grudnia 20

Zobacz też  Przewlekła biegunka – przyczyny, objawy, badania diagnostyczne

Czy istnieją domowe sposoby na biegunkę u dziecka?

Najskuteczniejszym sposobem jest nawadnianie dziecka już od pierwszej chwili wystąpienia biegunki. Wodę należy podawać małymi łykami, aby maluch jej nie zwymiotował. Oprócz tego można poszukać doraźnych sposobów na przyniesienie ulgi. To na przykład masaże brzucha oraz ciepłe okłady.

Zasady nawadniania dziecka

Napoje trzeba podawać, nawet jeśli dziecko o to nie prosi. Dodatkowo należy je poić po każdym luźnym wypróżnieniu. Jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata, powinno to być do 100 ml płynów. Starszym dzieciom można zwiększyć ich ilość do 200 ml.

Dieta przy biegunce

Na poprawę stanu dziecka wpływa również dieta. Jeśli dziecko je pokarmy stałe, nie należy podawać mu smażonych potraw. O wiele sprawdzą się lekkie dania. Natomiast gdy maluch pije mleko mamy lub mleko modyfikowane, nie ma powodu, by zmieniać mu jadłospis. Nie można jednak dopuścić do długich przerw w posiłkach.

Biegunka u dziecka nie jest nietypową przypadłością, trzeba jednak obserwować malucha. Nawadnianie i prawidłowe karmienie pozwalają pokonać chorobę w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie stanie, konieczna będzie wizyta u lekarza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.