Ból brzucha i biegunka po jedzeniu – o czym świadczą objawy?

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu mogą być objawem zatrucia pokarmowego, ale również wielu chorób. Powtarzające się dolegliwości należy skonsultować z lekarzem. Co mogą oznaczać? Jak postępować, gdy się pojawią? […]

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu mogą być objawem zatrucia pokarmowego, ale również wielu chorób. Powtarzające się dolegliwości należy skonsultować z lekarzem. Co mogą oznaczać? Jak postępować, gdy się pojawią? Sprawdzamy!

Ból brzucha jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości i może świadczyć o chorobach układu pokarmowego czy moczowego. Niekiedy towarzyszą mu inne symptomy jak wzdęcia, gazy, odbijanie, nudności i wymioty, czy biegunka. Ból może mieć różny charakter – ostry, kłujący, przeszywający, tępy. Ból brzucha i biegunka po jedzeniu najczęściej świadczą o zatruciu pokarmowym, mogą jednak pojawić się przy zespole jelita drażliwego, nietolerancji laktozy, zapaleniu uchyłków jelita grubego. Nawracający problem wymaga diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu – infekcja wirusowa i bakteryjna

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu najczęściej pojawiają się w przebiegu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Zakażenia tego typu to najpowszechniejsza przyczyna zatruć pokarmowych. Infekcja żołądkowo-jelitowa charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem. Pojawiają się skurcze i bóle brzucha, biegunka, niekiedy nudności i wymioty. Chory jest osłabiony, skarży się na złe samopoczucie i brak apetytu. Największym zagrożeniem jest odwodnienie organizmu, dlatego w przypadku silnych dolegliwości konieczna jest konsultacja lekarska.

Kiedy koniecznie udać się do lekarza?

Jeśli samopoczucie nie pozwala na osobistą wizytę w przychodni, umów się na konsultację przez internet. Lekarz przeprowadzi wywiad, wskaże, jakie podjąć kroki, a w razie konieczności wystawi zwolnienie lekarskie online. Może też wystawić receptę (e-recepta), którą zrealizujesz w każdej aptece. To, o czym musisz pamiętać, to przyjmowanie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Warto sięgnąć po preparaty z elektrolitami, węgiel aktywowany, a także probiotyki. Kiedy konieczna jest osobista i jak najszybsza wizyta u specjalisty?

  • jeśli w stolcu lub wymiocinach pojawi się krew;
  • gdy ból brzucha jest bardzo silny i nie ustępuje;
  • w przypadku wysokiej i przedłużającej się gorączki;
  • gdy wystąpią objawy odwodnienia.
Zobacz też  Ból podbrzusza u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu – inne przyczyny

Ból brzucha z biegunką, pojawiające się lub nasilające po jedzeniu, mogą świadczyć także o innych chorobach układu pokarmowego. To grupy schorzeń wywołujących takie objawy należy zaliczyć:

  • schorzenia pęcherzyka żółciowego;
  • nietolerancję laktozy;
  • zespół jelita drażliwego;
  • zapalenie uchyłków jelita grubego.

Aby poznać przyczynę powtarzających się dolegliwości, konieczna jest diagnostyka. Lekarz może zlecić badania z krwi, badania kału, USG brzucha, a także gastroskopię lub kolonoskopię. Konieczne może być wykonanie testu na Helicobacter pylori. Stwierdzenie nieprawidłowości pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Przy bardzo złym samopoczuciu i nasilonych dolegliwościach konieczne może być pozostanie w domu – w takiej sytuacji przyda się zwolnienie L4 (może to być L4 online). 

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu – jak leczyć?

Leczenie dolegliwości może polegać na zmianie diety, wyeliminowaniu niektórych produktów, a także podawaniu leków. Przy zespole jelita drażliwego przepisywany jest:

Zapalenie uchyłków jelita grubego leczy się antybiotykami. W przypadku kamicy pęcherzyka  żółciowego konieczna może okazać się operacja. Jeśli za problemy odpowiada nietolerancja laktozy, skuteczną metodą jest jedynie dieta eliminacyjna dostosowana do intensywności objawów.

Ból brzucha i biegunka po jedzeniu to dość częste przypadłości, których przyczyny mogą być rozmaite, od niestrawności i zatrucia pokarmowego, po nietolerancje i schorzenia narządów znajdujących się w jamie brzusznej. W przypadku nawracających dolegliwości należy zasięgnąć porady lekarza i wykonać podstawowe badania. 

Leczenie domowe powinno uwzględniać dietę, nawadnianie, stosowanie leków rozkurczowych czy probiotyków. Ważna jest obserwacja stanu zdrowia chorego.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.