Biegunka w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być powodem do niepokoju dla przyszłej matki. Kobieta w ciąży ma raczej problem z zaparciami, a nie rozwolnieniami, dlatego częste oddawanie stolca powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Rozwolnienie w ciąży może mieć wiele różnych przyczyn. Dowiedz się więcej!

biegunka w ciąży

Biegunka w ciąży to dolegliwość, która powinna zaniepokoić. U kobiet przed porodem częściej pojawiają się zaparcia niż rozwolnienia. Biegunka jest normalna zaraz po zapłodnieniu oraz tuż przed porodem. W organizmie kobiety dochodzi wtedy do pewnych zmian, które sprzyjają rozwolnieniu. Przed porodem może dojść do skurczów brzucha, które wywołują biegunkom. Kiedy można mówić o tej dolegliwości? Jeżeli liczba stolców przekracza liczbę trzech dziennie i mają one półpłynną lub płynną konsystencję, to prawdopodobnie masz do czynienia z biegunką.

Biegunka w ciąży – przyczyny

Przyczyn biegunki w ciąży może być naprawdę wiele. Są one też bardzo zróżnicowane. Oto najczęstsze z nich:

  • stres;
  • zmiany hormonalne;
  • niewłaściwa dieta;
  • alergia pokarmowa;
  • Odklejanie się łożyska;
  • zakażenia bakteryjne lub wirusowe.

Biegunka jest szczególnie niebezpieczna w II trymestrze ciąży. Jeżeli wpływu na jej wywołanie nie mają aspekty żywieniowe, a brzuch kobiety stał się twardy, to mogło dojść do odklejenia łożyska. W tym wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Kobieta w ciąży powinna zwracać uwagę na wygląd swojego stolca. Jeżeli jest w nim krew lub śluz, to może to świadczyć o rozwijającej się infekcji. W tym wypadku również należy pilnie udać się do lekarza.

Masz przedłużające się problemy żołądkowe? Udaj się do lekarza! Konsultacje lekarskie online to bardzo szybki i wygodny sposób na kontakt z lekarzem.

Zatrucie pokarmowe a bieguna w ciąży

Zatrucie pokarmowe może objawiać się biegunką. Zwykle temu symptomowi towarzyszą również wymioty oraz wzdęcia. Jeżeli dolegliwości nie ustępują po kilku dniach, to może dojść do odwodnienia. Stan ten jest bardzo niebezpieczny zarówno dla matki, jak i płodu. Dziecko może przestać otrzymywać od matki niezbędne do rozwoju minerały oraz witaminy. Nawadnianie organizmu podczas choroby jest bardzo ważne. Podobnie jest z przyjmowaniem elektrolitów. Ciężarna nie powinna samodzielnie brać leków, bo może to bardzo źle wpłynąć na ciążę. Przyjmowanie leków musi zostać skonsultowane z lekarzem!

Zobacz też  Biegunka – co ją wywołuje, najczęstsze objawy, przebieg leczenia

Bierzesz regularnie leki? E-recepta online to doskonały sposób, by otrzymać dokument uprawniający do wykupienia preparatów z apteki!

Biegunka w ciąży – objawy

Jak rozpoznać biegunkę w ciąży? Oto najczęściej pojawiające się objawy:

  • liczba stolców zwiększa się. Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia, aby móc mówić o biegunce, musi dochodzić do więcej niż 3 wypróżnień w ciągu 24 godzin;
  • ilość stolca zwiększa się;
  • konsystencja stolca jest płynna lub półpłynna.

Podczas rozwolnienia chory może odczuwać ogólne osłabienie. Czasami pojawia się gorączka oraz dreszcze. Bóle brzucha i parcie na stolec również mogą świadczyć o biegunce.

O biegunce można mówić, gdy częstotliwość wypróżnień w ciągu doby jest większa niż 3. Stolce muszą być luźne o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Ostra biegunka trwa zwykle do 3 tygodni i związana jest z zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub pasożytniczym. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, to prawdopodobnie pacjent cierpi na biegunkę przewlekłą. W tym wypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który wykona dokładne badania i określi przyczynę schorzenia.

W przypadku przewlekłej biegunki przyczyną jest najczęściej nietolerancja pokarmowa lub alergia. Może być ona związana również z celiakią, zakażeniem pasożytami lub zespołem jelita drażliwego. Rola lekarza odgrywa tutaj niebagatelną rolę. Właściwa diagnoza jest konieczna, aby wdrożyć odpowiednie leczenie i załagodzić objawy. Jeżeli w biegunce towarzyszą wymioty oraz podwyższona temperatura, to należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Biegunka w ciąży – leczenie

Krótkotrwała biegunka, której nie towarzyszą inne objawy, nie powinna niepokoić ciężarnej. Najczęściej ma ona bardzo łagodny przebieg i nie trzeba udawać się z nią do lekarza. Objawy można zniwelować domowymi sposobami. Jednym z nich jest zażycie węgla leczniczego, który reguluje pracę układu pokarmowego. Na biegunkę dobrze działa wzbogacenie diety o suszone owoce, szczególnie dobrze sprawdzą się czarne jagody. Podczas biegunki należy pić dużą ilość wody, która zapobiegnie odwodnieniu. Zaleca się również dietę lekkostrawną. Należy zmniejszyć wielkość posiłków, a zwiększyć ich ilość. Podczas biegunki nie można pomijać posiłków, bo może się to odbić na zdrowiu matki i dziecka.

Zobacz też  Biegunka u dziecka – jakie są objawy? Skuteczne sposoby na biegunkę?

Jeżeli biegunka nie ustępuje, to trzeba udać się do lekarza. Dokona on diagnozy i wprowadzi odpowiednie leczenie. Długotrwała biegunka może być związana z infekcją bakteryjną, a ta jest bardzo groźna. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu środków farmakologicznych zależy od lekarza. Lekarz musi tak dobrać leczenie, by było ono bezpieczne dla dziecka.

Biegunka bywa zaraźliwa, dlatego podczas trwania choroby należy pozostawać w domu. Jeżeli potrzebujesz L4 na czas choroby, to możesz je otrzymać przez internet. Zwolnienie lekarskie online potrafi naprawdę wiele ułatwić!

Biegunka w ciąży może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka. Tylko krótkie epizody nie muszą być konsultowane z lekarzem. Jeżeli jednak dolegliwość trwa już kilka dni, to należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Nie wolno zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu, ponieważ odwodnienie także może być bardzo niebezpieczne. Martwisz się o zdrowie dziecka? Nie wahaj się i idź na wizytę do lekarza!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.